Naslovnica SPEKTAR Posle napada u S. Arabiji svi traže ruski radarski sistem za otkrivanje...

Posle napada u S. Arabiji svi traže ruski radarski sistem za otkrivanje krstarećih raketa i hipersoničnog oružja

amerika

Rusija je izjavila da će na Bliskom Istoku prodavati radare koji su dizajnirani za otkrivanje krstarećih raketa i hipersoničnog oružja.

Dokazujući još jednom da je nevolja jedne zemlje poslovna prilika druge, Rusija je saopštila da će na Bliskom Istoku prodavati radare koji su dizajnirani za otkrivanje krstarećih raketa i hipersoničnog oružja javlja nationalinterest.org

[adsenseyu5]

Najava je usledila nakon razornog napada na saudijske naftne objekte, prošlog meseca, koji su, navodno, izvršile bespilotne letelice i krstareće rakete . SAD i Saudijska Arabija optužuju Iran da stoji iza ovog napada, a koji su navodno izveli pobunjenici Huti iz Jemena.

„Potpisani su ugovori sa više zemalja Bliskog Istoka za isporuku Rezonans-NE“, rekao je za rusku novinsku agenciju TASS neidentifikovani izvor ruske vlade. „Stanice će biti isporučene kupcima u roku od jedne i po do dve godine.“

rusija radar rezonans

Rezonans radar

Izvor nije precizirao koje zemlje će primiti radare, osim što će to biti „prijateljske države Rusije“. 

„Stacionarni radar Rezonans-NE opremljen je faznim nizom antena“, prenosi TASS. „Sposoban je da detektuje moderne vazdušne ciljeve na velikim daljinama, uključujući one napravljene korišćenjem stelt tehnologije. Radar je naročito dizajniran da detektuje i prati krstareće i balističke rakete, kao i hipersonične letelice“.

Maksimalni domet prekohorizontalnog Rezonans-NE je 1.100 kilometara i on može da prati do 500 ciljeva, saopštio je TASS. Već je u službi u zapadnom vojnom okrugu Rusije i Severnoj floti.

[adsenseyu5]

Ruski proizvođač odbrane Rosoboronexport opisuje kako Rezonans-NE sadrži „do četiri radarska modula od kojih svaki obezbeđuje kontrolu u azimutnom sektoru od 90 stepeni i može da radi nezavisno.“ Takođe može da „analizira situaciju ECM [elektronske protivmere] i automatski prilagodi stvarnim ECM uslovima. „

Bez obzira na stvarne mogućnosti Rezonans-NE, članak TASS je jasno tempiran da iskoristi sramotu koju su u Saudijskoj Arabiji izazvale bespilotne letelice i rakete.

Uprkos trošenju milijardi dolara za kupovinu šest bataljona američkih raketa Patriot zemlja-vazduh i pridruženih radara, Saudijci nisu uspeli da otkriju ili presretnu napad, sastavljen od skoro 20 bespilotnih letelica i raketa.

Uzimajući u obzir da je Patriot okosnica protivvazdušne odbrane američke vojske i raznih saveznika SAD-a, napad postavlja pitanja o efikasnosti američke protivvazdušne odbrane u doba kada čak i male države – ili nedržavne grupe poput Huta ili Hezbolaha – poseduju velike flote bespilotnih letelica, pa čak i balističkih raketa.

Neki tvrde da bi ruski sistemi protivvazdušne odbrane poput S-400 mogli bolje da obavljaju posao.

[adsenseyu6]

„Rusko oružje, iako malo testirano u borbama, ima tehničke prednosti u odnosu na američki Patriot“, primećuje Bloombergov članak. Ima domet od 400 kilometara u odnosu na Patriot-ovih 160 kilometara može da uništi ciljeve koji se kreću dvostruko brže i mogu se montirati za akciju za pet minuta, u poređenju sa raketom Patriot kooj je potreban sat. „Rusija takođe uparuje rakete dugog dometa S-400 sa raketama kratkog dometa Pantsir-S1 koje mogu da se izbore sa manjim ciljevima.

Ali ovo deluje kao velikodušna procena. 2017. godine rusku vazdušnu bazu u Siriji napao je roj bespilotnih letelica koje su aktivirali sirijski pobunjenici. Rusija tvrdi da je njena odbrana oborila ili elektronski otela većinu UAV, ali to nije nezavisno potvrđeno.

Ono što je jasno jeste da se mnoge vojske – uključujući američku i izraelsku – brinu da je teško uočiti male bespilotne letelice i niskoleteće krstareće rakete.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]
[adsenseyu5]