Naslovnica IZA OGLEDALA ONO ŠTO NISU MOGLI DA SAKRIJU: Ova mapa otkriva da će Treći...

ONO ŠTO NISU MOGLI DA SAKRIJU: Ova mapa otkriva da će Treći svetski rat uskoro početi

nuklearni atomski rat

[adsenseyu2]

Grupa stručnjaka iz Centra za bezbednosne studije u Cirihu je napravila mapu koja prikazuje vojne vežbe koje su održali Rusija i NATO u 2014. i 2015. godini. Ta mapa pokazuje šta ove dve strane planiraju za Treći svetski rat.

Ruska agresija u Evropi više nije tema glavnih vesti, ali se Rusija i dalje smatra pretnjom, što je glavni razlog zašto SAD nameravaju da učetvorostruče broj svojih snaga u Evropi.

Drugim rečima, vojne tenzije u Evropi iz 2015. godine još uvek traju, a to može biti opasno.

Na leto prošle godine je sprovedena anketa među 100 političkih stručnjaka, a oni su zajedno procenili da postoji 11% šanse da doše do rata, kao i da postoji 18% šanse da taj rat bude nuklearan.

S tim u vidu, Centar za bezbednosne studije u Cirihu je krajem januara napravio mapu koja dokazuje da su ove tvrdnje i te kako osnovane.

Činjenica je da i Rusija i evropske državeo stalno održavaju vojne vežbe, što nije dobar znak. Naročito je značajan region Baltičkog mora, vodene površine koja povezuje Švedsku, Estoniju, Letoniju i Litvaniju kao članice NATO-a. Moramo uzeti u obzir da su se sve članice NATO-a zaklele da će ući u rat ukoliko bilo koja od njih bude napadnuta.

[adsenseyu1]

Sama geografija Baltika ukazuje na to da će u ovoj lokaciji najverovatnije sve da bukne usled nekog nepredviđenog ili neproračunatog događaja ili provokacije.

Takođe, ne smemo zaboraviti na Kalinjingrad. To je mali deo Rusije koji je ona dobila nakon Drugog svetskog rata, a koji se danas nalazi između Poljske i Litvanije.

Kalinjingrad je pun vojske, uglavnom zato što ga Rusija koristi kao bazu za projektovanje svoje moći, ali i zato što se ruski lideri boje da bi Evropa pokušala da zauzme Kalinjingrad.

Rusija je zabrinuta da bi u slučaju konflikta Evropa ili SAD pokušali da zauzmu Kalinjingrad.

mapa rusija nato vojska

Klikni i uvećaj

Međutim, problem je što je Kalinjingrad u potpunosti izolovan od Rusije i okružen državama NATO-a. A taj isti NATO je nakon zauzimanja Ukrajine počeo da postavlja sve više vojske u države članice s ciljem odbrane Baltika od provokacije u stilu Ukrajine.

Rusija očigledno oseća potrebu da odbrani Kalinjingrad. Stoga je ona postavila protivvazdušno oružje širom Kalinjingrada kako bi suzbila letove članica NATO-a, ali i organizovala vojne vežbe blizu Baltika koje deluju kao pokušaj otvaranja kopnenog koridora od Rusije do Kalinjingrada.

[adsenseyu4]

Tu spadaju i ruski vojni letovi preko vazdušnog prostora Baltika koji će biti sprovedeni s ciljem testiranja odgovora NATO-a.

Međutim, problem je u tome što Rusija, da bi došla do Kalinjingrada, mora da se probije kroz baltičke države, odnosno da napadne neku od njih.

SAD i evropski lideri ne misle da će Rusija da napadne Letoniju iz čista mira već uzimaju u obzir činjenicu da Rusija nakuplja svoju vojsku oko Baltika, pa to čine i oni. Zapravo, oni su nesigurni oko baltičkih država na isti način na koji je Rusija nesigurna oko Kalinjingrada.

Baltičke države su fizički izolovane od ostatka Evrope. Baltička vojska je veoma slaba u poređenju sa ruskom vojskom, a baltički lideri su bez razloga ubeđeni da će Moskva pokrenuti nekakvu invaziju na njihove države.

Upravo zato SAD sprovode vojne vežbe u Baltiku i zato nameravaju da učetvorostruče broj svojih vojnih snaga u Evropi. Međutim, oni na taj način sve više izoluju Kalinjingrad, još više povećavajući paranoju Moskve i dajući joj motive da i ona nakupi vojsku.

[adsenseyu1]

Ova dinamika Baltika je klasičan primer onoga što politički naučnici nazivaju bezbednosnom dilemom. Naime, obe strane se osećaju nesigurno i nakupljaju vojsku kako bi parirale jedna drugoj.

Pošto nijedna strana nije sigurna kakve su namere druge strane, defanzivne mere se posmatraju kao potencijalne ofanzivne mere, što dovodi do sve većeg nakupljanja, a što na kraju može dovesti do rata.

To bi moglo da bude naročito opasno u istočnoj Evropi jer obe strane razvijaju različito oružje kako bi izašle kao pobednice iz konflikta.

Nije nemoguće da dođe do neke greške ili neproračunatog događaja s obzirom na to da ruski vojni avioni svako malo preleću u i oko vazdušnog prostora NATO-a.

Najopasnije u svemu tome jesu nuklearna oružja koja Rusija drži u borbenoj pripravnosti.

Činjenica jeste da i Rusija i NATO žele da izbegnu rat na sve moguće načine, ali ova mapa pokazuje koliko je velika verovatnoća da i najmanja greška ili provokacija dovede do rata.

Webtribune.rs

[adsenseyu5][adsenseyu5]

[adsenseyu2]