[adsenseyu3]
Da li su ove mape pripadale nekoj antediluvijanskoj civilizaciji koja je naseljavala našu planetu mnogo pre pisane istorije
[adsenseyu2]
Kako je moguće da postoje praistorijske, drevne mape, koje oslikavaju regione planete poput Antarktika bez leda a koje su stare nekoliko hiljada godina?
Da li su ove mape pripadale nekoj antediluvijanskoj civilizaciji koja je naseljavala našu planetu mnogo pre pisane istorije?
Antediluvijanski period se odnosi na period pre „Velike poplave“ koja je opisana u bibliji. Međutim, priče o Velikoj poplavi nisu obuhvaćene samo u bibliji, već se mogu pronaći i u drugim religijama starim nekoliko hiljada godina.
Zapravo, prvi zapisi o Velikoj poplavi se javljaju kod drevnih Sumera i potiču iz 200 godine pre nove ere. Drevni tekstovi otkriveni na sumerskim glinenim tablama opisuju vreme pre poplave i govore o postanju čoveka, kao i trenutku kada je Bog morao da „interveniše“:
[adsenseyu4]
„Prošlo je skoro 1.200 godina otkad se kopno proširilo, a ljudi počeli da se množe. Zemlja je rikala kao bik.
Bog se uznemirio zbog tih urlika. Enlil je čuo njihovu buku i obratio se bogovima.
„Buka čovečanstva je postala preglasna za mene. Ne mogu da spavam od njihove galame. Odsecite im zalihe hrane da ne mogu da utole svoju glad“.
Adad je zadužen da pusti kišu koja će poplaviti svet.
„Neka vetar duva i neka se oblaci okupe, neka polja ostanu bez prinosa. Ukinite im svu radost“.“
Treba napomenuti da su, prema sumerskim tablama, bogovi napustili planetu pre Velike poplave kako bi bili sigurni na nebu i kako bi se vratili nakon poplave.
Pored priče o Velikoj poplavi, postoje i drugi dokazi koji ukazuju na to da su postojale napredne civilizacije mnogo pre nas.
Neki od njih su antediluvijanske mape, odnosno „nemoguće“ mape prema mejnstrim stručnjacima.
[adsenseyu1]
Mape poput one koju je napravio Piri Rajs zbunjuju stručnjake. Način na koji su napravljene kao da pokazuje da je neko mogao da vidi kopno iz vazduha pre nego što ih je nacrtao.
Treba napomenuti da je Piri Rajs mapa u stvari napravljena od više starijih mapa iz različitih regiona širom sveta. Ali šta nam takve mape govore? One pružaju nepobitan dokaz da su u dalekoj prošlosti postojale civilizacije sa neverovatnim kartografskim znanjem.
Te drevne civilizacije nisu označile Antarktik kao region koji je bio pod ledom, što znači da su morale živeti u drugačijim klimatskim uslovima.
Piri Rajs mapa je sastavljena negde oko 1520. godine. Ona oslikava Antarktik bez leda, ali i potpuno tačno opisuje geografiju američkog kontinenta, gotovo kao da je kontinent uslikan iz vazduha. Američka hidrografska kancelarija je potvrdila autentičnost mape, koja je čak ukazala i na neke greške u modernim mapama.
Ali… ko je mogao mapirati Antarktik pre 6.000 godina dok još nije bio pod ledom? Koja nepoznata civilizacija je posedovala tehnologiju da to učini?
Iako sama Piri Rajs mapa nije starija od Velike poplave, činjenica je da je sastavljena pomoću mapa koje su stare preko 5.000 godina.
Ovo čak nije jedina takva mapa. Postoji i Zeno mapa koja je još starija, a koja prikazuje obale današnje Norveške, Švedske, Danske, Škotske i Nemačke. Pored toga, ova mapa ističe tačnu geografsku dužinu i širinu brojnih ostrva.
To je neobično iz razloga što je hronometar, uređaj koji meri te parametre, izmišljen tek 1765. godine. Treba napomenuti da Zeno mapa oslikava i topografiju današnjeg Grenlanda bez glečera, što znači da je neko video Grenland pre ledenog doba.
„Izgleda da su se tačne informacije prenosile između ljudi. Te mape verovatno vode poreklo od neke nepoznate civilizacije, ali su ih dalje prenosili možda Feničani ili Minojci, koji su poznati kao jedni od najvećih mornara drevnog sveta.
Postoje dokazi da su te mape sakupljane i proučavane u Aleksandrijskoj biblioteci.
Moguće je da je Piri Rajs nabavio mape koje su se nekada nalazile u Aleksandrijskoj biblioteci, najpoznatijoj biblioteci svih vremena“, rekao je dr Čarls Hapgud.
Naročito su interesantne mape koje je napravio Jehudi Ibn ben Zara.
Njegove mape iz perioda oko 1487. godine oslikavaju regione Velike Britanije prekrivene glečerima. Ta mapa takođe oslikava ostrva u Mediteranskom i Egejskom moru.
Ta ostrva postoje i danas, ali pod vodom, što ukazuje na to da mape koje su korišćene za kreiranje Zarinih mapa potiču iz perioda kada je geologija naše planete bila mnogo drugačija, najverovatnije iz antediluvijanskog perioda.
Ove mape otvaraju mnoga pitanja, a ne daju mnogo odgovora. Jedino što možemo zaključiti jeste da su u dalekoj prošlosti postojale drevne civilizacije koje su oslikale kopna naše planete sa neverovatnom preciznošću.
Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]