Naslovnica SPEKTAR PORUKA ZA RUSIJU: Nemački piloti u Americi uvežbavaju lansiranje nuklearne bombe B61-12

PORUKA ZA RUSIJU: Nemački piloti u Americi uvežbavaju lansiranje nuklearne bombe B61-12

Vest o nemačkim borbenim avionima „Tornado“, koji su snimljeni u vazduhoplovnoj bazi Edvards u Kaliforniji kako nose trenažnu nuklearnu bombu B61-12, otvara više značajnih pitanja u vezi sa vojnom saradnjom, obukom i širenjem nuklearnog naoružanja među saveznicima unutar NATO-a.

Ova situacija ističe složenost odnosa između Nemačke, Sjedinjenih Američkih Država i saveznika u okviru NATO-a, naročito u pogledu nuklearnih strategija i politike odvraćanja.

Da bi se pravilno analizirala ova vest, neophodno je razmotriti nekoliko ključnih aspekata.

1. Nemačka i NATO-ova nuklearna politika

Nemačka, kao članica NATO-a, igra značajnu ulogu u okviru tzv. „nuklearnog deljenja“ (nuclear sharing). Ovaj koncept omogućava određenim članicama NATO-a, poput Nemačke, da raspolažu američkim nuklearnim oružjem, iako sami nemaju nuklearne kapacitete.

Avioni „Tornado“, koje poseduje Nemačka, jedan su od osnovnih nosilaca nuklearnog oružja unutar ove strategije.

Nuklearna bomba B61-12, koja je predstavljena u vežbi u bazi Edvards, deo je programa modernizacije nuklearnog arsenala Sjedinjenih Američkih Država, što dalje potvrđuje da NATO radi na unapređenju svojih nuklearnih kapaciteta.

B61-12 je unapređena verzija starijih B61 bombi, koja nudi mogućnost preciznijeg navođenja i smanjenje kolateralne štete.

Snaga od 50 kilotona daleko nadmašuje destruktivnost nuklearnog oružja iz Drugog svetskog rata, a činjenica da je Nemačka uključena u obuku sa ovakvim oružjem sugeriše da saveznici ozbiljno shvataju nuklearno odvraćanje kao ključni element vojne strategije NATO-a.

2. Vazduhoplovna baza Edvards i vežba „Tihi pratilac 24”

Baza Edvards je jedan od najvažnijih centara za testiranje i razvoj vazduhoplovne tehnologije u SAD-u. Činjenica da su nemački avioni „Tornado“ viđeni na ovoj lokaciji pokazuje blisku saradnju između nemačkog Bundesvera i američke vojske.

Kampanja „Tihi pratilac 24”, kako je potvrdio Soren Šmelc, portparol nemačkog Bundesvera za nabavku, deo je šire strategije obuke nemačkih posada u rukovanju modernizovanim nuklearnim oružjem u skladu sa NATO standardima.

Ova obuka uključuje korišćenje trenažnih bombi koje simuliraju prave nuklearne bombe, što je ključni element za održavanje spremnosti nemačkih snaga da, u slučaju potrebe, odgovore na eventualnu nuklearnu pretnju.

Sama vežba ima simboličnu težinu jer pokazuje posvećenost Nemačke u održavanju NATO-ovih nuklearnih kapaciteta, iako su u zemlji prisutne političke tenzije oko korišćenja nuklearnog oružja.

U Nemačkoj se često vodi javna rasprava o tome da li bi zemlja trebalo da se povuče iz nuklearnog deljenja, što čini ovakve vežbe politički osetljivim.

3. Geopolitičke implikacije i poruka za Rusiju

U svetlu aktuelnih geopolitičkih tenzija, naročito između NATO-a i Rusije, ova vežba može se posmatrati i kao odgovor na ruske pretnje. Rusija je često kritikovala NATO zbog njegovih vojnih aktivnosti blizu svojih granica i modernizacije nuklearnog arsenala.

Demonstracija nemačke obuke sa nuklearnom bombom B61-12, koja je sposobna da se koristi u slučaju nuklearnog sukoba, može se tumačiti kao poruka odvraćanja Rusiji i upozorenje da saveznici unutar NATO-a ostaju jedinstveni i spremni da odgovore na bilo kakvu pretnju.

Modernizacija B61 bombi, koja uključuje verziju B61-12, deo je šire američke strategije da se unapredi i očuva sposobnost nuklearnog odvraćanja.

Rusija i Kina su već u procesu modernizacije sopstvenih nuklearnih arsenala, a NATO saveznici moraju da održe korak kako bi zadržali vojnu ravnotežu. Uprkos tome, ova vežba verovatno će izazvati reakcije u Moskvi, koja ovakve poteze može doživeti kao provokaciju.

4. Tehnička strana B61-12 bombe

Bomba B61-12 je višenamenska gravitaciona bomba dizajnirana da se koristi iz različitih platformi, uključujući lovce i bombardere. Ona koristi napredne sisteme za vođenje koji omogućavaju visoku preciznost.

Snaga od 50 kilotona znači da je bomba daleko snažnija od standardnog konvencionalnog oružja, ali istovremeno se smatra „taktičkom“ bombom u kontekstu nuklearnog odvraćanja.

Iako je manja od strateških termonuklearnih bombi, B61-12 može biti korisna za specifične vojne ciljeve gde je potrebno naneti značajnu štetu uz minimizaciju kolateralnih posledica.

Tehnički, B61-12 koristi GPS navođenje, što je značajan napredak u odnosu na prethodne verzije koje su se oslanjale na slobodni pad. Ova mogućnost omogućava operaterima veću fleksibilnost i preciznost prilikom korišćenja oružja, što je od ključne važnosti u savremenim konfliktima gde preciznost igra ključnu ulogu.

5. Politički i društveni kontekst u Nemačkoj

U Nemačkoj se već duže vreme vodi debata o ulozi zemlje u nuklearnom deljenju NATO-a. Mnogi političari i građani smatraju da Nemačka treba da napusti ovu strategiju i da se distancira od nuklearnog oružja, dok drugi veruju da je to ključni deo nacionalne bezbednosti i međunarodne odgovornosti.

Učešće nemačkih aviona u obuci sa nuklearnim bombama u Sjedinjenim Državama može dodatno podstaći ove rasprave.

S jedne strane, ovaj događaj pokazuje da je Nemačka i dalje posvećena svojoj ulozi u NATO-u i nuklearnom odvraćanju. S druge strane, mnogi u Nemačkoj mogu ovu vežbu videti kao korak unazad u naporima za denuklearizaciju Evrope.

Političke partije, poput Zelenih, često izražavaju stavove protiv nuklearnog naoružanja, dok konzervativnije snage vide ovu saradnju kao ključnu za bezbednost Evrope u svetlu ruskih pretnji.

Zaključak

Vest o nemačkim avionima „Tornado“ i trenažnoj nuklearnoj bombi B61-12 odražava složenu vojnu i političku realnost današnjice.

Ova situacija ukazuje na jačanje vojnih kapaciteta unutar NATO-a, posebno u pogledu nuklearnog odvraćanja, dok istovremeno otvara pitanje o ulozi nuklearnog naoružanja u modernom svetu.

Nemačka, kao ključna članica NATO-a, pokazuje svoju posvećenost zajedničkoj odbrani, ali istovremeno mora balansirati između unutrašnjih političkih pritisaka i spoljnjih bezbednosnih izazova.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social