[adsenseyu2]
Nakon prvih poteza predsednika SAD Donalda Trampa uredništvo nemačkog nedeljnika „Špigl“ objavilo je dramatičan tekst o ulozi i izazovu koji čeka Nemačku.
„Nemačka mora ustati protiv Trampa i njegove vlade“, navodi se u tekstu koji potpisuje Klaus Brinkboumer.
Tekst prenosimo u celosti:
„Postoje vremena u životu koja se zaista računaju. Vremena kada se karakter osobe otkriva, kada se bitno razdvaja od nebitnog. Uskoro će se preduzeti odluke koje će odlučiti dalji put kojim će osoba ići. Za neke, ovo može biti tragično i trenutak dolazi prerano u njihovoj mladosti, kada osoba nije dovoljno zrela da bi predvidela sve moguće posledice svojih postupaka. Donose odluke veselo, a one vode ili do dobre, ili do loše sreće. Ali zemlje i vlade su retko tako nevine kada se radi o njihovim odlukama.
To je situacija kojoj se približavamo. Ljudi koji će morati doneti odluke već su odrasli. Oni se već moraju početi pripremati, čak i ako će to biti bolno.
[adsenseyu1]
Nemačka mora ustati protiv 45. predsednika Sjedinjenih Američkih Država i njegove vlade. To je već dovoljno teško iz dva razloga: zato što smo od Amerikanaca originalno i dobili liberalnu demokratiju; i zato što nije jasno kako će brutalni i kolerični čovek na drugoj strani reagovati na naš diplomatski pritisak. Činjenica da naša opozicija američkoj vladi može uspeti samo ako se preduzme zajedno sa azijskim i afričkim partnerima – i, bez sumnje, s našim partnerima u Evropi, s Evropskom unijom, ne čini situaciju ništa lakšom.
Nemačka mora da ispuni pukotine koje za sobom ostavlja Amerika
Dosad je Nemačka videla svoju lidersku ulogu – barem shvatanje vođstva kancelarke Angele Merkel i ministra finansija Volfganga Šojblea – kao nešto što je na sve načine suprotstavljeno drugim evropskim zemljama. Bilo ministrova politika štednje ili migracijska politika Merkelove, sve se događalo bez mnogo koordinacije i sa znatnom silom.
Stoga je donekle ironično da će Nemačka, politički i ekonomski dominantna zemlja u Evropi, sada morati da ispuni mnoge od pukotina stvorenih američkim povlačenjem iz starog svetskog poretka, onog na koji se bivši nemački ministar spoljnih poslova pozivao kao na „Paks Amerikana“. U isto vreme, Nemačka mora da izgradi savez protiv Donalda Trampa, jer on se u suprotnom neće formirati. Međutim, on je apsolutno nužan.
[adsenseyu4]
Doslovno je bolno napisati ovu rečenicu, ali predsednik SAD je patološki lažov. Predsednik SAD je rasista (ovo je takođe bolno napisati). On pokušava da izvede puč s vrha; želi da uspostavi iliberalnu demokratiju; želi da potkopa ravnotežu moći. Otpustio je državnu tužiteljku koja je imala drugačije mišljenje od njegovog i optužio je za „izdaju“. Ovo je vokabular kakav je koristio Neron, car i razarač Rima. To je način na koji tirani razmišljaju.
Tramp i Banon žele da izbrišu najveće napretke 20. veka – međunarodne organizacije
Donald Tramp i njegov potpirivač vatre Stiv Banon diskriminišu određene ljude dekretom, ali ne iz onih zemalja u kojima Tramp posluje. Prezir predsednika SAD i njegovog najvažnijeg savetnika prema nauci i obrazovanju tako je eklatantan da je to gotovo teško napisati. Ali njihov prezir prema klimatskim i ekološkim politikama mora se navesti, jer bi u sledeće četiri ili osam godina mogao da postane ozbiljna pretnja.
Među stvarima koje se navode kao stvarni napredak za vreme 20. veka su multilateralnost i slobodna trgovina. Svet je postao toliko kompleksan da nijedna zemlja ne može da reši velike probleme sama – to je ono što smo prepoznali. Organizacije kao što su Ujedinjene nacije, Svetska trgovinska organizacija (WTO), Međunarodni panel za klimatske promene (IPCC), NATO i EU, sve su stvorene s tim razlogom. Nijedna od ovih organizacija nije savršena, ali one su to što imamo – i potrebne su nam. Banon ih sada želi izbrisati, a Tramp ili izvršava Banonove namere ili ih deli.
[adsenseyu1]
Upravo zato će pod predsednikom Trampom i ono opravdano i ono prezira vredno biti umešano zajedno. Nepravda je veliki problem našeg vremena, kao što su i strahovi od globalizacije i digitalizacije – i to opravdano, budući da su podeljenost društva i brzina modernog života, u suštini, ekstremni. Tramp spaja ove brige svojih birača s nacionalizmom i ksenofobijom. Tako demagozi rade i tako postaju delotvorni.
Krajnje je vreme da se zauzmemo za demokratiju, slobodu, Zapad i njegove saveze
Činjenica da SAD, nuklearna supersila koja ekonomski, kulturno i vojno dominira svetom već decenijama, sada sebe predstavljaju kao žrtvu, pozivajući smrtno ozbiljno na princip „Amerika prvo“ i pokušavajući da nateraju ostatak sveta na ponižavajuće ustupke, apsurdna je. ali upravo zato što ove gluposti dolaze od najmoćnijeg čoveka na svetu, svet pada u njegovu zamku.
Ovo nije pretnja koja će se nekako samo razrešiti. Nemačka ekonomija je postalo meta američke trgovinske politike, a nemačka demokratija je ideološka antiteza Trampovoj viziji. Ali čak i ovde, usred Nemačke, desničarski ekstremisti pokušavaju da mu pruže ruku i pomognu mu. Krajnje je vreme da se zauzmemo za ono što je bitno: demokratiju, slobodu, Zapad i njegove saveze.
To ne znači eskalaciju niti da moramo napustiti kontakt sa Amerikom i sve radne sgrupe između naših vlada. Ono što to znači, međutim, jeste da Evropa mora da postane snažnija i počne da planira svoju ekonomsku i političku odbranu. Protiv opasnog predsednika Amerike.“
(B92,Index)
[adsenseyu5][adsenseyu5]
[adsenseyu2]