Naslovnica ŽIVOT Omiljena kod Japanaca a vi je imate, ova biljka sadrži ključ za...

Omiljena kod Japanaca a vi je imate, ova biljka sadrži ključ za rak

sok

Ren možda nije nešto što jedete svaki dan, ali postoji dobra šansa da ste upoznati sa njegovim oporim ukusom. Iako možda ne uživa ogromnu popularnost u zapadnom svetu, on bi mogao svoje ime izgraditi u prirodnom lečenju jer su naučnici pokazali njegovu neverovatnu sposobnost za borbu protiv raka.

Šta je to u vezi sa renom da bi se on mogao pokazati toliko vrednim u borbi protiv raka? Stručnjaci kažu da su glukozinolati pronađeni unutar ove biljke ti koji su odgovorni za njegove sposobnosti. Ova jedinjenja koja se bore protiv raka mogu pomoći u detoksikaciji i otklanjanju radikala koji izazivaju rak.

[adsenseyu1]

Naučnici sa Koledža poljoprivrednih, potrošačkih i ekoloških nauka (ACES) Univerziteta u Ilinoisu, identifikovali su i kvantifikovali ove glukozinolate, i otkrili su da ih ren ima 10 puta više nego brokoli. U najnovijoj studiji, oni su odlučili da odu korak dalje i potraže proizvode hidrolize glukozinolata. Ovo aktivira enzime odgovorne za detoksikaciju molekula koji uzrokuju rak.

Nakon upoređivanja aktivnosti ovih proizvoda među 11 različitih vrsta rena, otkrili su da višegodišnja sorta poznata kao U.S. Fancy ima znatno veće količine glukozinolata nego američke sorte br. 1. Takođe su primetili razlike među sortama u pogledu koncentracije proizvoda za hidrolizu glukozinolata.

Naučnik sa Univerziteta u Ilinoisu, Mosbah Kušad, objasnio je zašto je ova studija bila revolucionarna, rekavši: “Mi smo znali da je ren imao zdravstvene koristi, ali smo u ovoj studiji uspeli da ga povežemo sa aktivacijom određenih detoksikujućih enzima po prvi put.“

[adsenseyu5]

Takođe se pokazalo da hidrolizovani oblik glukozinolatnog singrina potiskuje rast kancerogenog tumora, utičući na organe poput pankreasa, jetre i creva. Takođe smanjuje nivo lipida u krvi, što znači da može pomoći u smanjenju nivoa triglicerida.

Ren se hiljdama godina koristio kao prirodni lek

Istraživači izveštavaju da se čak 92 odsto korisnih sastojaka rena apsorbuje kada ga ljudi progutaju. Možda to pomaže da se objasni zašto se on koristio kao prirodni lek još od vremena drevnih Rimljana i Grka, koji su ga lokalno koristili za probleme poput bolova u leđima, mišićima i protiv menstrualnih grčeva. Uzimali su ga interno za olakšanje kašlja, i kao afrodizijak. Takođe se godinama koristio za lečenje skorbuta, astme, grčeva u stomaku i bolova u zubima.

Danas se ren još uvek koristi u prirodnoj medicini za mnoštvo bolesti, i aktivni je sastojak u urinarnom antiseptičkom leku Rasapen. Odobren je od strane nemačkih vlasti kao sastojak u lekovima za infekcije respiratornog trakta.

Ova izdržljiva višegodišnja biljka je domaća u zapadnoj Aziji i jugoistočnoj Evropi, ali se sada uzgaja po celom svetu. Lako se obrađuje i neguje, sadrži minerale kao što su kalcijum, magnezijum, fosfor i kalijum. Bogat je vitaminom C i sadrži minimalne količine masti i kalorija. Takođe se može pohvaliti velikom količinom antioksidanasa, što znači da vašem imunom sistemu može dati dobar podsticaj.

Ima opor ukus, tako da je to odličan način da dodamo malo uzbuđenja nekim bledunjavim porcijama. Veoma se dobro slaže sa hranom kao što je pečenje, salate, supe i sosevi. Takođe se često konzumira kao deo sosa od rena, koji sadrži ovu biljku narendanu i pomešanu sa destilovanim sirćetom. Ako tražite način da ga dodate svojoj ishrani, imajte na umu da kuvanje može iscrpiti njegovu veliku nutritivnu vrednost.

Webtribune.rs

[adsenseyu6]