Naslovnica SPEKTAR POČINJE – „Forin polisi“: Si i Putin su formirali najvažniji savez na...

POČINJE – „Forin polisi“: Si i Putin su formirali najvažniji savez na svetu

Odluka kineskog predsednika Si Đinpinga da poseti Moskvu nije iznenađenje za one koji su pažljivo posmatrali šta se dešava, piše „Forin polisi“.

„Kada se čovek odmakne i analizira odnos između Kine i Rusije, ne mogu se poreći grube činjenice: u svim dimenzijama – ličnim, ekonomskim, vojnim i diplomatskim – savez koji je Si izgradio sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom postao je mnogo značajniji nego većina današnjih zvaničnih saveza Sjedinjenih Država“, navodi list.

Dodaje se da je mnogim posmatračima još uvek teško da poveruju u savez Sija i Putina i podseća na izjavu bivšeg ministra odbrane SAD Džejmsa Matisa koji je 2018. godine rekao da Moskva i Peking imaju „prirodnu nepodudarnost interesa“.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Međutim, i pored turbulentne istorije dve zemlje i raznih očekivanja, Si je uspeo da izgradi odnos sa Putinom koji je važan za obojicu, piše „Forin polisi“ i ukazuje da je Putin bio prvi lider kojeg je Si posetio nakon što je postao predsednik Kine 2012. godine.

Od tada su dvojica lidera održala 40 sastanaka „jedan na jedan“, duplo češće nego što je to bio slučaj sa bilo kojim drugim svetskim liderom. Putin Sija naziva „najboljim i najdražim prijateljem“, koji je, kako je Putin primetio 2018. godine, jedini svetski lider sa kojim je proslavio rođendan. Iste godine, kineski predsednik je ruskog kolegu nazvao „najboljim i najintimnijim prijateljem“.

[adsenseyu1]

List primećuje da su poslednjih godina kinesko-ruske ekonomske veze ojačale. Čak i pre početka rata u Ukrajini, Kina je postala najveći trgovinski partner Rusije i najveći kupac ruske nafte i gasa.

„Kina je prošle godina pružila ekonomski spas Rusiji, kupujući sve što Zapad neće, i pomažući Rusiji da zadrži pristup finansijskim tržištima usred oštrih zapadnih sankcija“, piše „Forin polisi“.

Kupovina ruskih energenata od strane Kine porasla je prošle godine za 50 odsto u odnosu na 2021. godinu, dok je međusobna trgovina dostigla rekordne visine. Kina je bila, ne samo najveći izvoznik u Rusiju 2022. godine, već je imala i najveći porast obima izvoza u Rusiju u odnosu na prethodnu godinu od bilo koje zemlje na svetu.

Prošlog meseca, juan je prvi put prestigao dolar kao valuta kojom se najviše trguje na Moskovskoj berzi.

[adsenseyu4]

„Uprkos zapadnim sankcijama koje su imale za cilj da eliminišu ruski pristup kritičnim tehnologijama, kineski izvoz integrisanih kola u Rusiju udvostručio se 2022. godine“, piše američki list i dodaje da je Kina podržala Rusija u svakoj oblasti u kojoj to može da učini, bez velikih troškova po sopstvenu ekonomiju.

Istovremeno, Kina redovno učestvuje u zajedničkim vojnim vežbama sa Rusijom koje prevazilaze one koje Sjedinjene Države sprovode sa svojim „strateškim partnerom“ Indijom.

Ruski i kineski vojni štabovi sada imaju iskrene, detaljne diskusije o pretnji koju američka nuklearna modernizacija i raketna odbrana predstavljaju svakom od njihovih strateških sredstava odvraćanja, navodi list.

Diplomatska saradnja dveju zemalja je pojačana i zbog stava Sija i Putina da Vašington radi protiv njihovih režima. Dve zemlje skoro uvek zajedno glasaju u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija i jačaju međusobne političke narative, dodaje „Forin polisi“.

„Istovremenim sukobom sa Kinom i Rusijom, SAD su pomogle u stvaranju onoga što je bivši američki savetnik za nacionalnu bezbednost Zbignjev Bžežinski nazvao ‘savezom oštećenih’. To je omogućilo Siju da preokrene uspešnu ‘trilateralnu diplomatiju’ Vašingtona iz sedamdesetih, koja je proširila jaz između Kine i primarnog neprijatelja Sjedinjenih Država – Sovjetskog Saveza, na načine koji su značajno doprineli pobedi SAD u Hladnom ratu. Danas su Kina i Rusija, po Sijevim rečima, bliže od saveznika“, zaključuje američki list.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(RT)