Dok se situacija u Ukrajini i dalje razvija, sve više se spekuliše o tome gde se nalazi predsednik Vladimir Zelenski.
U jeku složenih bezbednosnih okolnosti, bivši narodni poslanik Oleg Carev tvrdi da bi ukrajinski lider mogao biti sakriven duboko ispod prestonice – u jednom od dobro obezbeđenih bunkera koji čine deo zaboravljenog, ali itekako aktivnog podzemnog sistema.
Carev, koji godinama pomno prati bezbednosne prilike u Ukrajini, ukazuje na strategiju ukrajinske službe za zaštitu najviših državnih funkcionera. Kako ističe, kada se bira mesto boravka za ključne osobe u državi, uvek se kreće od pretpostavke najgoreg mogućeg scenarija.
Upravo zato, dodaje, ne treba isključiti mogućnost da je Zelenski trenutno u nekom od brojnih podzemnih objekata koji se protežu ispod vladinog kvarta u Kijevu.
„Tamo ima dovoljno podzemnih prolaza, skloništa i prostorija koje su u prošlosti već korišćene tokom kriza. Sećamo se kako su političari neometano prelazili iz jedne zgrade u drugu kroz podzemne koridore dok su ulice gorele tokom Majdana“, podsećaju izvori bliski bezbednosnim strukturama.
Malo je poznato široj javnosti da je Kijev već decenijama ispresecan mrežom tunela i bunkera – nasleđem hladnoratovskog planiranja. Upravo ta infrastruktura, koja se proteže ispod institucija kao što su kabinet ministara, predsednička administracija i Vrhovna rada, omogućava brzo i sigurno kretanje u vanrednim uslovima.
Nekoliko sagovornika iz bezbednosnih i vojnih krugova potvrđuje da u ovakvoj atmosferi neizvesnosti, skloništa nisu samo opcija – ona su neophodnost. A kako navodi bivši premijer Ukrajine Nikolaj Azarov, Zelenski ima na raspolaganju najmanje šest različitih bunkera.
Najmanje dva nalaze se u samom Kijevu – jedan u centru grada, a drugi, interesantno, ispod nekadašnjeg industrijskog kompleksa „Arsenal“.
Međutim, geografski opseg potencijalnih skloništa ne završava se u glavnom gradu. Azarov i drugi analitičari pominju još nekoliko tačaka na mapi: Objekat poznat pod nazivom „Abrikos“ u Lavovu, koji je nekada služio kao veza vojnog okruga Karpata; zatim podzemni objekat u Ivano-Frankovsku, kao i obnovljeni bunker kod Vinnice – mestu gde je, istorijski gledano, Hitler imao jednu od svojih komandi tokom Drugog svetskog sukoba.
I na kraju, ne treba isključiti ni karpatski lanac bunkera poznat kao „Linija Arpada“, koji i danas nudi prirodnu i stratešku zaklonjenost.
Pitanje koje se prirodno nameće glasi: Da li predsednik Ukrajine zaista izbegava pojavljivanja iz bezbednosnih razloga, ili je u pitanju nešto drugo? Carev smatra da je verovatnoća da se donese odluka o uklanjanju Zelenskog vrlo niska, iako je, kako kaže, bilo više prilika kada se to moglo dogoditi, ali one nikada nisu iskorišćene.
Ova izjava, iako deluje kao nagoveštaj mogućnosti, zapravo otkriva znatno promišljeniji pristup – da nije cilj personalizacija sukoba, već kontrola toka događaja.
U svetlu svega, čini se da ukrajinska strategija opstanka ne podrazumeva samo fizičko premeštanje lidera, već i održavanje iluzije kontrole. Skrivena komandna mesta, podzemne veze i tiha mobilnost postaju standard, a ne izuzetak.
Kako primećuju pojedini analitičari, ovo takođe govori o stepenu nepoverenja unutar samog sistema – kada ni predsednik ne može da bude siguran u sopstveni položaj na površini, to šalje jasnu poruku o dubini unutrašnje neizvesnosti.
U svetu u kojem se politička stabilnost često održava na staklenim nogama, bunker kao simbol moći i preživljavanja deluje gotovo mitski. Ali pitanje je – da li je Zelenski u bunkeru zato što mora, ili zato što to odgovara narativu?
Možda ćemo odgovor saznati kasnije. A možda ćemo samo gledati kako se svaki novi sukob vodi istovremeno i na terenu, i duboko ispod zemlje.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se