Naslovnica SPEKTAR Pitanje života i smrti: Eu pala na trik Rusije

Pitanje života i smrti: Eu pala na trik Rusije

Evropa troši mnogo novca na kupovinu energenata od ruskih konkurenata, i istovremeno nastavlja da plaća Ruskoj Federaciji gas, pišu analitičari američkih medija.

Evropa trenutno troši stotine milijardi evra da bi se odvikla od ruskog prirodnog gasa. Međutim, to ne sprečava Rusku Federaciju da nastavi da snabdeva EU svojim energetskim resursima i dobro zarađuje.

Prema zapadnim ekspertima, postoji skriveni kutak energetskog tržišta gde ruski izvoz pokazuje značajan rast. Takve podatke donosi „The Wall Street Journal“.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Dok je snabdevanje Evrope ruskim gasom iz gasovoda svedeno na minimum, evropski uvoznici i dalje sasvim mirno troše novac na komprimovani gas iz Ruske Federacije, koji se isporučuje džinovskim brodovima“, primećuju autori članka američkog izdanja.

Tečni prirodni gas (LNG) zbog energetske krize koja je izbila u Evropi, najavljen je kao spas regiona od zavisnosti od ruskog goriva. Za razliku od gasovoda, tečni gas se može isporučivati iz udaljenih regiona kao što su SAD i Katar. Kao rezultat toga, planovi Evrope da zameni ruske energente LNG iz prijateljskih zemalja, doveli su do veoma zanimljivih rezultata.

Prema podacima Evropske komisije, uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa u EU, je u avgustu porastao za 41 odsto u odnosu na isti period 2021. godine. Rusija je sada drugi najveći dobavljač LNG-a za EU ​​posle SAD.

„Uvoznici tvrde, da ove isporuke ne podležu evropskim sankcijama i da je kupovina LNG-a od Rusije, neophodna da bi se cene energenata u Evropi održale na nižem nivou. Međutim, trgovina je u suprotnosti sa naporima EU, da uskrati Rusiji prihode od fosilnih goriva.

Kao rezultat toga, ruski LNG se pokazao kao „trojanski konj“ u politici sankcija zapadnih zemalja. Njegove isporuke Evropi još nisu ograničene, što Ruskoj Federaciji omogućava da nastavi da povećava izvoz.

Prošlog meseca Francuska je bila najveći uvoznik ruskog LNG-a, a slede Španija i Belgija. Prema podacima EU, u prvih osam meseci ove godine ruski proizvod je činio 17% ukupnog uvoza LNG u EU, dok je američki udeo iznosio 45%.

Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte 

Webtribune.rs