Kao što je ranije preneto, severnokorejski vođa je iznenada napustio samit s američkim predsednikom Donaldom Trampom u Hanoju, Vijetnam, koji se održao u februaru. Tramp je naknadno dao izjavu “kako je Kim Džong-un dobar lik, ali je tražio nešto oko čega nikako nisu mogli da se slože”.
“Radi se o tome da su hteli ukidanje sankcija u celosti, ali mi to nismo mogli da učinimo. Morali smo da odemo”, rekao je Tramp novinarima nakon prekida američko-severnokorejskih razgovora.
Tramp je dodao da su “smatrali da nije dobro da potpišu bilo šta”.
[adsenseyu1]
“Ponekad treba da odete, i ovo je bio taj slučaj”, rekao je tada Tramp, koji je tvrdio da je Kim bio spreman da odustane od nekih severnokorejskih nuklearnih postrojenja “ali ne onih koje smo mi tražili”.
“U zamenu za to nismo mogli da ukinemo sve sankcije”, rekao je Tramp, ali je lagao.
Sada se saznaje da je drugog dana neuspešnog američko-severnokorejskog samita u Hanoju u februaru ove godine američki predsednik Donald Tramp predstavio list papira severnokorejskom čelniku Kim Jong-unu kojim je direktno pozvao na prenos nuklearnog oružja iz Pjongjanga u Sjedinjene Države, prenosi Rojters koji je upoznat s dokumentom.
Prema izvoru agencije, to je bio prvi put da je Tramp jasno rekao Kimu šta misli pod “konačnom i potpuno transparentnom denuklearizacijom “.
Ručak između dvojice vođa, sećamo se, otkazan je istog dana. Iako nijedna strana nije predstavila celovit izveštaj o tome zašto je samit propao, ovaj dokument daje uvid u uzroke neuspeha.
Dokument je zapravo dugo poznati tvrdi “libijski model” denuklearizacije, koji je Severna Koreja više puta odbacila. Analitičari veruju da je Kim Džong-un ovo smatrao za uvredu i provokaciju.
Vredi spomenuti da je američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton pristalica tvrdog “libijskog pristupa”, od kog se Donald Tramp prethodno u svojim javnim obraćanjima distancirao.
U petak je američki predsednik objasnio zašto je prošle nedelje govorio protiv novog plana američke administracije, da uvede dodatne sankcije protiv Severne Koreje. Tramp je priznao kako bi želeo da održava dobre odnose s korejskim čelnikom Kim Džong-unom, a drugo, severnokorejski narod već “toliko pati”.
Podsetimo da je nakon samita predstavnik Severne Koreje optužio savetnika Boltona i državnog sekretara Majka Pompea za “gangstersko” ponašanje, rekavši da Pjongjang razmatra mogućnost obustave svih pregovora sa Sjedinjenim Državama i da može da revidira svoju dobrovoljnu zabranu raketnih i nuklearnih testova. Kao što je poznato, Pjongjang je nakon otkazivanja nuklearnih testova i demontaže svojih raketnih bacača i mesta testiranja, insistirao na delimičnom, a ne punom ukidanju sankcija, ali ga je Vašington odbio.
“Mislio sam da u ovom trenutku nema potrebe za dodatnim sankcijama. To ne znači da ih kasnije neću uvesti. Mislim da je vrlo važno održavati ovaj odnos, barem koliko je to moguće”, rekao je Tramp novinarima.
(logicno.com)