U provinciji Idlib – poslednjem bedemu koji su držale terorističke grupe, sirijska vojska je trebala da prevaziđe težak otpor, ali je uspeh ostvaren kada su ruski TOS-1A Solntsepyok teški bacači termobaričih raketa, transportovani u ovu provinciju.
Ovo oružje su koristile iračke snage protiv militanata Islamske države u bici kod Mosula.
Ono se pokazalo kao veoma efikasna podrška pešadiji tokom operacije koju su pokrenule snage sirijske vlade kako bi oslobodili grad Palmira od terorista Islamske države 2017. godine. TOS-1A sistemi takođe čuvaju rusku vojnu bazu u Hmeimimu u Siriji. Ono je veoma efikasno sredstvo prilikom suzbijanja misija zasede, što ga čini savršenim oružjem za korišćenje protiv terorista.
[adsenseyu1]
Solntsepyok koristi borbeno vozilo BM-1, koje je opremljeno rotacionim lansirnim sistemom koji može ispaliti 24 rakete. Ima vrhunski sistem kontrole vatre, sa laserskim daljinometrom i naprednim, sofisticiranim balističkim kompjuterom.
Zahtevani ugao elevacije se može odrediti ako odstupanje ne prelazi 10 metara. Sve operacije se mogu sprovesti iz unutrašnjosti vozila kako bi se posada zaštitila od neprijateljske vatre. Bacač plamena se može ispaliti noću. Ako je meta otkrivena u opsegu vidljivosti, može se uključiti za samo 90 sekundi. Bacač plamena je zaštićen bacačem dimnih granata 902G.
Lanser je postavljen na šasiju rezervoara T-72A sa dizel motorom od 840 KS. TOS-1A se koristi u kombinaciji sa TZM-T terenskim vozilom, koje je opremljeno dizalicom i nosi kompletan set rakete za ponovno punjenje.
Solntsepyok je dizajniran da napada pešadiju, utvrđenja (uključujući bunkere i lake oklope ukopane u položajima u planinama), obezbeđene pećine, ruralna uporišta, urbana područja, i ostale zatvorene prostore.
Ovaj sistem se razlikuje od višestrukih sistema za lansiranje raketa (MLRS) u tome što koristi drugačiju vrstu muncije: 220mm rakete sa termobaričnim eksplozivom. One su razorne skoro koliko i taktičke nuklearke.
Gasni oblak hemikalija se raspršuje u vazduh. Zatim ga vakuumski eksploziv detonira da oslobodi talas visokog pritiska sa velikom destruktivnom snagom. Vazduh se isisiva iz zatvorenih prostora, stvarajući delimični vakuum. Oblak prodire u zgrade, pećine i rovove, a vakuum oštećuje pluća.
https://youtu.be/govStN7X6PI
Jedna eksplozija može uništiti nekoliko gradskih blokova.
Jedan hitac sadrži mešavinu koja teži oko 3,2 kg, i može obrisati sve u oblasti od osamdeset kubnih metara. Celokupna paljba jedne baterije, koja se sastoji od pet TOS-1A, može obrisati oblast od 40.000 kvadratnih metara ako se ispali pri maksimalnom dometu. Ovo oružje se efikasno može iskoristiti za misije uklanjanja mina.
Američka GBU-43 MOAB (Massive Ordnance Air Blast), poznata kao Majka svih bombi – najveća nenuklearna municija koja je ikada bačena na bojno polje – proizvodi iste efekte u manjoj meri. Takođe se mogu koristiti i zapaljivi projektili. Ruski arsenal uključuje vazduhoplovnu termobaričnu bombu povećane snage (ATBIP), ali ona nikada nije korišćena u borbi.
Makismalni domet bacača plamena je 6 km, što premašuje domete većine antitenkovskih raketnih sistema. Minimalni domet je 400 m. Nije potrebno više od 0,5 sekundi da se pokrene jedna raketa ili dve u tandemu. Celokupan teret od 24 rakete od pod 90 kilograma može biti ispaljen ili za 12 ili za 6 sekundi.
Ovo je jedinstveno oružje koje nedostaje drugim vojskama. Ali Rusija se ne zadovoljava postojećim i takođe razvija i novu generaciju sistema za bacanje plamena.
Teški raketni bacač Tosočka (ponekad greškom nazivan TOS-2) ruske vojske je u skladu sa ruskim programom naoružanja za period od 2018-2025. godine.
Može se montirati na platformu prateće opreme glavnog borbenog tenka Armata. Sistem će biti instaliran na pokretnoj šasiji tako da može efikasno delovati u pustinji.
To će biti atraktivna opcija za potencijalne kupce sa Bliskog istoka. Takođe je važno napomenuti da ovo oružje nije zabranjeno i da njegova upotreba nije kršenje međunarodnog prava.
Webtribune.rs
[adsenseyu6][adsenseyu5]