Naslovnica SPEKTAR Novo rusko oružje može imati opasne posledice – Ukoliko ga upotrebe, nuklerani...

Novo rusko oružje može imati opasne posledice – Ukoliko ga upotrebe, nuklerani rat je garantovan

Novi ruski napadački protivsatelitski projektil mogao bi da izazove nuklearni rat. Rusija je saopštila da razvija novu letelicu koja može da onesposobi elektroniku na američkim satelitima.

Može li ovaj novi razvoj događaja da pokrene nuklearni rat?

Avioni za elektronsko ratovanje „moći će da onemoguće elektroniku instaliranu na vojnim satelitima“, navode ruski mediji. 

[adsenseyu5]

„Trenutno se radi na razvoju aviona opremljenog sistemima za ometanje koji će zameniti Il-22PP Porubshchik [elektronski ratni avion], koji se trenutno isporučuju ruskim vazduhoplovnim snagama“, izjavio je neimenovani izvor ruske vojne industrije Sputnik na ruskom jeziku.

 „Ova mašina će dobiti potpuno novu, ugrađenu opremu, koja će omogućiti elektronsko uništenje bilo kakvih ciljeva – na zemlji,u  vazduhu, na moru – i onesposobiti neprijateljske satelite koji pružaju navigaciju i radio-komunikaciju na terenu.“

Rusija trenutno upravlja sa tri aviona za elektronsko ratovanje na bazi Ilyushin Il-22. Verzije Il-22PP su varijante vazduhoplovne komande Il-22 (NATO kodnog imena Coot B), koji je sam po sebi izveden iz aviona Il-18, koji je prvi put poleteo 1950-ih.

Il-22PP je prvi put javno lansiran 2016. Avion je bio namenjen za uništavanje radara, sistema za navođenje zemlja-vazduh i krstarećih raketa i taktičkih mreža podataka kao što su Link 16.

[adsenseyu5]

„Problem Porubshchik-a 1 je u samoj platformi aviona, pošto Rusija ima oko 10 aviona Il-22 i ova mašina se ne može reprodukovati“, rekao je izvor iz odbrambene industrije.

„Novi avion će nositi naziv Porubshchik 2, ali najverovatnije će se ova mašina pridružiti Vazduhoplovnim snagama pod drugim imenom“, dodao je izvor. „Definitivno će postojati novi vazdušni okvir. Postoji mogućnost da se takav avion razvije na osnovu aviona Tu-214 ili Il-76. “

[adsenseyu5]

Letelice elektronskog ratovanja, kao što je EA-18G, postale su okosnica vazdušnog ratovanja od Drugog svetskog rata. Kopneni radari, sistemi za navođenje raketa i komunikacijske mreže postali su deo kursa. Što se toga tiče, Pentagon brine o mogućnostima Rusije i Kine da ometaju ili uspore GPS veze koje su ključne za tačnu navigaciju i ciljanje.

Ali onemogućavanje elektronike na satelitima? Čini se da je ovo drugačiji izazov, a kako Rusija planira da se bori sa tim, nije jasno. Na primer, šta znači „isključiti“ vojni satelit? Ubediti satelit da ugasi svoje sisteme, možda falsifikovanjem komandnog signala sa zemaljske kontrole?

Ili to znači pogađanje satelita nekim moćnim snopom koji prži njegovu elektroniku ili kvari njegove sisteme? I koliko moćan sistem bi mogao da se postavi na ono što je u osnovi avion srednje veličine?

[adsenseyu6]

Međutim, najzanimljivije pitanje nije o avionima ili satelitima. Reč je o tome ko je spreman da rizikuje nuklearni rat? Nacrt Trampove administracije Pregled nuklearnog održanja (NPR), objavljen u januaru, sugeriše da bi Amerika mogla da reaguje nuklearnim oružjem na kinetički ili sajber-napad na američke satelite.

„Predsednik će imati širi spektar ograničenih i diplomatskih opcija za verodostojno odvraćanje ruskih nuklearnih strateških napada, koji bi sada mogli da uključuju napade protiv američkog NC3 [nuklearna komanda, kontrola i komunikacije], u svemiru i sajber prostoru“, navodi NPR.

Ako Rusija u stvari može da onesposobi elektroniku na američkim satelitima, a NPR odražava američku politiku, onda bi isključivanje satelita moglo biti shvaćeno kao ratni čin dovoljan da opravda nuklearni odgovor.

Da li će američki predsednik u stvari rizikovati termonuklearni rat zbog onesposobljenog satelita je druga stvar. Ipak, nova ruska igračka mogla bi da ima opasne posledice.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]