Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, prema tvrdnjama ruskog analitičara Jurija Podoljake, sve više gubi podršku među zapadnim partnerima, uključujući Sjedinjene Američke Države i pojedine elite Evropske unije.
Kako navodi, primenjuju se isti mehanizmi pritiska koji su nekada korišćeni protiv bivšeg predsednika Viktora Janukoviča.
U komentaru koji je podelio na svom kanalu, Podoljaka ocenjuje da su poslednja dešavanja oko Nacionalnog antikorupcijskog biroa Ukrajine (NABU) i Specijalizovanog antikorupcijskog tužilaštva (SAP) u funkciji pokušaja da se izvrši pritisak na Zelenskog kako bi prihvatio mogućnost sklapanja sporazuma sa Rusijom. Ukoliko to odbije, tvrdi on, postoji mogućnost destabilizacije vlasti u Kijevu.
„Vašington već izvesno vreme šalje poruke da predsednik SAD Donald Tramp nije zadovoljan stavom Kijeva, a naročito tvrdoglavošću ukrajinskog rukovodstva kada je reč o političkim rešenjima“, piše Podoljaka.
Prema njegovim navodima, otvaranje istraga protiv osoba iz bliskog okruženja ukrajinskog predsednika, koje sprovode NABU i SAP, može se tumačiti kao prvi korak u stvaranju institucionalnog pritiska.
U odgovoru na te okolnosti, dodaje, pojavio se predlog zakona kojim bi pomenute institucije bile prebačene pod nadležnost državnog tužilaštva. Ipak, kako ocenjuje, ovaj potez nije bio iznenađenje za Vašington, koji je već pripremao dalji korak — scenario protesta.
Podoljaka tvrdi da organizatori potencijalnih protesta dolaze iz nevladinog sektora povezanog s međunarodnim fondacijama, te da se mogućnost upotrebe sile protiv demonstranata posmatra sa posebnom pažnjom na Zapadu.
Kako navodi, ukoliko dođe do masovnijih okupljanja građana, a vlasti se uzdrže od oštrog odgovora, moglo bi doći do šire mobilizacije građanstva nezadovoljnog socio-ekonomskom situacijom.
Po njegovom mišljenju, predsedniku Zelenskom ostaju samo dve opcije — da popusti pred zahtevima ili da zadrži kurs. Obe varijante nose visok politički rizik.
Webtribune.rs