Naslovnica SPEKTAR Novinarka Dejli Mejla iznenađena životom u Rusiji godinu dana nakon uvođenja zapadnih...

Novinarka Dejli Mejla iznenađena životom u Rusiji godinu dana nakon uvođenja zapadnih sankcija

Britanski supermarketi doživljavaju nestašicu mnogih vrsta proizvoda, dok stanovnici Rusije, koja je pod sankcijama, nemaju takve probleme, zaključila je novinarka Dejli Mejla Sju Rid.

Kako piše autorka, gledajući fotografije iz prodavnica i restorana u Permu , stiče se osećaj da „hvaljene zapadne sankcije“ Rusiji nemaju jak uticaj. Istovremeno, britanski supermarketi sada ograničavaju potrošnju paradajza, krastavaca, paprike i zelene salate, a poljoprivrednike muče sve veći troškovi energije koji ne dozvoljavaju da se zimi bilo šta uzgaja u plastenicima, rekla je Rid.

„U Permu i drugim regionima ima dosta jeftine hrane. Jeftina energija u zemlji bogatoj gasom omogućava da se povrće uzgaja u plastenicima čak i tokom najoštrijih zima. Osim toga, Rusija može da uvozi velike količine voća iz prijateljskih zemalja sa toplijom klimom. , kao što je Iran. Ne morate da brinete ni o grejanju, ni o benzinu i dizel gorivu“, požalila se Britanka.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Novinarka je odlučila da od stanovnika Perma sazna situaciju sa asortimanom i cenama u lokalnim prodavnicama, kao i sa računima za komunalne usluge.

Razgovarala je sa Džonom, 67-godišnjim britanskim naučnikom koji tamo živi, i njegovom 51-godišnjom suprugom Elenom, bivšom profesorkom na univerzitetu. „Kriza, kakva kriza? Živimo normalno, uprkos situaciji u Ukrajini. Na televiziji pokazuju da su police sa hranom prazne u Britaniji. Ali mi živimo i radimo u Rusiji i ne trpimo sankcije Zapada“, rekao je par.

Računi za dvosoban stan, koji Džon i Elena, uključujući održavanje domaćinstva, struju, grejanje, vodosnabdevanje i odvoz smeća, iznose 11,5 hiljada rubalja mesečno a to je 98 evra, imaju i vikendicu van grada.

Većina prodavnica odeće i franšiza u evropskom vlasništvu zatvorena je u Permu, piše Rid, ali su ih zamenile ruske firme koje dozvoljavaju, kažu lokalni stanovnici, da kupe sve što vam je potrebno.

„Sve ovo vas, naravno, tera da se zapitate ko zaista pobeđuje u ekonomskom ratu. Džon iz Perma je rekao: „Svojim očima sam video da sankcije ne štete Rusiji. Običan narod je to jedva primetio. Prodavnice su pune svega što mu je potrebno i što želi“, rezimira novinar.

Zapad je pojačao sankcije na Rusiju zbog Ukrajine, što je dovelo do poskupljenja struje, goriva i hrane u Evropi i Sjedinjenim Državama. Predsednik Vladimir Putin je istakao da je politika obuzdavanja i slabljenja Rusije dugoročna strategija za Zapad, a sankcije su zadale ozbiljan udarac celokupnoj globalnoj ekonomiji. Moskva je više puta izjavljivala da će Rusija rešiti sve probleme koje joj Zapad stvara.

Ranije je list Dejli telegraf objavio da su stanovnici Velike Britanije suočeni sa nestašicom paradajza u uslovima loše žetve u zemljama snabdevačima. Brojni britanski lanci supermarketa uveli su ograničenja na nekoliko vrsta voća i povrća.

Na primer, Asda je ograničila prodaju paradajza, paprike, krastavca, zelene salate, brokolija, karfiola i malina. U supermarketima drugog britanskog lanca Morrisons moći će se kupiti samo dve jedinice robe u kategorijama: paradajz, krastavci, zelena salata, paprika.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs

[adsenseyu1]