[adsenseyu2]
Velelepan spomenik ispod zemlje na severu Grčke izazvao je uzbuđenje širom sveta kada je saopšteno da je možda reč o grobu Aleksandra Velikog.
Arheolog koji vodi projekat, međutim, smatra da ga je kralj zapravo napravio za svog najboljeg prijatelja.
Arheolog Katerina Peristeri veruje da je zasvođena struktura, ukrašena skulpturama i mozaikom, spomenik podignut u znak sećanja na makedonskog vojskovođu Hefestiona.
Ovaj plemić je odrastao sa Aleksandrom, a umro je u Persiji 324. godine p.n.e, godinu dana pre kralja, koji je u dubokoj tuzi za prijateljem naredio da se širom njegove novoosvojene imperije podigne niz spomenika u njegovu čast.
Katerina Peristeri kaže da nema dokaza da je Hefestion sahranjen u grobnici u Amfipolisu, istočno od Soluna.
“Pretpostavljamo da je reč o svetilištu posvećenom heroju Hefestionu. Ne znam da li je tu i sahranjen”, izjavila je ona.
[adsenseyu4]
Kada je Hefestion iznenada umro u Ekbatani (Iran), “Aleksandar je naložio (arhitekti) Deinokratu da podigne svetilišta širom zemlje”, dodala je ona, pozivajući se na starogrčkog istoričara Plutarha.
Arheolozi su ove godine u grobnici u Amfipolisu otkrili skelet starije žene, nadajući se da je reč o Aleksandrovoj majci, kao i kosti dva muškarca, novorođenčeta i životinja, uključujući i konja.
Peristeri i njen glavni arhitekta Mihalis Lefancis saopštili su u sredu da su otkrili tri natpisa koji sadrže reč “paralevon” (primljeno) i Hefestionov monogram.
Stručnjaci su započeli drugu fazu iskopavanja prostrane grobnice iz četvrtog veka pre nove ere, u nadi da će otkriti još grobova u kojima se čuvaju posmrtni ostaci članova kraljevske porodice, ili čak samog legendarnog kralja Aleksandra Makedonskog.
U toj fazi će geofizičari analizirati dva hektara spomenika (jedna sedmina ukupne površine podzemnog kompleksa) kako bi utvrdili da li se iza impresivne grobnice sa tri prostorije krije još nešto.
[adsenseyu1]
Ranije ove godine, naučnici koji su analizirali skelet pronađen u kripti, izjavili su da je reč o muškarcu i verovatno “važnom generalu”.
Bio je srednje visine, blede kože i smeđe ili riđe kose, što je navodilo na zaključak da je reč o plavookom Aleksandru Velikom, koji je navodno imao crvenkasto-plavu kosu.
Katerina Peristeri pretpostavlja da je reč o muškarcu visokog statusa, jer su pljačkaši pokrali dragocene predmete iz grobnice, u kojoj nema ni oružja ni dragocenosti.
Na otkrivenim ostacima se radi DNK analiza kako bi se utvrdilo da li je reč o članu makedonske kraljevske porodice, i koliko je osoba stara.
Rezultati će biti upoređeni sa DNK sa kostiju Aleksandrovog oca Filipa II, koji je sahranjen kod Vergine, u severnoj Grčkoj, ali će ovo biti težak poduhvat jer je genetski materijal “istrošen”.
Kosti Filipa II su izgorele, a budući da su DNK testovi obavljeni pre oko 50 godina, postoji mogućnost da su rezultati kontaminirani.
(Blic.rs)
[adsenseyu2]