Dok svet i dalje pokušava da pronađe balans između bezbednosti i stabilnosti, iz Sjedinjenih Država stižu vesti koje bi mogle da unesu novu dozu neizvesnosti u globalnu bezbednosnu arhitekturu.
Kako prenosi CNN, američka vojska je hitno pokrenula razvoj protivraketnog sistema pod nazivom „Zlatna kupola“, ambiciozne ideje koja bi, barem u teoriji, trebalo da zaštiti čitavu teritoriju SAD od balističkih i hipersoničnih projektila.
Ovaj projekat, koji se zasad nalazi samo u fazi koncepta, ocenjen je kao jedan od ključnih prioriteta aktuelnog predsednika Donalda Trampa. Prema informacijama koje prenosi američka televizija, Bela kuća je spremna da izdvoji praktično neograničena sredstva – govorimo o milijardama dolara – kako bi se ideja sprovela u delo.
Sam naziv „Zlatna kupola“ jasno asocira na izraelski sistem „Gvozdene kupole“, koji je već godinama u funkciji i koristi se za presretanje raketa kratkog dometa. Ipak, kako ističu američki vojni analitičari, paralela između ta dva sistema teško da može da opstane kada se pogledaju razmere.
„Upoređivati zaštitu Izraela sa pokušajem da zaštitite čitave Sjedinjene Države je kao da poredite jabuku sa nosačem aviona“, slikovito je objasnila autorka analize za CNN. Dok se „Gvozdena kupola“ koristi na ograničenoj teritoriji i uglavnom protiv raketa iz Gaze, „Zlatna kupola“ bi trebalo da se nosi sa potencijalnim udarima interkontinentalnih i hipersoničnih projektila – tehnologijama koje razvijaju velike sile poput Rusije i Kine.
Prema rečima penzionisanog admirala Marka Montgomerija, koji je bio deo visokih struktura Pentagona, razvoj ovakvog sistema, čak i uz neograničen budžet, neće biti brz. On procenjuje da bi Amerika mogla da implementira sistem u periodu od sedam do deset godina – i to u najboljem slučaju.
Čak i kada bi sistem bio operativan, zaštita bi u prvoj fazi bila ograničena na strateške ciljeve- glavne gradove, vojne baze i savezne institucije. Veliki deo teritorije bi, bar u početku, ostao ranjiv.
Nuklearni štit ili destabilizacija?
Međutim, ono što najviše brine mnoge stručnjake nije tehnička izvedivost, već politička i strateška dimenzija projekta. Jedan izvor CNN-a upozorava da bi razvoj sistema koji efektivno neutrališe nuklearni potencijal protivnika mogao da sruši krhku ravnotežu koju već decenijama održava doktrina uzajamnog odvraćanja.
„Ako stvorite odbrambeni sistem za koji protivnici veruju da može u potpunosti da ih onesposobi, uništili ste samu suštinu nuklearnog balansa. To povećava verovatnoću preventivnog udara jer se ruši osnova poverenja“, navodi izvor i dodaje da bi, da se nalazi u koži lidera Rusije ili Kine, imao sve manje razloga da veruje da Vašington neće posegnuti za nuklearnim opcijama u krizi.
Tramp predlaže razoružanje – dok priprema štit?
Zanimljivo je i to da je američki predsednik Tramp još u februaru 2025. godine javno predložio da SAD, Rusija i Kina upola smanje svoje vojne budžete. Predlog je tada naišao na pozitivan odjek iz Kremlja – lično ga je podržao Vladimir Putin.
Međutim, u svetlu inicijative „Zlatna kupola“, mnogi se pitaju koliko je iskren takav predlog ako paralelno ide masivno ulaganje u novi sistem protivraketne zaštite.
Da li Tramp pokušava da naoruža Ameriku dok istovremeno apeluje na razoružanje drugih, ili jednostavno koristi dvostruku strategiju- javni poziv na mir, uz tiho jačanje vojne nadmoći?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se