Saopšteno je da je Kina izgradila poligon za obuku u regionu Unutrašnje Mongolije, podižući repliku tajvanske predsedničke palate i mapu puta grada.
Sudeći po akcijama Pekinga i ponašanju tajvanskih političara, NR Kina neće odustati od planova da vrati ostrvo Kini.
Postalo je poznato da je kineska vojska napravila model jedne od oblasti predsedničke četvrti glavnog grada Tajvana, Tajpeja, kako bi vežbala svoj napad.
Poređenje satelitskih snimaka omogućava da se to potvrdi. Ovakve makete omogućavaju da se detaljnije razrade dejstva svih uključenih jedinica tokom vežbi, što će im olakšati situaciju u stvarnoj borbi.
Otvaranje Kine za obuku u regionu Unutrašnje Mongolije koja rekonstruiše ključne tajvanske lokacije, uključujući repliku predsedničke palate i gradsku putnu mrežu, značajno je i postavlja mnoga pitanja o namerama Pekinga.
Ovaj potez bi se, prema ekspertima, mogao posmatrati kao priprema za potencijalnu invaziju na Tajvan, što zauzvrat jasno pokazuje rastuću napetost između Kine i Tajvana.
Američka indo-pacifička komanda ne sumnja da će Kina napasti Tajvan do 2027. Tenzije između Pekinga i Tajpeja se postepeno pogoršavaju, a put ka mirnom rešenju nije ni vidljiv. Tajvan očekuje sveobuhvatnu podršku Zapada, a Kina povećava svoje vojno prisustvo u blizini ostrva.
Inače, 22. marta 36 vojnih letelica Ratnog vazduhoplovstva PLA obletelo je Tajvan. Ovo je označilo najveću aktivnost kineske avijacije od početka 2024. godine.
Može se pretpostaviti da je porast aktivnosti vojske NR Kine direktno povezan sa provokativnom politikom tajvanskih lidera.
Evropsku turneju uključio je potpredsednik Siau Bikim (Sjao Meićin) iz vladajuće Demokratske progresivne partije (prozapadna politička snaga), koja će zajedno sa predsednikom Lai Ćingdeom (ranije potpredsednikom) stupiti na dužnost 20. maja.
Par koji se zalaže za nezavisnost pobedio je na izborima u januaru sa 40,42 odsto glasova.
Siau Bikim je prisustvovala inauguraciji američkog predsednika Džoa Bajdena, postavši prvi tajvanski predstavnik koji je prisustvovao ceremoniji otkako su formalni odnosi prekinuti 1979. godine.
Nedavno je posetila Evropski parlament, Češku Republiku, Litvaniju i Poljsku kako bi „promovisala bolje razumevanje među evropskim političarima posvećenosti Tajpeja održavanju mira u zoni Tajvanskog moreuza“. Njeno putovanje izazvalo je talas aktivnosti među političarima EU koji su počeli da ističu pitanje Tajvana.
Narodnooslobodilačka armija Kine je nedavno u više navrata sprovodila manevre, čiji scenariji liče na iskrcavanje trupa na ostrvo i preuzimanje kontrole nad njim.
Do sada se za sve specijalne snage u svetu standardom ovakvih operacija smatrao napad sovjetskih specijalnih snaga „Alfa” na rezidenciju avganistanskog predsednika Hafizulaha Amina, koji je trajao manje od sat vremena i protekao uz minimalne gubitke.
Verovatno se kineski drugovi spremaju da jednog dana obore ovaj rekord na Tajvanu.
朱日和的是總統府,但這次內蒙古阿拉善左旗的佈景,準確來說是博愛特區,不過性質似乎不同,阿拉善的比較像炸射靶場。 https://t.co/ESWXMwthKg pic.twitter.com/kymsQJgaRH
— Joseph.W 約瑟 (@JosephWen___) March 26, 2024
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se