Dok se u Francuskoj očekuje nastavak protesta zbog penzione reforme, državni službenici u Velikoj Britaniji najavljuju sveopšti štrajk zbog povećanih troškova života i poručuju „da neće odustati“
Francusku danas očekuje deseti krug velikih štrajkova i uličnih marševa širom zemlje zbog reforme penzionog sistema kojom se starosna granica za odlazak u penziju pomera sa 62 na 64 godine.
Ministar unutrašnjih poslova Žeral Darmanen upozorio je da postoji „veoma ozbiljan rizik“ od novog nasilja u prestonici i šire, prenosi „Figaro“.
Oko 13.000 policajaca biće angažovano širom zemlje, od čega 5.500 u Parizu, gde se očekuje između 70.000 do 100.000 demonstranata, dok obaveštajne službe predviđaju između 650.000 do 900.000 demonstranata širom zemlje.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Prema rečima Darmanena, ekstremističke organizacije krajnje levice, od kojih, kako je naveo, neke dolaze iz inostranstva, „žele da zapale Francusku“.
Policija je savetovala vlasnicima prodavnica u Parizu koje se nalaze u delu grada gde se održava protestni skup da danas zatvore radnje.
[adsenseyu1]
Kao i tokom ranijih obustava rada od sredine januara, vozovi i letovi će biti prekinuti, a neke škole će biti zatvorene, dok se stalni štrajkovi nastavljaju u energetskom sektoru.
U ponedeljak je najmanje šest od sedam rafinerija u Francuskoj bilo zatvoreno ili funkcionisalo smanjenim kapacitetom, a terminali za tečni prirodni gas (LNG) bili su blokirani.
Vlada Emanuela Makrona iskoristila je član 49.3 Ustava i usvojila reformu bez glasanja u parlamentu, ali građani nisu odustali od svojih zahteva.
Na protestima u četvrtak došlo je do najnasilnijih sukoba sa policijom do sada, a predsednik sindikata CFDT Loran Berže predložio je da francuski predsednik pauzira donošenje zakona na šest meseci da bi se tražio mogući kompromis.
Francuska premijerka Elizabet Born planira da se sastane sa opozicionim liderima i sindikatima da bi se pronašlo rešenje za okončanje višenedeljnih protesta, saopšteno je iz njene kancelarije.
[adsenseyu4]
U međuvremenu, svakodnevno se okuplja manji broj građana kako bi pokazao nezadovoljstvo zbog vladine politike, pa su tako u ponedeljak blokirali muzej Luvr u Parizu, izazvavši bes turista i posetilaca muzeja.
Vlada koja „odbija da sluša“
Više od 100.000 britanskih državnih i javnih službenika pridružiće se još jednom sveopštem štrajku 28. aprila, zahtevajući od vlade veće plate i penzije kao i veću sigurnost posla, saopštio je Sindikat javnih i komercijalnih službi (PCS), prenosi Bi-Bi-Si.
Sindikat je saopštio da su njegovi članovi glasali da se poveća pritisak na vladu i da se „ne odustaje“.
„Znamo da su štrajkovi već izazvali ozbiljne poremećaje. Nove obustave rada i još jedan dan štrajka širom zemlje pojačaće pritisak na vladu koja odbija da sluša“, izjavio je generalni sekretar PCS.
Vlada je ranije saopštila da zahtevi sindikata koštaju „nepriuštivih 2,7 milijardi evra“.
Hiljade državnih službenika, uključujući železničare, lekare i nastavnike, organizovali su seriju štrajkova, tražeći povećanje plata, kako bi se izborili sa krizom troškova života.
Žrtvovani za ekološke eksperimente
Hiljade poljoprivrednika širom Slovenije izašlo je u petak na ulice na traktorima, protestujući zbog zelene agende EU.
Oko 5.000 slovenačkih poljoprivrednika pobunilo se zbog ograničenja vezanih za upotrebu pesticida, prenosi „Euraktiv“.
Oni su ljuti i zbog zakonske zaštite za vukove i mrke medvede, koji napadaju stoku, kao i zbog drugih mera zaštite životne sredine.
Demonstranti su izneli zahtev da vlada u roku od deset dana reaguje kako bi obuzdala mnoge od ovih mera, upozoravajući da će, u suprotnom, intenzivirati proteste.
Predsednik Sindikata slovenačkih poljoprivrednika Anton Medved je rekao da su slovenački poljoprivrednici „žrtvovani za ekološke eksperimente aktivista i državnih službenika“.
Demonstracije širom Slovenije najnovije su u nizu sličnih protesta koji su se održavali širom Evrope (Nemačka, Holandija, Belgija) uglavnom kao odgovor na restriktivnu ekološku politiku koju sprovodi EU.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
(RT)