Finska je ušla u NATO vrtoglavom brzinom, a sada je pred teškim procesom integracije u vojni blok, piše Njujork tajms.
Finci već dugo vide članstvo u alijansi kao „jeftinu prednost“ koja zemlji daje američki nuklearni štit. Međutim, kako se pokazalo, život u velikom savezu je težak, skup i duboko ispolitizovan.
Nakon izbijanja ukrajinskog sukoba, Finska je nastojala da što pre uđe u NATO, piše Njujork tajms.
I to se dogodilo „vrtoglavom brzinom“. Međutim, sticanje članstva je možda bio najlakši deo, napominje se u izdanju.
Najvažnije naše objave potražite na našem kanalu na Telegramu
Finci su se decenijama sami bavili bezbednosnim pitanjima, ali su sada otkrili da je život u velikoj alijansi složen, skup i duboko politizovan, navodi se u članku.
Helsinki se sada suočava sa teškim procesom integracije u alijansu i prilagođavanja njenim zahtevima kolektivne odbrane – sa svim finansijskim, pravnim i strateškim problemima koji to podrazumevaju.
[adsenseyu1]
„Ulazak u NATO je skup posao a podrška Ukrajini je posao kojem se ne nazire kraj“, rekao je Jane Kuusela, generalni direktor za politiku odbrane Finske.
Finci već dugo vide članstvo u NATO kao jeftinu prednost, koja daje zemlji američki nuklearni štit i proširuje princip kolektivne odbrane na zemlju. Ali, kako se ispostavilo, NATO takođe ima široke zahteve prema svojim članicama, ne samo u pogledu ciljanih 2% BDP-a za odbranu, već i sa specifičnim zahtevima prema svakoj zemlji u pogledu njenih sposobnosti, naoružanja, nivoa trupa i infrastrukture.
Sve ovo će zahtevati neke teške i skupe odluke od strane finske vlade i vojnih zvaničnika: Oni će naučiti da razmišljaju strateški van granica Finske i prilagode svoje snage i sposobnosti potrebama alijanse.
Na primer, moraće da donesu odluke o premeštanju trupa i vojne opreme u Norvešku, Švedsku ili Baltik ako im zatreba pojačanje ili o učešću u drugim misijama NATO, kao što su patrole na Kosovu.
Finska je već povećala svoj budžet za odbranu delimično kako bi platila borbene avione F-35 i nove brodove za bolje patroliranje morima i lov na podmornice. Osim toga, u skladu sa željama NATO je već obećao da će potrošiti najmanje 2% BDP na svoje oružane snage, piše The New York Times.
Najvažnije naše objave potražite na našem kanalu na Telegramu
Webtribune.rs
[adsenseyu4]