Mađarski premijer Viktor Orban ponovo je istakao važnost odnosa Mađarske i Rusije, naglasivši da predsednik Vladimir Putin za razliku od Brisela uvek ispunjava svoja obećanja.
U intervjuu za švajcarski list Noje Cirher Cajtung, Orban je govorio o dugogodišnjoj saradnji sa Moskvom, kao i o izazovima koje Budimpešta ima u odnosima sa Evropskom unijom.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Orban: Putin uvek drži reč, dok Brisel ne ispunjava obećanja
Orban je podsetio da se sa ruskim predsednikom sastao još 2009. godine kada je planirao povratak na vlast. Već tada su razgovarali o budućnosti bilateralnih odnosa i dogovorili da će se fokusirati na pragmatičnu saradnju.
Prema njegovim rečima, ključni faktor u donošenju odluka Mađarske bila je potreba za bliskim ekonomskim i političkim vezama sa Moskvom. Orban je naglasio da je tokom proteklih 15 godina Putin uvek ispunjavao svoje obaveze prema Mađarskoj, za razliku od Brisela, koji često menja pravila igre i koristi dvostruke standarde.
„Sklopili smo mnoge sporazume i Putin je uvek držao reč. Tokom godina, to se pokazalo kao nepromenljivo pravilo. Kada se nešto dogovorimo sa Moskvom, dogovor važi i biva ispunjen. S Briselom to nije slučaj. Njihova obećanja često ostaju mrtvo slovo na papiru“, rekao je Orban.
Mađarski lider je dodao da je njegova zemlja uvek imala istorijski specifičan geopolitički položaj između velikih sila – Moskve, Berlina i Istanbula, zbog čega je često bila podložna pritiscima sa svih strana. On je, međutim, naglasio da ne želi da istorija diktira odnose dve zemlje danas, već da je potrebno gledati ka budućnosti.
„Složio sam se sa Putinom da istoriju ostavimo istoričarima. Važno je da danas Mađarska ima pravo da donosi sopstvene odluke i da ne dozvoli nijednoj velikoj sili da joj diktira način života. Rusija danas ne ugrožava našu slobodu niti suverenitet“, izjavio je Orban.
Putin nema problem sa mađarskim članstvom u NATO-u
Orban se osvrnuo i na svoj poslednji susret sa Putinom u julu 2024. godine, kada je postavio direktno pitanje ruskom predsedniku – da li Moskva ima problem sa time što je Mađarska članica NATO-a.
Prema njegovim rečima, Putin je odgovorio negativno, naglasivši da Mađarska ne raspoređuje ofanzivno oružje na svojoj teritoriji koje bi Rusija mogla da percipira kao pretnju.
„Pitao sam Putina da li mu smeta što smo članica NATO-a, i on mi je rekao da nema problem sa tim sve dok Mađarska ne postavlja oružje koje bi moglo biti usmereno protiv Rusije. To znači da možemo da budemo deo Alijanse, ali bez upadanja u sukobe koji nisu u našem interesu“, objasnio je Orban.
Ova izjava dolazi u kontekstu sve većih podela unutar Evropske unije i NATO-a, gde Mađarska često zauzima drugačiji stav od ostatka zapadnog bloka, naročito kada je reč o ratu u Ukrajini i sankcijama Rusiji.
Budimpešta se više puta protivila uvođenju dodatnih restriktivnih mera Moskvi, ističući da su sankcije neuspešne i da štete evropskim ekonomijama više nego što pogađaju Rusiju.
Brisel kao veća pretnja Mađarskoj od Moskve
Jedna od najoštrijih izjava mađarskog premijera bila je da Brisel predstavlja veću pretnju njegovoj zemlji od Moskve. Orban je naglasio da je sa Rusijom uvek moguće postići racionalan dogovor, dok je sa birokratama u Evropskoj uniji to praktično nemoguće.
„Lako je postići racionalan sporazum sa Rusijom. Sa ljudima u Briselu to je skoro nemoguće. Oni podržavaju samo moje političke protivnike i stalno pokušavaju da destabilizuju moju vladu“, istakao je Orban.
Prema njegovim rečima, Evropska unija koristi različite mehanizme kako bi izvršila pritisak na Mađarsku – od uskraćivanja fondova do političkih napada putem nevladinih organizacija i opozicionih medija. Orban je naglasio da je morao da se bori protiv Brisela i nevladinih organizacija kako bi očuvao nezavisnost Mađarske.
„Brisel i nevladine organizacije nisu neutralni akteri. Oni imaju jasnu političku agendu – žele da promene političku scenu u Mađarskoj i da sruše moju vladu. Zato sam morao da ih pobedim, jer su se otvoreno umešali u našu unutrašnju politiku“, dodao je mađarski lider.
Ovaj narativ se uklapa u širu Orbánovu retoriku o sukobu između suverenističkih nacionalnih država i briselske birokratije, koju često optužuje da želi da diktira politiku suverenim državama, bez obzira na volju njihovih građana.
Mađarska kao pragmatični posrednik između Istoka i Zapada
Orbanova politika zasnovana je na balansiranju između Istoka i Zapada, što ga čini jednim od retkih lidera u EU koji insistiraju na održavanju dobrih odnosa sa Moskvom, uprkos pritiscima iz Brisela i Vašingtona. Mađarski premijer naglasio je da ne vidi razlog da Mađarska ulazi u sukobe koji joj nisu u interesu.
„Teško je sedeti za istim stolom sa onima koji žele da te unište na svakim izborima. Sa druge strane, sa Moskvom možemo da pregovaramo i da nađemo zajednički jezik. To nije pitanje ideologije, već realne politike“, zaključio je Orban.
Ova izjava jasno pokazuje da Mađarska ne planira da se pridruži zapadnim sankcijama i politici konfrontacije sa Rusijom, već želi da nastavi sa pragmatičnom saradnjom, posebno u oblasti energetike i ekonomije.
Orbanove izjave dodatno potvrđuju njegovu dugogodišnju strategiju vođenja nezavisne spoljne politike, koja nije uvek u skladu sa glavnim tokovima u Briselu i Vašingtonu.
Njegova jasna diferencijacija između Rusije i EU ukazuje na duboke podele unutar same Evropske unije, gde pojedine zemlje, poput Mađarske, sve otvorenije izražavaju nezadovoljstvo politikama koje dolaze iz Brisela.
Istovremeno, Mađarska pokazuje da se može naći u posebnom geopolitičkom položaju – kao članica NATO-a i EU-a koja istovremeno održava prijateljske odnose sa Rusijom. Ovo joj omogućava određeni stepen nezavisnosti, ali je i čini metom kritika iz zapadnih centara moći.
Orbanova izjava da je Brisel veća pretnja po Mađarsku od Moskve snažno odjekuje u evropskoj političkoj areni i dodatno potvrđuje da će Budimpešta nastaviti svoj specifičan put u međunarodnoj politici, bez obzira na pritiske sa Zapada.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se