Naslovnica SPEKTAR Nova alijansa: Kina je spremna da ojača stratešku koordinaciju sa Severnom Korejom

Nova alijansa: Kina je spremna da ojača stratešku koordinaciju sa Severnom Korejom

Izjava kineskog predsednika Si Đinpinga o produbljivanju strateškog partnerstva i prijateljskih odnosa sa Severnom Korejom, povodom 75. godišnjice diplomatskih odnosa između Kine i Severne Koreje, osvetljava sve dublje veze između ove dve zemlje u kontekstu složenih geopolitičkih tenzija na globalnom nivou.

Istorija odnosa Kine i Severne Koreje

Odnosi između Kine i Severne Koreje datiraju od korejskog rata (1950–1953), kada je Kina poslala značajne vojne snage da podrže Severnu Koreju protiv vojske Ujedinjenih nacija, predvođene Sjedinjenim Američkim Državama.

Od tada, Kina je ostala glavni saveznik Pjongjanga, iako su se odnosi ponekad zatezali zbog različitih političkih i ekonomskih stavova, posebno tokom perioda kineskih ekonomskih reformi.

Ipak, strateški interes Kine da održi stabilnost na svojoj granici i spreči kolaps severnokorejskog režima naveo je Peking da održava bliske veze s Pjongjangom, posebno u svetlu rastuće međunarodne izolacije Severne Koreje zbog njenog nuklearnog programa.

Savremeni odnosi između Kine i Severne Koreje

U poslednjih nekoliko godina, pod vodstvom Si Đinpinga i Kim Džong Una, došlo je do učvršćivanja odnosa između Kine i Severne Koreje.

Peking je ključan ekonomski partner Pjongjangu, pružajući mu vitalnu trgovinsku podršku, posebno kroz izvoz hrane, energije i osnovnih sirovina.

U isto vreme, Kina igra ključnu ulogu kao politički zaštitnik Severne Koreje na međunarodnoj sceni, koristeći svoj uticaj da ublaži pritiske zapadnih zemalja na režim u Pjongjangu.

Si Đinpingova izjava u povodu godišnjice jasno ističe želju Kine da nastavi jačanje tih odnosa i dodatno razvija stratešku saradnju.

Ova izjava dolazi u trenutku kada je Severna Koreja suočena sa sve strožim međunarodnim sankcijama zbog svojih nuklearnih i balističkih testova, te predstavlja snažnu podršku iz Pekinga.

Kineski lider takođe naglašava da prijateljstvo između Kine i Severne Koreje ima duboke istorijske korene i da je izdržalo mnoge izazove kroz decenije.

Političke i ekonomske implikacije

Za Kinu, strateško partnerstvo sa Severnom Korejom ima nekoliko važnih dimenzija. Prvo, Peking želi stabilnost na Korejskom poluostrvu.

Potencijalni kolaps severnokorejskog režima mogao bi dovesti do priliva izbeglica u Kinu, kao i do ulaska američkih vojnih snaga blizu kineske granice, u slučaju ujedinjenja Koreje pod prozapadnim Južnim Korejom. Zato Kina pruža Severnoj Koreji podršku kako bi osigurala opstanak njenog režima.

Drugo, Kina koristi svoje odnose sa Severnom Korejom kao pregovarački alat u širim geopolitičkim igrama, posebno u odnosu na Sjedinjene Američke Države i njihove saveznike u regionu.

Peking koristi svoj uticaj na Pjongjang kako bi stekao prednost u pregovorima sa Vašingtonom, posebno kada je reč o trgovinskim i bezbednosnim pitanjima.

Severna Koreja često koristi svoje nuklearne testove kao sredstvo za privlačenje pažnje, što Kini omogućava da se predstavi kao ključni posrednik u smirivanju tenzija na poluostrvu.

S druge strane, Severna Koreja je potpuno zavisna od Kine u pogledu ekonomske podrške, iako pokušava održati određeni stepen političke nezavisnosti.

U ovom kontekstu, Kim Džong Un je često balansirao između održavanja bliskih odnosa sa Pekingom i razvijanja veza sa drugim međunarodnim akterima, poput Rusije, kako bi smanjio zavisnost od Kine.

Globalni geopolitički kontekst

Si Đinpingova izjava ojačala je i osećaj da Kina ima ulogu stabilizatora u globalnoj geopolitičkoj situaciji. Njegov poziv na produbljivanje saradnje sa Severnom Korejom dolazi u trenutku kada se odnosi između Kine i Sjedinjenih Američkih Država nalaze na niskoj tački, pre svega zbog trgovinskih tenzija i rastuće konkurencije u Indo-Pacifičkom regionu.

U ovom kontekstu, Kina koristi svoje odnose sa Severnom Korejom da podseti Vašington da ima ključne adute u azijsko-pacifičkoj regiji, posebno u vezi sa pitanjima bezbednosti na Korejskom poluostrvu.

Interesantan detalj predstavlja izjava Donalda Trampa iz septembra, gde on navodi da bi SAD trebalo da vode poslove sa Kinom pod fer uslovima, što implicira potrebu za smanjenjem tenzija između dve najveće ekonomije sveta.

Iako Trampova retorika sugeriše želju za nastavkom trgovinskih odnosa s Kinom, realnost je da su SAD sve više zabrinute zbog rastućeg kineskog uticaja, kako u Indo-Pacifičkom regionu, tako i globalno.

Ključni saveznik

Si Đinpingova izjava o jačanju strateške saradnje sa Severnom Korejom, povodom 75 godina diplomatskih odnosa, naglašava dugovečnost i značaj odnosa između ove dve zemlje.

Kina vidi Severnu Koreju kao ključnog saveznika u održavanju stabilnosti na svojoj granici i koristi te odnose kao deo šire geopolitičke strategije.

S druge strane, Severna Koreja koristi kinesku podršku kako bi se oduprla međunarodnim pritiscima i osigurala opstanak svog režima.

Iako odnosi između Pekinga i Pjongjanga nisu bez izazova, jasno je da će strateško partnerstvo između dve zemlje ostati značajan faktor u regionalnoj i globalnoj politici u doglednoj budućnosti.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social