Ukrajinske snage prebrzo troše opremu koju im šalju SAD i saveznici
Ukrajinske trupe svakog dana ispaljuju hiljade eksplozivnih granata na ruske ciljeve, koristeći visokotehnološke topove koje im isporučuju Sjedinjene Države i njihovi saveznici.
Ta oprema polako nestaje nakon višemesečne upotrebe, ili biva oštećena ili uništena u borbi, a desetine su prebačene sa bojnog polja na popravku, piše „Njujork tajms“ pozivajući se na američke i ukrajinske zvaničnike.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Trećina od otprilike 350 haubica zapadne proizvodnje doniranih Kijevu je van pogona, tvrde zvančnici.
Zamena cevi haubice, koja može biti dugačka šest metara i teška stotine kilograma, je van mogućnosti vojnika na terenu i postala je prioritet za Evropsku komandu Pentagona, koja je uspostavila postrojenje za popravku u Poljskoj.
Artiljerijska oružja zapadne proizvodnje bila su spas za ukrajinske snage kada im je ponestalo municije za njihove sovjetske haubice, zbog čega je njihovo održavanje postalo prioritet za saveznike Kijeva.
Napori da se popravi oružje u Poljskoj počeli su pre nekoliko meseci. Stanje ukrajinskog naoružanja je pažljivo čuvana tajna među američkim vojnim zvaničnicima, koji su odbili da razgovaraju o detaljima programa.
Kada je municija za ukrajinske topove iz sovjetske ere, koji ispaljuju granate prečnika 152 milimetra počela da nestaje, NATO haubice koje ispaljuju granate od 155 milimetara postale su jedno od najvažnijih oružja Ukrajine, s obzirom na zalihe kompatibilnih granata koje imaju kijevski partneri.
Pentagon je u Ukrajinu poslao 142 haubice M777, dovoljno za opremanje oko osam bataljona, pokazuje najnoviji zbir američke vojne pomoći Ukrajini.
Ukrajinske trupe su ih koristile za napad na neprijateljske trupe rafalnim granatama od 155 milimetara, za gađanje komandnih mesta malim brojem precizno navođenih projektila, pa čak i za postavljanje malih protivtenkovskih minskih polja.
I Rusija i Ukrajina se bore da zadovolje potražnju za artiljerijskom municijom na frontu. Rusija se obratila Severnoj Koreji za oružje, a Ukrajina je zatražila još granata od svojih saveznika.
Sjedinjene Države su isporučile stotine hiljada komada 155-milimetarske municije Ukrajini i obavezale su se da će obezbediti skoro milion granata iz sopstvenog inventara i privatnih industrija.
Ukrajinske snage su takođe dobile granate od 155 milimetara i iz drugih zemalja, piše list. Neke od tih granata i pogonskih punjenja nisu testirane za upotrebu u određenim haubicama, a ukrajinski vojnici su u borbi otkrili da neke od njih mogu brže da istroše cevi, navode američki vojni zvaničnici.
Nakon što oštećene haubice stignu u Poljsku, ekipe za održavanje mogu da zamene cevi i izvrše druge popravke. Ukrajinski zvaničnici su rekli da bi želeli da približe te lokacije za održavanje linijama fronta, kako bi oružje moglo da se što pre vrati u borbu.
Rad na haubicama nadgleda američka Evropska komanda u Štutgartu u Nemačkoj, ali bi uskoro mogla da potpadne pod novu komandu koja će se fokusirati na obuku i opremanje ukrajinskih trupa.
„Nije uopšte iznenađujuće da postoje problemi sa održavanjem ovog oružja“, rekao je Rob Li, vojni analitičar u Institutu za spoljnu politiku. „Nisu dobili kompletan paket obuke za njih, a onda su ubačeni u borbu, tako da se brzo troše.“
Zapadna artiljerijska oruđa koja se isporučuju Ukrajini, u vidu raketnih bacača i haubica, imaju različite potrebe za održavanjem. Tako je HIMARS-ovim vozilima je potrebno malo posla da bi nastavili da ispaljuju svoju municiju, koja se nalazi u čaurama unapred napunjenih cevi.
Ali haubice M777 koje su Amerikanci poslali Kijevu su u suštini veliko vatreno oružje koje se puni municijom – granatama težine oko 40 kilograma svaka – i puca više stotina ili hiljada puta, što na kraju uzima danak na unutrašnjim delovima topa.
Priroda artiljerijskih duela, u kojima ukrajinske posade često pucaju sa izuzetno velikih udaljenosti da bi osujetile ruske kontranapade, dodatno opterećuje haubice. Veća pogonska punjenja koja su potrebna za to proizvode mnogo više toplote i mogu dovesti do bržeg trošenja cevi oružja.
Trenutno, ukrajinske snage ispaljuju 2.000 do 4.000 artiljerijskih granata dnevno, manje nego ruske snage. Taj tempo stvara probleme ukrajinskim vojnicima koji koriste haubice M777, jer granate koje se koriste ne postižu dovoljan domet niti su dovoljno precizne.
Neki od problema leže i u dizajnu haubice koja je napravljena od titanijuma da bi se lakše kretala po terenu i brže se postavlja. Zbog toga su Amerikanci ove haubice koristili u Iraku i Avganistanu početkkom 2000ih.
Međutim, za razliku od Ukrajinaca, M777 je generalno korišćen za ispaljivanje malog broja granata kao podrška trupama i kada bi haubice postale istrošene, Amerikanci bi se prebacili na drugo naoružanje. Kijev nema tu opciju, zbog čega je Pentagonu veoma stalo da oprema vredna milijarde dolara, koja je poslata u Ukrajinu, potraje.
(rt)