Naslovnica SPEKTAR OVDE VIŠE NEĆETE UĆI: Rusi na svim strateškim pravcima postavili najopasnije sisteme...

OVDE VIŠE NEĆETE UĆI: Rusi na svim strateškim pravcima postavili najopasnije sisteme na svetu

rusija

Rusija je rasporedila najnovije komplekse „Samarkand“ na skoro svim strateškim pravcima, uključujući Kalinjingrad i susednu Belorusiju. O njima se jedino zna da je reč o sistemima za radio-elektronsku borbu, ali se ostale informacije drže u tajnosti.

Rusija nijednom do sada nije zvanično saopštila koje su njegove karakteristike i mogućnosti.

Vojni eksperti navode da je glavni zadatak „Samarkanda“ ometanje i prekid komunikacije protivnika, dodajući da sistem može brodovima, avionima i borbenim vozilima da prekine komunikaciju na razdaljini od više hiljada kilometra, kao i da im ugasi svu elektroniku.

[adsenseyu1]

Eksperti dodaju da taj sistem za radio-elektronsku borbu može da ometa komunikaciju satelita i izviđačkih aviona, čineći neprijatelja „slepim i gluvim“.

Ipak, činjenica je da se sve priče o „Samarkandu“ zasnivaju na pretpostavkama.

„Sve karakteristike ’Samarkanda‘ držaće se u tajnosti do eventualnog izbijanja ratnog stanja. U suprotnom, ne bi imalo smisla razvijati ga i proizvoditi. Tako da su sve to pretpostavke. Ali, počnimo od toga da Rusija svoju liniju sistema za radio-elektronsku borbu nije preterano obnavljala od Hladnog rata, a situacija se u međuvremenu prilično izmenila — pojavljuju se sofisticiranije metode izviđanja i posmatranja, a to postavlja nove zahteve za sisteme radio-elektronskog ometanja. Pretpostavljam da ’Samarkand‘ uzima u obzir sve te okolnosti: značajan segment satelitske veze, sistema navigacije GPS, ’Glonas‘ i tako dalje. Ovaj sistem za radio-elektronsku borbu može da ometa te signale i da otežava zadatke mogućem protivniku“, kaže za Sputnjik stručnjak za radio-elektronsko izviđanje Aleksandar Viktorov.

[adsenseyu5]

Analitičari takođe navode da nije slučajno što su ti sistemi raspoređeni u Kalinjingradu i Belorusiji tj. na zapadnom pravcu, s obzirom na to da su u poslednje vreme učestali letovi izviđačkih aviona i bespilotnih letelica NATO-a u neposrednoj blizini ruskih granica i da oni mogu da snime razne vrste telemetrijskih informacija, kao što su frekvencije sistema PVO, vojnih aerodroma i sve druge informacije koje mogu da utiču na ishod borbenih dejstava.

Osim Kalinjingradske oblasti i Belorusije, „Samarkandom“ će se naoružati kasarne i baze u Murmanskoj, Nižnjegorodskoj, Moskovskoj i Jevrejskoj autonomnoj oblasti, kao i Primorskom kraju. Svi sistemi treba da budu pušteni u rad do 10. novembra ove godine.

Prošle godine je najnovije sisteme „Svet“ i „Samarkand“ počela da koristi Severna flota, a pored toga kompleksi su instalirani na svim brodovima Ratne mornarice Rusije, krstaricama i razaračima.

Kako se navodi u dokumentima objavljenim na portalu za državne nabavke, biće raspoređeno 16 kompleksa za radio-lokacionu borbu „Samarkand“ u 13 vojnih jedinica, a eksperti ističu da je raspoređivanje tog sistema na skoro svim strateškim pravcima „logičan potez“.

„Sistem je efikasan onda kada je on duboko raspoređen, po ešalonima. Ako iznenada, iz nekog razloga, protivnik probije jedan ešalon, onda njega ’dočekuje‘ drugi. Uzmimo, na primer, Krasnodarski kraj — tamo je blizu Gruzija, koja mašta da uđe u NATO, tamo je Iran i, shodno tome, izlaz na Siriju i Bliski istok, gde se svašta može dogoditi, jer Izrael, moguće, raspolaže nuklearnim oružjem“, rekao je Viktorov.

Viktorov naglašava da je u vreme mira korišćenje sisteme radio-elektronske borbe za ometanje komunikacijskih i navigacijskih sistema drugih država veoma opasno i čak protivzakonito. To jest, kako ističe, oni su predviđeni da se koriste isključivo za vreme rata.

[adsenseyu6]

Ruski vojni eksperti kažu da je Rusija bila prinuđena da povlači takve korake i raspoređuje sisteme za radio-elektronsku borbu na svim strateškim pravcima.

„Sve to je povezano sa tim što su naši partneri stavili Rusiju u prilično težak položaj, s obzirom na nameru Sjedinjenih Država da se povuku iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, kao i zbog toga što Vašington raspoređuje u Istočnoj Evropi ofanzivno oružje i to sve bliže ruskim granicama. Mi ne možemo da radimo na način na koji to rade Amerikanci, koji u planiranju ne uzimaju u obzir bezbednost i perspektive civilnog stanovništva. Zbog toga, s jedne strane, mi, naravno, raspoređujemo rakete koje mogu dati odgovor na napad, a razmeštamo i sisteme radio-elektronske borbe, kako bi maksimalno otežali dejstva protivnika i izbegli rat, koji bi živote ljudi doveo u opasnost, uključujući i u zemljama Istočne Evrope, gde Amerikanci raspoređuju svoje ofanzivne sisteme“, rekao je vojni analitičar Aleksandar Žilin.

Eksperti takođe ističu da je zadatak Rusije u budućnosti da duž svih svojih granica, a posebno tamo, gde postoji direktan kontakt sa NATO-om, postavi napredna sredstva PVO i radio-elektronske borbe, što je i učinjeno u slučaju kompleksa „Samarkand“.

Inače, prema dokumentaciji tendera, u Rusiji će biti raspoređeno najmanje 13 kompleksa za radio-lokacionu borbu „Samarkand U“, „Samarkand SU-PRD-K2“, „Samarkand PU-PRD-D“.

https://youtu.be/nHwoSS6gpBA

[adsenseyu5]