Naslovnica SPEKTAR Opasna eskalacija Rusije i SAD: Moskva namerava da smanji nivo diplomatskih odnosa...

Opasna eskalacija Rusije i SAD: Moskva namerava da smanji nivo diplomatskih odnosa sa Amerikom

Odlazak Anatolija Antonova, dugogodišnjeg ruskog ambasadora u Sjedinjenim Američkim Državama, signalizira značajnu prekretnicu u rusko-američkim diplomatskim odnosima.

Antonov, koji je obavljao funkciju ambasadora od 2017. godine, vratio se u Moskvu nakon povratka iz Vašingtona 5. oktobra 2024. godine.

Njegov avion sleteo je u vladin terminal Vnukovo-2, što je izazvalo pažnju u međunarodnim krugovima zbog konteksta u kojem se to dešava.

Ovaj diplomatski potez dolazi u trenutku kada se odnosi između dve zemlje dodatno pogoršavaju, naročito u svetlu nadolazećih predsedničkih izbora u SAD i pooštravanja retorike sa obe strane.

Antonov i njegova karijera

Antonov je karijeru započeo 1978. godine nakon diplomiranja na MGIMO (Moskva Državni Institut za Međunarodne Odnose).

Njegov profesionalni put bio je isprepletan važnim diplomatskim zadacima, od kojih se najviše ističe njegovo učešće u pregovorima između Rusije i SAD-a o kontroli naoružanja.

U periodu od 2002. do 2011. godine bio je jedan od ključnih pregovarača za sporazume o nuklearnom razoružanju, uključujući i važan sporazum DСНВ (Novi START), koji je poslednji preostali okvir za kontrolu nuklearnog naoružanja između dve sile, a koji je Rusija suspendovala 2023. godine.

Pre nego što je preuzeo ulogu ambasadora u SAD-u, Antonov je bio zamenik ministra odbrane Rusije, a kasnije i zamenik ministra spoljnih poslova, gde je nadgledao pitanja vojne politike.

Njegovo imenovanje na mesto ambasadora u Vašingtonu 2017. godine usledilo je u periodu povećane napetosti između Moskve i Zapada, a Antonov je već u to vreme postao meta sankcija, nazivajući sebe „jedinim ambasadorom pod sankcijama“.

Težak period na čelu ambasade

Antonov je obavljao svoju dužnost u SAD-u tokom nekih od najtežih trenutaka u bilateralnim odnosima. Već 2021. godine bio je povučen iz Vašingtona na konsultacije, nakon što je američki predsednik Džo Bajden nazvao ruskog predsednika Vladimira Putina „ubicom“, što je bila jedna od najekstremnijih retoričkih eskalacija između dve države.

To je bio drugi put u istoriji da je ruski ambasador povučen iz SAD-a, prvi put to se dogodilo 1998. godine posle američko-britanskih napada na Irak.

Tokom Antonovljevog mandata, situacija se dodatno zakomplikovala nakon početka ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini u februaru 2022. godine.

Antonov je u više navrata isticao da je postalo nemoguće održavati kontakte s predstavnicima američkog Stejt departmenta, što je dodatno izolovalo Rusiju na diplomatskoj sceni u Vašingtonu.

Zbog ovih događaja, Antonov je izjavio da su on i njegovi kolege suočeni s fizičkim pretnjama u SAD-u, što je otežalo njegovo delovanje i motivisalo povratak u Moskvu.

Mogući naslednici i budućnost diplomatskih odnosa

Povratak Antonova u Moskvu otvara pitanje o tome ko će biti njegov naslednik na ovoj osetljivoj poziciji, u trenutku kada su bilateralni odnosi na najnižem nivou u proteklih nekoliko decenija.

Eksperti smatraju da bi privremeno predstavništvo moglo ostati na čelu misije, dok se ne odredi novi ambasador. Najverovatniji kandidat, prema izvorima, je Aleksandar Darčiev, bivši ambasador Rusije u Kanadi i trenutni direktor departmana za Severnu Ameriku u Ministarstvu spoljnih poslova Rusije.

Darčiev je u više navrata isticao potrebu za povratkom na principe hladnoratovskog suživota, uprkos razlikama u vrednostima između Moskve i Vašingtona.

Teška situacija u odnosima Rusije i SAD-a

Odlazak Antonova i moguće imenovanje Darčieva dešava se u kontekstu sve složenijih odnosa između Rusije i SAD-a, naročito u vezi s nuklearnim pitanjima i mogućnostima da američko oružje bude iskorišćeno za napade na rusku teritoriju.

Promene u ruskoj nuklearnoj doktrini, kao i pretnje američkim napadima, ukazuju na ozbiljnost situacije.

Glavni naučni saradnik Instituta za SAD i Kanadu, Vladimir Vasiljev, smatra da je Antonovljev odlazak deo šire strategije Moskve za slanje „blagog diplomatskog upozorenja“ Vašingtonu.

Ovo upozorenje može biti korak u snižavanju nivoa odnosa između dve zemlje pre predsedničkih izbora u SAD-u, čime bi se dodatno zakomplikovala situacija za američku stranu, posebno u pogledu pokušaja da razjasne ruske namere.

Uprkos mogućnosti imenovanja novog ambasadora, nije isključeno da Moskva smanji nivo svog diplomatskog prisustva u SAD-u, kao što to predviđa Andrej Kortunov, naučni rukovodilac Ruskog saveta za međunarodne odnose.

To bi značilo da bi na čelu ruske misije u Vašingtonu mogao ostati privremeni predstavnik sve dok se ne razjasne odnosi između dve zemlje.

Kraj jednog teškog diplomatskog mandata

Odlazak Anatolija Antonova iz SAD-a predstavlja kraj jednog teškog diplomatskog mandata i nagoveštava moguće daljnje komplikacije u odnosima Rusije i SAD-a.

Iako se spekuliše o novom ambasadoru, odnos dve zemlje ostaje na ivici daljeg pogoršanja, s nuklearnim pitanjima i međusobnim pretnjama koje dominiraju dnevnim redom.

Kroz buduće diplomatske poteze, Moskva će verovatno nastojati da dodatno pokaže svoje nezadovoljstvo američkom politikom, dok će Wašington morati da se nosi s izazovima koji proizlaze iz sve napetijih odnosa s Rusijom.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social