Nedavna studija u časopisu Cancer Discovery otkrila je da udisanje štetnih mikroba može doprineti uznapredovalom raku pluća kod odraslih. Dugotrajna upotreba maski može pomoći u kultivaciji ovih opasnih patogena.
Mikrobiolozi se slažu da često nošenje maski stvara vlažno okruženje u kojem mikrobi rastu i množe se pre nego što uđu u pluća. Ovi strani mikrobi zatim putuju kroz dušnik i u dve cevi nazvane bronhi dok ne dođu do malih vazdušnih vrećica prekrivenih krvnim sudovima zvanim alveole.
„Dugo se smatralo da su pluća sterilna, ali sada znamo da oralni komenzali, mikrobi koji se često nalaze u ustima, često ulaze u pluća zbog nesvesnih težnji“, rekao je Leopoldo Segal, autor studije i direktor Programa za mikrobiome pluća i saradnik profesor medicine na Medicinskom fakultetu Univerziteta u New York Grossman.
Prema studiji, nakon napada na pluća, ovi mikrobi izazivaju upalni odgovor u proteinima poznatim kao citokin IL-17.
„S obzirom na poznati uticaj IL-17 i upale na rak pluća, bili smo zainteresovani da utvrdimo da li obogaćivanje oralnih komenzala u plućima može izazvati zapaljenje tipa IL-17 i uticati na napredovanje i prognozu raka pluća“, rekao je Segal.
Analizirajući plućne mikrobe 83 nelečene odrasle osobe sa rakom pluća, istraživački tim je otkrio da se kolonije Veillonella, Prevotella i Streptococcus, koje se mogu uzgajati produženim nošenjem maski, nalaze u većim količinama kod pacijenata sa uznapredovalim karcinomom pluća nego kod ranijih one.
Prisustvo ovih bakterijskih kultura takođe je povezano sa manjim šansama za preživljavanje i povećanim rastom tumora bez obzira na stadijum.
Pored toga, studija kultivacije bakterija Veillonella u plućima miševa otkrila je da prisustvo takvih bakterija dovodi do pojave imunosupresivnih ćelija kao i inflamatornih kao što je citokin IL-17.
„S obzirom na rezultate naše studije, moguće je da bi se promene na mikrobiomu pluća mogle koristiti kao biomarker za predviđanje prognoze ili za raslojavanje pacijenata na lečenju“, kaže Leopoldo Segal
Kako se pojavljuje sve više dokaza o dugoročnim efektima nošenja maski i zaključavanja, lekari i naučnici počinju da se pitaju da li ove autoritarne mere zaista donose više štete nego koristi. Kanadski stručnjak za javno zdravlje po imenu Dr. Aji Joffe je u srodnoj studiji otkrio da zaključavanja nanose „najmanje deset puta“ više štete nego koristi.
U nedavnoj studiji istraživača sa Harvarda, Dukea i John Hopkinsa, akademici su zaključili da „za ukupnu populaciju, povećanje stope smrtnosti nakon pandemije COVID-19 podrazumeva zapanjujućih 0,89 i 1,37 miliona viška smrtnih slučajeva u narednih 15 i 20 godina. “
Od kada je počelo prinudno nošenje maski, dermatolozi su skovali termin „maskna“ da bi opisali pojavu bubuljica u blizini usta izazvanih maskama koje začepljuju pore uljem i bakterijama.
To mogu prouzrokovati jednokratne ili platnene maske. Stomatolozi takođe upozoravaju na fenomen poznat kao „maska za usta“ u kojem se pacijenti vraćaju u stomatološku ordinaciju sa porastom gingivitisa i propadanja zuba za čak 50% za samo nekoliko meseci od početka trajanja maske.
Ovo otkriće baca svetlo na sve veće dokaze štete nastale dugotrajnim nošenjem maski.
Autor: Phillip Schneider (logicno.com)