U Rimu ništa nije bilo kao što se očekivalo. Kada je dim sa Sikstinske kapele poručio da je novi poglavar izabran, mnogi su očekivali ime nekog od favorita – ali ne i Roberta Frensisa Prevoa.
Ipak, upravo on, 69-godišnji kardinal iz Čikaga, postao je papa Lav XIV, prvi Amerikanac na čelu Rimokatoličke crkve. Dok su vatikanski hodnici odzvanjali šapatima iznenađenja, svet je pokušavao da shvati: ko je zapravo novi papa?
Prvi utisak? On deluje kao autsajder, kandidat o kojem se malo znalo i koji nikada nije bio u prvom planu. A sada – predvodi milijardu vernika širom sveta.
1. Amerikanac koji nije američki tip
Iako rođen u Čikagu, u Vatikanu su ga doživljavali kao najmanje američkog među svim američkim kardinalima. Deset godina proveo je u Truhilju u Peruu kao misionar, a zatim i kao biskup u Čiklayu od 2014. do 2023. godine.
Te godine nisu ostale bez traga – i po govoru i po stavu. Na Trgu Svetog Petra, svoje prvo obraćanje održao je tečnim španskim i italijanskim.
2. U papu verovao i sam papa
Prema rečima vatikanskog izveštača CNN-a, Kristofera Lemba, papa Frančesko imao je „izuzetno visoko mišljenje“ o Prevou. “Voleo ga je i verovao mu.” Lamb ga opisuje kao promišljenog, staloženog čoveka koji zna da sluša i ne preti dominacijom. To mu je, očigledno, donelo mnogo saveznika.
3. Pripadnik reda sa dugom tradicijom
Papa Lav XIV pripada redovničkom redu augustinaca, koji ima duboke korene širom sveta. Bio je i njihov poglavar, što dovoljno govori o njegovim sposobnostima. U prvom obraćanju citirao je Svetog Avgustina: „Za vas sam biskup, s vama sam, na kraju, hrišćanin.“ Poruka je bila jasna – hijerarhija ne sme potisnuti zajedništvo.
4. Upravljačko iskustvo mu nije strano
Kao prefekt Dikasterije za biskupe, Prevo je bio zadužen za izbor i procenu biskupskih kandidata širom sveta. Osim toga, bio je i predsednik Papinske komisije za Latinsku Ameriku. Prema Elizi Alen, još jednoj analitičarki CNN-a, Prevo se izdvajao kao neko ko zna šta želi, ali to ne nameće silom.
5. Misija pre svega
„Još uvek se smatram misionarom“, rekao je u intervjuu za Vatican News. Njegov rad u Latinskoj Americi oblikovao ga je više nego bilo šta drugo. Iako dolazi sa Zapada, njegova pažnja je uvek bila usmerena ka globalnoj crkvi. Nije slučajno što je više od polovine svoje karijere proveo van SAD.
6. I američki i peruanski
Možda je rođen u SAD, ali od 2015. godine ima i peruansko državljanstvo. Nacionalni migracioni registar Perua to jasno beleži. Zato ne čudi što je predsednica Perua, Dina Boluarte, njegovo izabranje opisala kao „istorijski trenutak za Peru i ceo svet“.
7. Ime koje nosi duboku poruku
Lav XIII, poslednji papa sa tim imenom, bio je poznat po zalaganju za siromašne i radnike. Upravo to ime izabrao je novi papa – i time poslao snažan signal: biće nastavljač društveno angažovane crkve. Borba protiv nepravde i marginalizacije ostaće u fokusu.
8. Centrista sa tendencijom pomirenja
Nije ekstreman ni u jednom pravcu. Slaže se sa reformskim pristupom pape Franje, posebno po pitanju inkluzivnosti i društvene pravde. Ipak, u moralnim pitanjima zadržava uzdržaniji stav. To ga čini prihvatljivim i za konzervativnija krila unutar crkvene hijerarhije.
9. Matematika i teologija – spoj preciznosti i vere
Diplomirao je matematiku na Univerzitetu Vilanova u Pensilvaniji, a zatim stekao i teološku diplomu u Čikagu. Studirao je i kanonsko pravo u Rimu i kasnije ga predavao u Truhilju. Ova kombinacija logike i vere daje mu specifičan, racionalno-duhovni pristup crkvenim pitanjima.
10. Papa sa reketom
Neformalna strana? Lav XIV obožava tenis. “Smatram se pravim rekreativcem,” rekao je, dodajući da mu nedostaju treninzi otkad je napustio Peru. Kad nije u kontaktu s vernicima ili biskupima, voli da čita, šeta i otkriva nova mesta. I da, raduje se povratku na teniski teren.
Ovaj papa nije spektakularan u javnim nastupima, ne koristi teške reči niti traži aplauz. I možda baš u tome leži njegova snaga.
Tiha harizma, suptilna odlučnost i razumevanje sveta izvan granica Vatikana – to je ono što ga izdvaja. Pitanje je samo: da li je to dovoljno da povede crkvu kroz narednu epohu – mirnu ili burnu? Ostaje da se vidi.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se