Naslovnica U FOKUSU Otkriveno kako će Rusija zaobići zaustavljanje tranzita gasa kroz Ukrajinu

Otkriveno kako će Rusija zaobići zaustavljanje tranzita gasa kroz Ukrajinu

Rusija je 1. januara 2025. obustavila isporuku gasa kroz Ukrajinu, označavajući kraj dugogodišnjeg sporazuma o tranzitu gasa preko ukrajinske teritorije.

Prekid tranzita dolazi kao rezultat isteka ugovora potpisanog 2019. godine između ruskog „Gasproma“ i ukrajinskog „Naftogasa“.

Prema rečima Alekseja Belogorjeva, direktora za istraživanja Instituta za energetiku i finansije, postoje alternativni pravci koji mogu delimično zameniti ovaj tranzit.

Ukrajinske vlasti su tokom 2024. godine jasno stavljale do znanja da ne planiraju produženje tranzitnog ugovora, a ruski predsednik Vladimir Putin je ranije izjavio da neće biti novog sporazuma o tranzitu gasa kroz Ukrajinu.

Prema „Gaspromu“, tehničke i pravne mogućnosti za nastavak isporuka gasa preko ukrajinske teritorije više ne postoje.

Tokom 2024. godine, „Gasprom“ je isporučio oko 15 milijardi kubnih metara gasa preko Ukrajine, što je činilo 4,5% ukupne potrošnje gasa u Evropskoj uniji.

Ova situacija je izazvala zabrinutost u pojedinim evropskim zemljama, jer se očekuje restrukturiranje energetskih tokova i prelazak na alternativne pravce snabdevanja.

Prema Belogorjevu, tranzit ruskog gasa ka zemljama Evropske unije i Moldaviji može biti delimično preusmeren kroz Tursku i Bugarsku. Ključne rute su:

Balkanski tok – Koristi se za snabdevanje Mađarske, Slovačke i Austrije. Prema procenama, dodatnih milijardu kubnih metara gasa godišnje može biti usmereno ovim putem bez potrebe za proširenjem trenutnih kapaciteta.

Transbalkanski gasovod – Koristi se u reverzibilnom režimu za snabdevanje Moldavije i Rumunije. Očekuje se da bi ovim putem moglo biti preusmereno između 1 i 2 milijarde kubnih metara gasa godišnje.

Ukupno, kroz ove pravce bi se moglo preusmeriti oko 4 do 5 milijardi kubnih metara gasa godišnje, što predstavlja trećinu dosadašnjeg obima tranzita kroz Ukrajinu.

Obustava tranzita gasa kroz Ukrajinu označava promenu energetskih tokova u regionu. Evropska unija se suočava sa izazovima u pogledu obezbeđivanja stabilnih isporuka energije, dok Rusija nastavlja da diversifikuje pravce snabdevanja koristeći postojeće infrastrukturne kapacitete u Turskoj i Balkanu.

Istovremeno, ovaj potez dodatno komplikuje energetske odnose između Rusije i Evropske unije, posebno u svetlu političkih tenzija koje su eskalirale poslednjih godina.

Zapadni zvaničnici se sve više okreću alternativnim dobavljačima gasa i obnovljivim izvorima energije, ali trenutna situacija pokazuje da je evropska zavisnost od ruskog gasa i dalje značajna.

Rusija je pokazala da može da preusmeri značajan deo gasa ka EU bez korišćenja ukrajinskog tranzita, oslanjajući se na pravce preko Turske i Balkana.

Iako obim isporuka neće u potpunosti nadoknaditi gubitak ukrajinskog tranzita, ovaj potez osigurava kontinuitet snabdevanja za ključne potrošače u Centralnoj Evropi.

Evropska unija će, s druge strane, morati da ubrza svoje napore za diverzifikaciju energetskih izvora kako bi smanjila svoju zavisnost od ruskog gasa u budućnosti.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social