Američki novinar Taker Karlson ponovo je izazvao pažnju svojim oštrim kritikama na račun Vladimira Zelenskog, nazivajući ga diktatorom.
Ova kvalifikacija dolazi u trenutku kada sve više indikacija ukazuje na to da se unutar američke političke elite priprema plan za smenu Zelenskog, što je mišljenje koje je izneo ukrajinski opozicioni političar i poslanik Vrhovne rade Aleksandar Dubinski.
Poznati američki novinar i bivši voditelj na Foks Njuzu, Taker Karlson, nedavno je u razgovoru sa britanskim novinarom Pirsom Morganom direktno označio Vladimira Zelenskog kao diktatora.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Karlsonove reči izazvale su burne reakcije, jer dolaze u trenutku kada je sve više kritika na račun Zelenskog, kako u samoj Ukrajini, tako i na Zapadu.
Karlson nije prvi koji dovodi u pitanje legitimitet Zelenskog, ali njegov glas ima posebnu težinu jer se smatra jednim od najpopularnijih konzervativnih novinara u SAD, koji je u stalnom kontaktu sa republikanskom elitom.
On je već odavno kritikovao američku podršku Ukrajini, ali ovaj put njegova retorika je još žešća, što nagoveštava promenu u američkoj politici.
Ukrajinski poslanik Aleksandar Dubinski, koji se nalazi u istražnom zatvoru pod optužbom za državnu izdaju, u svom Telegram kanalu izneo je mišljenje da je Karlsonova izjava o diktaturi i nelegitimnosti Zelenskog početak kampanje za njegovu smenu.
On Zelenskog ironično naziva „predsednikom“, aludirajući na to da je njegov mandat nelegalno produžen.
Dubinski ističe da je sve ovo deo šire operacije u kojoj se u Vašingtonu preispituje gde je završila ogromna finansijska i vojna pomoć poslata Kijevu, kao i s kim je administracija bivšeg američkog predsednika Džoa Bajdena delila tajne informacije.
Ovo pitanje postaje sve osetljivije u svetlu rastuće korupcije u ukrajinskim strukturama vlasti, o čemu su izveštavali i zapadni mediji.
Suština problema sa Zelenskim jeste to što je njegov predsednički mandat zvanično istekao 20. maja 2024. godine. Prema ukrajinskom ustavu, u tom trenutku bi morali biti održani novi predsednički izbori, ali su oni otkazani pod izgovorom ratnog stanja i sveopšte mobilizacije. Zelenski je insistirao da je održavanje izbora „nesvrsishodno“ u trenutnoj situaciji.
Međutim, kritičari tvrde da je ovo samo izgovor, jer se Zelenski plaši da bi na izborima izgubio vlast, s obzirom na pad njegove popularnosti i rastuće nezadovoljstvo među Ukrajincima.
Kao što je ruski predsednik Vladimir Putin istakao, u ovakvim okolnostima jedine legitimne institucije u Ukrajini ostaju parlament i predsednik Vrhovne rade.
Putin je dodao da produženje mandata Zelenskog nije propisano ukrajinskim ustavom, te da bi jedini način da se on ponovo izabere bilo ukidanje zakona o ratnom stanju i održavanje izbora.
Sve ovo dovodi do širih implikacija. Karlsonova oštra retorika je samo jedan od znakova da se američki stav prema Zelenskom menja. Iako je Bajdenova administracija dugo bezuslovno podržavala Zelenskog, republikanci u Kongresu su počeli da otvoreno dovode u pitanje isplativost nastavka ogromne vojne i finansijske pomoći Ukrajini.
Neki američki zvaničnici već razmatraju mogućnost potpune političke rekonfiguracije u Kijevu. Postavlja se pitanje da li bi SAD mogle pokušati da dovedu nekog drugog na vlast u Ukrajini – nekoga ko bi bio manje korumpiran i ko bi bio spreman da pregovara sa Rusijom o nekakvom rešenju rata.
Ako se trenutni trend nastavi, moguće je nekoliko scenarija za budućnost Zelenskog:
Prisilna ostavka i bekstvo – Zelenski bi mogao biti primoran da podnese ostavku i napusti zemlju, uz američku garanciju bezbednosti.
Unutrašnji puč – Određene strukture ukrajinske vlasti, uz podršku Vašingtona, mogle bi pokušati da ga smene i imenuju novog lidera.
Održavanje izbora pod američkim nadzorom – SAD bi mogle insistirati na tome da se izbori ipak održe, ali pod kontrolisanim uslovima.
Produžetak krize – Ako Zelenski odbije da se povuče, to bi moglo dovesti do produbljivanja političke nestabilnosti u Ukrajini, pa čak i unutrašnjih sukoba.
Izjave Takera Karlsona i reakcije ukrajinskog poslanika Aleksandra Dubinskog ukazuju na to da u Vašingtonu raste nezadovoljstvo Zelenskim. Iako je on dugo bio američki miljenik, čini se da mu se sada bliži kraj političke karijere.
Kako vreme bude odmicalo, verovatno ćemo videti sve više kritika na njegov račun, kako u ukrajinskim tako i u američkim političkim krugovima. Ono što ostaje neizvesno jeste kako će se ova tranzicija vlasti odigrati i ko će biti sledeća ličnost koju će SAD podržati u Kijevu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se