Pretnja visokog ruskog zvaničnika da će Rusija udariti na zapadne komercijalne satelite proceni li da pomažu Ukrajini, zabrinula je mnoge.
„Kvazicivilna infrastruktura u orbiti mogla bi biti legitimna meta povratnog udara“, rekao je juče Konstantin Voroncov, zamenik direktora Sektora Ministarstva spoljnih poslova za neširenje oružja i kontrolu naoružanja.
U istoriji se nije dogodilo da je neka zemlja projektilom napala satelit neke druge zemlje i takav čin tokom rata u Ukrajini bi značajno podigao tenzije između Rusije i SAD-a.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Ova pretnja dovodi nas na ivicu nečega što nikad ranije nismo videli“, rekla je Mišel Hanlon, direktorka Odseka za pravo u vazduhu i svemiru pri Univerzitetu Misisipi pa dodala: „Uvek smo imali osećaj da bi se tako nešto moglo dogoditi, ali do sada nito nije rekao na glas da bi to mogao i da uradi.“
Ukrajinska vojska se, podsetimo, snažno oslanja na „SpaceX“ Ilona Maska, koji omogućava brzi internet putem mreže satelita Starlink. Američke kompanije poput „Maxar Technologies“ takođe, prave snimke rata u Ukrajini uz pomoć satelita u orbiti. Uz to, desetine hiljada komunikacionih uređaja u Ukrajini oslanjanju se na mrežu satelitu američkog komunikacinog diva „Iridium“.
Prema međunarodnom i ratnom pravu, ruski udar na komercijalne satelite neke američke privatne kompanije mogao bi se smatrati činom rata na koji bi SAD mogle da odgovore, kaže Hanlon.
Portparol Bele kuće Džon Kirbi sinoć je rekao da bi bilo kakav napad na američku infrastrukturu izazvao odgovor, ali nije išao u detalje.
„Pravni aspekti svega ovog su trenutno jako mutni. Naprosto nemamo ni jedan primer korišćenja sile u ratu protiv satelita“, rekao je za Rojters Brajan Viden, analitičar pri udruženju „Secure World“.
(index.hr,b92.net)