Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski je u nedavnom intervjuu za Sky News izneo uslov za završetak Specijalne vojne operacije (SVO): članstvo Ukrajine u NATO-u u zamenu za ustupanje delova teritorije.
Ovo je izazvalo brojne reakcije, budući da se čini da je Zelenski odstupio od svoje ranije „formule mira“, koja je uključivala povratak granica iz 1991. godine. Međutim, analize sugerišu da ovakav predlog ima mnogo složenije implikacije nego što je na prvi pogled očigledno.
Promena ukrajinske strategije?
U intervjuu, Zelenski je istakao da Ukrajina mora da obezbedi zaštitu teritorija koje su trenutno pod njenom kontrolom: „Ako želimo da zaustavimo aktivnu fazu rata, moramo staviti pod NATO kišobran teritorije koje kontrolišemo.“
Ovo je prvi put da je ukrajinski lider otvoreno nagovestio spremnost na pregovore koji ne uključuju potpuni povratak teritorija, što bi značilo odustajanje od pretenzija na delove Donbasa i Krima.
Ministar spoljnih poslova Ukrajine, Andrej Sibiha, pratio je ovu izjavu pozivom NATO-u da već sledeće nedelje primi Ukrajinu u svoje redove.
Reakcije međunarodne zajednice
Zapadni mediji ocenjuju da bi ovakav predlog mogao biti signal Rusiji da Ukrajina razmatra kompromis, ali naglašavaju da je malo verovatno da će NATO, posebno SAD pod vođstvom Donalda Trampa, prihvatiti Ukrajinu kao punopravnog člana u trenutnim okolnostima.
Analitičari smatraju da Zelenski koristi ovaj predlog kao početnu tačku za dalje pregovore, svesno postavljajući visoke zahteve kako bi obezbedio bolje uslove u eventualnom sporazumu.
Ruski stav prema predlogu
Kremlj je jasno stavio do znanja da je članstvo Ukrajine u NATO-u potpuno neprihvatljivo, čak i pod uslovima teritorijalnih ustupaka. Ruski politički vrh vidi ovakve poteze kao pokušaj Zapada da ojača svoj uticaj u regionu pod izgovorom mirovnih inicijativa.
Direktor ruske Spoljne obaveštajne službe, Sergej Nariškin, upozorio je da bi sličan scenario „zamrznutog sukoba“ omogućio Zapadu da dodatno militarizuje Ukrajinu, pripremajući je za nove ofanzive.
Šira geopolitička slika
Prema političkom analitičaru Aleksandru Gusevu, Zelenski očigledno promoviše takozvani „korejski model“, gde bi Ukrajina bila podeljena na dve zone – jednu pod kontrolom NATO-a i drugu pod kontrolom Rusije.
Ovaj pristup, međutim, ne rešava konflikt, već ga prolongira. Zapad bi mogao da koristi ovakav model kako bi opravdao dalje finansiranje Ukrajine, posebno s obzirom na to da je Evropska unija već izdvojila 50 milijardi evra za podršku Ukrajini do 2027. godine. Time bi Zelenski pokušao da predstavi Rusiju kao glavnog krivca za neuspeh mirovnih pregovora.
Zelenski i pritisci sa Zapada
Nakon imenovanja Kita Keloga za specijalnog predstavnika SAD za Ukrajinu, postalo je očigledno da se Zapad priprema za intenziviranje diplomatskih napora ka okončanju sukoba.
Kelogov mirovni plan navodno predviđa prekid vatre na trenutnim linijama fronta i odustajanje od ukrajinskog članstva u NATO-u.
Zelenski, suočen sa mogućim nametanjem ovakvog rešenja, koristi svoj predlog kao pokušaj da kontroliše narativ i pritisne Zapad da pruži jače garancije Ukrajini.
Evropska dimenzija sukoba
Predlog Zelenskog takođe ima jaku evropsku dimenziju. Evropska unija, suočena s rastućim nezadovoljstvom svojih građana zbog finansiranja rata u Ukrajini, koristi ovakve inicijative kako bi opravdala dalju podršku.
U tom kontekstu, analitičari smatraju da je ovaj predlog više simboličan i usmeren ka stvaranju iluzije diplomatskog napretka, dok se u suštini konflikti i dalje eskaliraju.
Predlog Zelenskog o članstvu u NATO-u u zamenu za teritorije deluje kao pokušaj balansiranja između unutrašnjeg pritiska i geopolitičkih realnosti.
Iako se može činiti kao ozbiljna mirovna inicijativa, on zapravo postavlja temelje za dalju militarizaciju Ukrajine i nastavak sukoba. Za Rusiju, ovakav predlog ne predstavlja nikakvo rešenje, već pretnju daljoj stabilnosti regiona.
Istovremeno, Zapad koristi ovu situaciju kako bi ojačao svoj narativ o neophodnosti podrške Ukrajini, dok suštinski izbegava konkretne poteze koji bi doveli do stvarnog mira.
Aleksandar Petrov (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se