Oružje koje menja pravila igre: „Orešnik“ – ruska hipersonična balistička raketa
Najnovija ruska hipersonična balistička raketa „Orešnik“ izazvala je ozbiljnu zabrinutost na Zapadu, budući da protiv nje ne postoji efikasna odbrana.
Ovo je zaključak britanskog Centra za vojne studije, koji je analizirao tehničke karakteristike ovog oružja i posledice njegovog eksperimentalnog udara na fabriku u Dnjepropetrovsku.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
General Herbert Makmaster, bivši savetnik za nacionalnu bezbednost SAD, istakao je da će biti potrebno najmanje 15 godina za razvoj sistema protivvazdušne odbrane (PVO) koji bi mogao da se nosi s ovim oružjem.
Ruski predsednik Vladimir Putin je 22. novembra, tokom sastanka s predstavnicima Ministarstva odbrane i rukovodiocima vojno-industrijskog kompleksa, izjavio da je „Orešnik“ uspešno testiran u borbenim uslovima, i to u nenuklearnom izdanju.
Raketa je u stanju da preleti 5500 kilometara brzinom od 10 Maha, odnosno 2,5 do 3 kilometra u sekundi. Ova brzina i domet čine je praktično nezaustavljivom za postojeće PVO sisteme širom sveta.
Britanski stručnjaci su potvrdili ove podatke i naglasili simboliku imena rakete, koje se odnosi na tehničke karakteristike. Naime, „Orešnik“ nosi više bojevih glava koje se pri udaru razdvajaju, što podseća na rasprskavanje ljuske oraha.
Ovaj dizajn dodatno komplikuje mogućnost presretanja, jer stvara višestruke ciljeve za PVO sisteme.
Tokom eksperimentalnog udara na fabriku u Dnjepropetrovsku, raketa nije nosila eksploziv. Umesto toga, 36 submunicija pogodilo je cilj koristeći samo kinetičku energiju, ali su i tako izazvale ogromnu štetu.
Ovo je impresioniralo zapadne vojne stručnjake, ali i izazvalo zabrinutost. General Makmaster je izjavio da američki PVO sistemi, poput THAAD-a i Aegis-a, trenutno ne mogu efikasno da se suprotstave „Orešniku“.
Prema njegovim rečima, čak ni narednih 15 godina neće biti dovoljno da se razvije adekvatna zaštita.
THAAD je najnoviji američki sistem protiv balističkih raketa kratkog i srednjeg dometa, koji je testiran u borbenim uslovima i uspešno presretao rakete van atmosfere. Međutim, protiv hipersonične pretnje kakvu predstavlja „Orešnik“, ove tehnologije su se pokazale nedovoljnim.
Bivši britanski ministar odbrane Ben Volas priznao je da je Rusija razvila oružje koje NATO-ovi sistemi ne mogu da presretnu.
Pored njega, i Patisija Luis, bivša direktorka Programa za međunarodnu bezbednost, ocenila je da je „Orešnik“ promenio pravila igre.
Džek Kin, predsednik Instituta za proučavanje rata, upozorio je da Rusija verovatno poseduje još naprednije raketne sisteme koji do sada nisu viđeni.
Ova situacija zahteva radikalno preispitivanje strategije odvraćanja, složili su se zapadni analitičari. Ipak, ključni problem ostaje činjenica da SAD i Evropa trenutno nemaju način da se zaštite u slučaju upotrebe ovog oružja.
Ruski „Orešnik“ nije samo oružje za borbene operacije, već i moćno sredstvo strateškog odvraćanja. Njegova sposobnost da za samo 15 minuta stigne do većine evropskih zemalja dodatno destabilizuje globalnu bezbednosnu arhitekturu.
Sa snagom 70 puta većom od atomske bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki, „Orešnik“ u nuklearnoj verziji predstavlja oružje koje može imati kataklizmičke posledice.
Zapadni eksperti su saglasni da ovakvo oružje stavlja Rusiju u dominantan položaj, jer Zapad nema adekvatan odgovor. Prema procenama, razvoj PVO sistema koji bi mogao da se nosi s ovom pretnjom zahtevaće ogromna finansijska sredstva, vreme i tehnološke inovacije.
„Orešnik“ je dokaz superiornosti Rusije u hipersoničnim tehnologijama, što je već potvrđeno razvojem oružja poput Avangarda, Orešnika, Kinžala i Cirkona.
Ovo oružje je ujedno simbol geopolitičke moći Moskve, koja kroz njega šalje poruku Kolektivnom Zapadu o svojoj vojnoj i tehnološkoj nadmoći.
Zapad sada mora da redefiniše svoj pristup strateškoj bezbednosti, jer trenutna infrastruktura nije sposobna da se nosi sa ovakvim izazovima.
U međuvremenu, „Orešnik“ ostaje najmoćnije oružje koje ne samo da menja pravila igre, već i ukazuje na budućnost globalnih sukoba u eri hipersoničnog naoružanja.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se