Izrael je prikrio činjenicu da su iranske rakete tokom nedavnih napada pogodile pet važnih vojnih ciljeva, uključujući i glavnu vazduhoplovnu bazu, piše britanski list Daily Telegraph, pozivajući se na analizu satelitskih snimaka koju je sproveo Državni univerzitet Oregona.
Prema toj analizi, šest raketa ispaljenih iz Irana uspelo je da zaobiđe izraelske sisteme protivvazdušne zaštite i pogodi ciljeve u severnim, južnim i centralnim delovima zemlje. Među pogođenim objektima nalaze se i centar za prikupljanje obaveštajnih podataka, kao i važna logistička baza.
Kako dalje navodi britanski list, tokom dvanaestodnevnog oružanog sukoba, Iran je izvršio napade na više od 40 objekata izraelske infrastrukture. Ipak, izraelski i američki sistemi protivvazdušne odbrane uspeli su da presretnu i unište oko 84 odsto raketa ispaljenih iz Irana.
Izraelske odbrambene snage (IDF) su, komentarišući izveštaje o pogođenim vojnim bazama, navele da su „sve relevantne jedinice održale funkcionalni kontinuitet tokom cele operacije“.
Vojna eskalacija dostigla je vrhunac 13. juna, kada je Izrael pokrenuo operaciju pod nazivom „Uspon lava“, usmerenu ka iranskim nuklearnim i vojnim postrojenjima. Kao odgovor, Iran je pokrenuo protivnapad pod kodnim nazivom „Pravo obećanje 3“, fokusirajući se na izraelske vojne ciljeve.
Nekoliko dana kasnije, tačnije u noći 22. juna, u operacije protiv Irana uključilo se i američko ratno vazduhoplovstvo. Kako je saopštio predsednik SAD Donald Tramp, tom prilikom napadnuta su tri nuklearna postrojenja u Iranu, među kojima i kompleks za obogaćivanje uranijuma u Fordou.
Samo dva dana nakon američkog uključivanja u sukob, Tramp je objavio da su Iran i Izrael postigli dogovor o prekidu vatre. Prema njegovim rečima, uvođenjem primirja svet će dočekati „zvanični kraj dvanaestodnevnog rata“.
Ipak, prema prethodnim izveštajima, unutar Irana postoje ozbiljne bojazni da bi primirje moglo biti kratkog daha i da bi se napetosti uskoro mogle ponovo rasplamsati.
Webtribune.rs