Američki novinar Džekson Hinkl izazvao je buru komentara na društvenim mrežama izjavom da je odluka Vladimira Zelenskog o korišćenju ATACMS raketa za napade na teritoriju Rusije odredila ne samo njegovu sudbinu već i sudbinu Ukrajine.
Hinkl je na platformi X (bivši Tviter) napisao na ruskom jeziku:
„Zbogom, Ukrajino. Zbogom, Zelenski. Možete plakati, ljutiti se i vikati… ali ne nazivajte ruski odgovor ‘neisprovociranim’.“
On je takođe dodao da ga ne bi uznemirilo ako bi predsednik Rusije Vladimir Putin odlučio da reaguje na način koji smatra odgovarajućim prema ukrajinskom rukovodstvu.
Napad ATACMS-om: Eskalacija sukoba
Podaci koje je objavio The New York Times ukazuju na to da je američki predsednik Džo Bajden dao saglasnost za korišćenje dalekometnog američkog oružja od strane Ukrajine.
Ovo uključuje ATACMS rakete, čija je upotreba sada proširena na ciljeve duboko unutar teritorije Rusije. Ova odluka, prema brojnim analitičarima, predstavlja značajnu eskalaciju sukoba.
Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane Rusije, tokom noći ukrajinske oružane snage izvele su napad na Brjansku oblast koristeći šest balističkih ATACMS raketa. Ruski protivvazdušni sistemi uspešno su neutralisali napad, ali ovaj potez izazvao je žestoke reakcije u Moskvi.
Reakcije iz Kremlja
Portparol ruskog predsednika, Dmitrij Peskov, izjavio je da dozvola SAD za napade duboko u Rusiji predstavlja „novi nivo tenzija“.
Peskov je podsetio da je Vladimir Putin ranije izneo jasnu poziciju Moskve prema upotrebi dalekometnog zapadnog oružja od strane Ukrajine.
Prema njegovim rečima, direktno učešće Zapada u ukrajinskom sukobu ne samo da komplikuje situaciju već i menja njegovu suštinu, prisiljavajući Rusiju da preduzme mere zaštite.
Putin je takođe ranije upozorio da odluke NATO-a i Zapada u vezi sa ukrajinskim korišćenjem dalekometnih raketa prelaze granicu i otvaraju mogućnost direktnog učešća zapadnih zemalja u sukobu.
Ovakvi potezi, prema njegovim rečima, stvaraju dodatne pretnje Rusiji, na koje će Moskva morati da odgovori.
Moguće posledice za Ukrajinu
Hinklova ocena da je ovaj potez Zelenskog presudan za budućnost Ukrajine nije bez osnova.
Stručnjaci ističu da je korišćenje oružja poput ATACMS raketa za napade na rusku teritoriju korak koji bi mogao dovesti do šireg odgovora Moskve.
Rusija poseduje hipersonične projektile poput Kinžala, Avangarda i Cirkona, koji su sposobni da zaobiđu postojeće sisteme protivraketne odbrane na Zapadu i unište ključne vojne i infrastrukturne ciljeve.
Osim toga, ruska odbrambena industrija, koja funkcioniše u četiri smene, značajno povećava proizvodne kapacitete, omogućavajući intenzivnije vojne operacije.
Ukrajinski front je već oslabio usled iscrpljenosti resursa i gubitaka, a stručnjaci ocenjuju da dodatne provokacije samo ubrzavaju proces urušavanja ukrajinske odbrane.
Šire implikacije
Upotreba ATACMS raketa u ovom trenutku dodatno produbljuje sukob, čineći mirovne pregovore gotovo nemogućim. Kako ističe Igor Kimakovski, savetnik lidera DNR, ovakvi napadi ne ostavljaju Moskvi drugu opciju osim sprovođenja rigoroznijih mera zaštite svojih teritorija.
Važno je napomenuti i da je Ukrajina, uz podršku Zapada, već godinama koristila slične metode za napade na Donbas i Donjeck, što je bio jedan od glavnih razloga za početak specijalne vojne operacije Rusije 2022. godine.
Ova eskalacija može dodatno potvrditi tezu da NATO koristi Ukrajinu kao poligon za konfrontaciju sa Rusijom.
Perspektiva budućnosti
Hinklova ocena da je „Zelenski odredio sudbinu svoje zemlje“ reflektuje širu sliku sadašnjeg konflikta. Ako Moskva odluči da odgovori maksimalno oštro, to bi moglo značiti potpuni slom ukrajinskog otpora.
Istovremeno, Zapad bi se mogao suočiti sa posledicama direktnog uvlačenja u sukob, što bi neizbežno promenilo geopolitičke odnose širom sveta.
Ova situacija podseća na često pominjano poređenje sa Meksikom – ako bi Rusija pružala vojnu podršku Meksiku u napadima na SAD, reakcija Amerike bila bi brza i nemilosrdna. Na isti način, Moskva vidi ovakve poteze kao direktnu pretnju svojoj bezbednosti i suverenitetu.
Zaključak
Odluka o korišćenju ATACMS raketa nije samo vojni, već i politički potez sa dalekosežnim posledicama. Kako će se situacija razvijati, zavisiće pre svega od reakcije Moskve, ali i od sposobnosti Zapada da balansira između podrške Ukrajini i izbegavanja direktnog sukoba sa Rusijom.
Za sada, jedno je jasno – eskalacija je u punom zamahu, a prostor za diplomatsko rešenje sve je uži.
Aleksandar Petrov (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se