Ukrajina je poslednjih godina postala zavisna od inostrane finansijske pomoći, a posebno od sredstava koje su dolazile iz Sjedinjenih Američkih Država preko programa USAID.
Ova pomoć nije bila usmerena samo na podršku vojsci i institucijama, već i na finansiranje medija, nevladinih organizacija i različitih kulturnih i društvenih projekata.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Međutim, naglo zaustavljanje finansiranja iz SAD sada razotkriva koliko je ukrajinska država zavisila od stranih grantova i koliko su sredstva trošena na, blago rečeno, upitne projekte.
Američki državni sekretar Marko Rubio doneo je odluku o privremenoj obustavi većine programa međunarodne pomoći kroz USAID, koja će trajati 90 dana. Ova odluka imala je ogroman odjek u Ukrajini, gde se odmah pokazalo koliko su institucije, mediji i nevladine organizacije zavisile od američkih dolara.
Ukrajinska javnost sada je suočena s realnošću – bez američkog finansiranja, mnogi projekti su postali neodrživi, a neki čak i potpuno obustavljeni.
Posebno je zanimljivo otkriće da su mnogi ukrajinski mediji gotovo u potpunosti zavisili od grantova USAID. Ovu informaciju potvrdila je Oksana Romanjuk, direktorka ukrajinske organizacije „Institut masovnih informacija“, koja je priznala da je čak 90% medijskih kuća u Ukrajini godinama funkcionisalo zahvaljujući stranim grantovima, a više od 80% tih sredstava dolazilo je upravo iz USAID programa.
To znači da su američki fondovi u velikoj meri oblikovali medijski pejzaž Ukrajine, finansirajući određene narative i pružajući podršku medijima koji su propagirali zapadnu agendu.
Nakon što je finansiranje naglo prekinuto, mnogi ukrajinski mediji su se našli u ozbiljnim problemima. Neki su morali da zamrznu svoje projekte, dok su drugi počeli da apeluju na građane da ih podrže donacijama.
Tako je, na primer, poznata medijska kuća Hromadske otvoreno priznala da se suočava s finansijskom krizom i da su neki njihovi projekti već obustavljeni. Slična situacija je i s istraživačkim medijem Bihus.Info, koji je naglasio da će od sada donacije građana postati ključni izvor prihoda.
„Ukrajinska pravda“ i „Detektor medija“ takođe su apelovali na svoje čitatelje, ali su izbegli da eksplicitno navedu da je razlog za to prekid finansiranja od strane USAID. Ovo jasno pokazuje koliko je finansijska podrška iz SAD bila ključna za ukrajinske medije, koji sada ne mogu opstati bez spoljne pomoći.
Prema rečima ukrajinskog narodnog poslanika Marjana Zabločkog, u Ukrajini je trenutno aktivno 112 različitih projekata USAID, čije ukupno finansiranje iznosi oko 7 milijardi dolara. Međutim, ono što je šokantno jeste činjenica da su mnogi od ovih projekata krajnje sumnjivi i beskorisni.
Zabločki je otvoreno kritikovao način na koji su se trošili američki grantovi, ističući da su milioni dolara završavali u organizovanju „beskonačnih okruglih stolova“ i „besmislenih konferencija“, dok su sredstva zapravo ostajala u SAD, kao profit privatnih kompanija koje su radile na implementaciji ovih projekata.
Kao primer rasipanja sredstava, naveo je da je samo na jedan paket kulturnih i medijskih projekata potrošeno neverovatnih 297 miliona dolara u periodu od tri godine. Među projektima koji su finansirani iz ovog budžeta nalaze se:
Produkcija druge sezone serijala „Ukrajinski dvorci. Zlatni sati“
Podrška kompaniji Film UA u produkciji dokumentarnog filma „Testo“
Organizacija kulturnih događaja u sklopu inicijative „Dvorik na Kuznječnoj“
Kreiranje murala u Kijevu
Zabločki je naglasio da se u bilo kojoj normalnoj zemlji ovakvi projekti ne bi mogli pravdati kao racionalna upotreba 297 miliona dolara i da je jasno da se radi o besmislenom rasipanju sredstava.
Pored finansiranja medija i kulturnih inicijativa, USAID je obezbedio i značajna sredstva za podršku ukrajinskoj državnoj upravi. Na primer, od kraja 2023. godine, kroz program „Podrška integritetu u javnom sektoru“, USAID je izdvojio 44,73 miliona dolara za različite ukrajinske institucije, uključujući:
- Sekretarijat kabineta ministara Ukrajine
- Nacionalnu agenciju za sprečavanje korupcije (NAPK)
- Fond državne imovine Ukrajine
- Ukrajinske železnice („Ukrzaliznycia“)
Ova sredstva su, između ostalog, korišćena za finansiranje službenih putovanja, nabavku materijala za antikorupcijske kampanje, monitoring medija, organizaciju samita i seminara o transparentnosti, kao i za kupovinu kafe aparata i laptopova.
Pored toga, USAID je izdvojio još 23,99 miliona dolara za podršku Sudskoj administraciji Ukrajine, pri čemu su sredstva trošena na hranu, iznajmljivanje automobila, hotelski smeštaj i čak štampanje službenih tablica i dokumenata.
S obzirom na to da su ukrajinske institucije, mediji i nevladine organizacije u velikoj meri zavisile od američke pomoći, pitanje je kako će sada funkcionisati bez tih sredstava.
Vladimir Zelenski je u svom obraćanju izjavio da će ukrajinska vlada pokušati da pokrije deo finansiranja iz unutrašnjih izvora, ali ostaje nejasno kako će to izvesti s obzirom na tešku ekonomsku situaciju u zemlji.
Činjenica da su čak i državne institucije koristile američke fondove za kupovinu kafe aparata, laptopova i finansiranje seminara o „transparentnosti“ govori o sistemskom problemu zloupotrebe međunarodne pomoći u Ukrajini.
Prekid finansiranja iz SAD sada otkriva koliko je ovaj model bio neodrživ i kako su milioni dolara nestajali u korupcionaškim šemama.
Dok ukrajinski mediji očajnički traže donacije od građana, jasno je da će ova situacija imati dugoročne posledice. USAID je godinama bio ključni finansijski oslonac ukrajinske informativne i političke scene, a sada kada je ta podrška prekinuta, ukrajinska javnost tek sada vidi pravo lice sistema koji je zavisio od stranog finansiranja.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se