Naslovnica IZA OGLEDALA Ovo su supertajne superbogataša: Kako rade bezbednosne kompanije i šta traže bogataši

Ovo su supertajne superbogataša: Kako rade bezbednosne kompanije i šta traže bogataši

 bvsdlchnvsd

[adsenseyu2]

Mnogi dolaze u Mejfer da kupuju. To može biti večera ili obilazak nekog skupljeg butika, a neki možda kupe i automobil.

Međutim, Hejrik Bond Ganing posećuje Mejfer svakog dana kako bi prodavao, ali nešto sasvim neobično.

On prodaje zaštitu zgrada i onoga što se u njima nalazi. On kao upravni direktor bezbednosne kompanije Salamanka prodaje garanciju da vas i vašu porodicu nikada neće uznemiravati neko za koga ne biste želeli da vas uznemirava.

Posao cveta pošto su milijarderi veliki paranoici. Bond Ganing kaže da je jedan od njegovih skorijih klijenata želeo svu moguću zaštitu, pa čak i zaštitu od sajber hakovanja. Instalirane su mu brave sa detekcijom otiska prsta za članove porodice, a ključevi su programirani kako bi ograničavali vreme koje osoblje provodi na posedu.

Instalirane su toliko napredne kamere da mogu da naprave razliku između psa, mačke i čoveka. U bašti se nalaze termalne kamere koje mogu da detektuju toplotne izvore ispod zemlje. Uljezi ne mogu sakriti toplotu svog tela tako da su one same dovoljna zaštita.

„Ukoliko bi neko upao na posed i pokušao da ignoriše upozorenja, čitav posed bi se zablindirao staklom otpornim na metke i oglasili bi se svi mogući alarmi. Takođe ugrađujemo i bezbednu sobu u kojoj se nalaze hrana, voda i lekovi, ali i sredstva za komunikaciju“, rekao je Ganing.

[adsenseyu4]

Račun za ovakav luksuz je oko milion funti (oko 1,4 miliona evra).

Dakle, kao što postoje razni butici, advokati, batleri i dadilje koji služe uglavnom superbogatašima Londona, tako su se sada pojavile bezbednosne kompanije sa svojim bezbednosnim sistemima o kojima bi čak i tajni agent 007 mogao samo da sanja.

Neki od njihovih trikova su relativno jednostavni i laki za instalaciju.

Da bi zaštitili svoje domove spolja, neki bogataši kupuju poseban film za svoje prozore tako da oni ne mogu biti oštećeni eksplozijom. U svakom domu se nalaze sefovi koji se mogu otvoriti sa dve šifre – jednom ako je sve u redu i drugom ako moraju da ih otvore zbog pretnje. Ukoliko se aktivira drugi kod, privatni telohranitelji se pojavljuju u kući za manje od 3 minuta.

 alarm

Mnoga ultrabogata domaćinstva takođe zahtevaju da je njihov telefonski i internet saobraćaj šifrovan. Na mobilne telefone se ugrađuje uređaj za praćenje kako bi se članovi porodice zaštitili od otmice.

Pored redovnih kamera, postavljaju se i tajne minijaturne kamere u očima skulptura, slika ili prekidača. Neke od njih su toliko sofisticirane da mogu čak i da pamte ponašanje i da naprave uzbunu ukoliko dođe do nekog neobičnog kretanja ili ponašanja.

U vredna dela se mogu ubaciti mikročipovi povezani sa bezbednosnim sistemom kuće. Ako se ona pomere bez prethodnog upozorenja, automatski će se pokrenuti zaključavanje kuće i obavestiti policija. Ovo je poslednja u nizu tehnologija za zaštitu od pljačke.

[adsenseyu4]

Međutim, jedno je to šta bogataši žele da se ugradi, a drugo ono što će bezbednosne kompanije ugraditi. Pre ugradnje, vrši se rigorozna provera klijenata i potpisuju sporazumi u kojima se ni na jednom mestu ne pojavljuje ime klijenta.

Međutim, ove nove tehnologije se ne bave samo kućama, već i automobilima. Deni Bahar u Mejferu pravi automobile koji u sebi imaju vojnu opremu i koji koštaju između 500.000 i milion funti (700.000 do 1,4 miliona evra).

Svi ti modeli se prave sa staklom otpornim na metke, pri čemu je spoljašnost otporna na gas, a gume rade čak i kada su probušene. U njih se ugrađuje i dugme za paniku, ali i razni satelitski uređaju za praćenje. Međutim, nekim kupcima čak ni to nije dosta. Oni očekuju potpuno armirane automobile uz luksuznu stilizaciju unutrašnjosti.

Međutim, kod superbogatih nije izražena samo paranoja. Jedan od vodećih agenata za nekretnine u Londonu, Čarls Mekdauel, kaže da je jedan bogataš ugradio zlatni sef koji se podizao iz poda kako bi mogao s vremena na vreme da podseti sebe i svoje goste koliko je bogat.

Drugi su prosto zadovoljni kada mogu da izbegnu neke svakodnevne probleme kao što je isterivanje automobila iz garaže u rikverc. Danas postoje garaže u kojima se automobil sam okrene tako da vozač može komotno da istera automobil iz garaže.

Bogati su, pa im se može…

Webtribune.rs

[adsenseyu2]