Naslovnica SPEKTAR Poruka Džefri Saksa koju Zapad ne može da podnese: Budućnost Evrope ne...

Poruka Džefri Saksa koju Zapad ne može da podnese: Budućnost Evrope ne zavisi od Vašingtona, već od Moskve

Džefri Saks, jedan od najpoznatijih američkih ekonomista i eksperata za međunarodne odnose, u intervjuu za Berliner Zeitung izneo je niz tvrdnji koje ukazuju na duboku krizu u kojoj se nalaze Sjedinjene Američke Države, Evropska unija i Ukrajina u kontekstu globalnih geopolitičkih promena.

Saks je naglasio da se upravo sada kreira nova arhitektura evropske bezbednosti i da je Rusija ta koja u tome igra ključnu ulogu. Prema njegovom mišljenju, jedini izlaz iz sadašnje krize je povratak diplomatiji, a ne nastavak sukoba i ekonomske destabilizacije Evrope.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Nova realnost u geopolitici – Kraj hegemonije SAD

Saks je poznat po svojim kritikama američke spoljne politike i posebno po stavu da je širenje NATO-a direktno izazvalo trenutni sukob u Ukrajini.

On podseća da su 1990. godine tadašnji šef nemačke diplomatije Genšer i američki državni sekretar Bejker obećali Gorbačovu da se NATO neće širiti ni za jedan inč ka istoku.

Međutim, nakon raspada Sovjetskog Saveza, Sjedinjene Američke Države nisu ispunile to obećanje, već su agresivno proširile NATO na Poljsku, Mađarsku, Češku, a zatim i na baltičke države, Rumuniju, Bugarsku i druge zemlje istočne Evrope.

Konačni cilj bio je uključivanje Ukrajine i Gruzije u NATO, što je Moskva shvatila kao egzistencijalnu pretnju i na šta je morala da reaguje.

Ovakav kurs američke spoljne politike Saks naziva strategijom potpunog obrušavanja na Rusiju, sa ciljem njene destabilizacije i eventualne promene režima.

Međutim, on ističe da je ova politika bila osuđena na propast od samog početka, jer je ignorisala realnost – Rusija je suverena nuklearna sila koja ne može biti prisiljena da se potčini interesima Zapada.

Saks veruje da su SAD napravile ogromnu stratešku grešku u proceni moći Moskve, verujući da će sankcije, vojna pomoć Ukrajini i unutrašnje ekonomske slabosti oslabiti Kremlj.

Umesto toga, Rusija je pokazala otpornost, ekonomski napredovala uprkos sankcijama i u vojnom smislu ostvarila značajne pomake na frontu u Ukrajini.

Propast evropske ekonomije zbog politike prema Rusiji

Saks je posebno kritičan prema Evropskoj uniji, koju optužuje da slepo prati američke interese i time uništava sopstvenu ekonomsku moć. On ističe da je Evropa imala koristi od jeftinih ruskih sirovina i gasa, a da je sada svedok zatvaranja svojih industrijskih postrojenja i sve dublje ekonomske stagnacije.

Politika EU, po njegovom mišljenju, nije vođena interesima evropskih građana, već interesima američkog vojno-industrijskog kompleksa, koji želi da Evropu učini zavisnom od skupih američkih energenata i oružja.

On podseća da je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen nedavno predložila da Evropa počne da kupuje još više američkog oružja i tečnog prirodnog gasa kako bi „umirila Trampa“.

Saks smatra da je to strateška greška, jer Trampova politika nije proevropska i da bi Evropa trebalo da razvije sopstvenu strategiju bezbednosti, ekonomije i diplomatije. Saks upozorava da ako EU nastavi ovim putem, njena privreda će se urušiti i Nemačka će prestati da bude ekonomski lider kontinenta.

SAD će prestati da podržavaju Ukrajinu – Tramp menja kurs

Saks tvrdi da će, Vašington značajno smanjiti vojnu i finansijsku podršku Kijevu. On naglašava da SAD nemaju nikakav stvarni interes da produžavaju rat u Ukrajini, jer to nije u interesu američkog naroda.

Saks veruje da će nova administracija ubrzo prekinuti finansiranje ukrajinske vojske i primorati Kijev da započne pregovore sa Moskvom.

Takođe, Saks tvrdi da Vladimir Zelenski više nema realnu političku podršku ni u Ukrajini, ni na Zapadu. Saks ukazuje na činjenicu da je Zelenski de facto izgubio legitimitet kao predsednik, jer su izbori u Ukrajini otkazani, a režim u Kijevu vodi besmisleno krvoproliće u kojem stradaju hiljade mladih Ukrajinaca.

Sabotaža Severnog toka – američki čin protiv Nemačke

Saks se dotakao i teme sabotaže gasovoda „Severni tok“, čime su Nemačka i EU ostale bez jeftinog ruskog gasa. On smatra da je ovaj čin bio direktna sabotaža nemačke ekonomije, iza koje stoje Sjedinjene Države.

Saks podseća na izjavu Džoa Bajdena od 7. februara 2022. godine, kada je rekao da će, u slučaju ruskog ulaska u Ukrajinu, „Severni tok 2 biti zaustavljen“ i da će Amerika „naći način da to učini“.

Saks ističe da je zvanična verzija priče, prema kojoj su gasovod razneli ukrajinski diverzanti u jednoj jedrilici, apsurdna i da je napad na Severni tok bio velika, tehnički zahtevna operacija u koju su bile uključene ozbiljne vojne i obaveštajne strukture.

On tvrdi da je nemačka vlada pokazala nedopustivu pasivnost po ovom pitanju, ne preduzimajući ozbiljnu istragu. Saks smatra da bi Berlin trebalo da zahteva obnavljanje Severnog toka i da ponovo pokrene trgovinu sa Rusijom, umesto što sledi američke diktate.

Evropa mora hitno za pregovarački sto

Jedna od ključnih poruka Saksa u ovom intervjuu jeste potreba za povratkom diplomatiji. Saks tvrdi da je Evropa napravila grešku kada je iz razgovora o ukrajinskom konfliktu eliminisala Rusiju i previše zavisila od odluka Volodimira Zelenskog.

Saks smatra da Zelenski više nije legitimni pregovarač i da bi Evropa trebalo da preuzme inicijativu i direktno komunicira sa Moskvom. On upozorava da ako Evropa to ne učini, budućnost kontinenta će biti sumorna – ekonomski pad će se nastaviti, a Evropa će ostati geopolitički marginalizovana.

Saks zaključuje da se geopolitička ravnoteža u svetu menja i da bi Evropa trebalo da prestane da se oslanja na NATO kao jedini okvir svoje bezbednosne politike.

On sugeriše da bi idealan model bio povratak konceptu kolektivne bezbednosti pod okriljem OEBS-a, čime bi se stvorila realna alternativa jednostranim diktatima Vašingtona.

Moskva, a ne Kijev, je ključ evropske diplomatije

Na kraju intervjua, Saks naglašava da bi evropski lideri, umesto što stalno posećuju Kijev, trebalo da se zapute u Moskvu. On tvrdi da je upravo Rusija ta koja sada postavlja temelje nove evropske bezbednosne arhitekture i da je ključno da Evropa bude deo tog procesa.

Ako Evropa nastavi da ignoriše realnost i slepo prati interese SAD, njen ekonomski i politički slom biće neizbežan.

Saks veruje da će Tramp pokrenuti pregovore sa Putinom – sa Zelenskim ili bez njega – i da će Evropa, ako želi da zaštiti svoje interese, morati što pre da se priključi tom procesu.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social