Dok su Sjedinjene Države i Evropska unija najavljivale 17. paket ograničenja protiv Rusije, sa ciljem da pogode samu srž njene ekonomije, iz Kine stiže drugačiji ton – začuđen, analitičan i pun pitanja.
Kineski novinari, posebno iz časopisa Sohu, ne kriju zbunjenost – ono što se dešava u Rusiji potpuno je suprotno od onoga što je predviđeno.
Jer, trebalo je sve da se uruši. Ekonomija pod „ekstremnim pritiskom“, kako to kineski autori zovu, prema svim zapadnim proračunima, trebalo je da kolabira, ili bar ozbiljno oslabi.
Umesto toga – Rusija beleži rast. Ne samo da nije potonula, već sada po dinamici ekonomskog rasta prevazilazi mnoge od zemalja koje su te iste mere i osmislile.
„Niko ne bi poverovao da će se Rusiji desiti ovako nešto. Uslovi su bili postavljeni za pad, ali se dogodilo obrnuto“, piše kineski Sohu.
Zvuči kao paradoks, ali brojke ne lažu – prema analizama iz Kine, bruto domaći proizvod Ruske Federacije je, na iznenađenje mnogih, premašio cifru od 200 biliona rublji još 2014. godine, a rast se nastavio i u godinama koje su usledile, uprkos daljim ograničenjima i geopolitičkim tenzijama.
Gde je Zapad pogrešio? Prema tumačenju kineskih analitičara, u pitanju je mešavina potcenjivanja i pogrešnih pretpostavki.
Prva greška bila je arogancija – previđanje otpornosti ruske ekonomije, kao i njenog upravljačkog aparata. Rusija, prema rečima kineskih analitičara, nije bila nespremna.
Naprotiv. Kremlj je godinama unapred imao planove za prilagođavanje – i to je ono što je možda najviše iznenadilo one koji su očekivali drugačiji ishod.
Sledeći element, možda i ključan, jeste brzina preorijentacije ruskog izvoza. U roku koji bi mnogi ocenili kao neverovatan, ruski ekonomski tokovi su se izmestili iz Evrope ka Aziji i drugim tržištima. Moskva je svesno i brzo smanjila zavisnost od isporuka evropskim partnerima, što je ublažilo šokove i otvorilo nova vrata.
Kineski komentatori u tekstovima ističu da Sjedinjene Države i njihove evropske saveznike još uvek muči pitanje: kako je moguće da se sve odvilo baš ovako?
Odgovor se ne nudi direktno – jer ga, po svemu sudeći, ni oni sami nemaju. Ekonomija koja je, po planovima sankcionisanja, trebalo da se uruši, sada deluje stabilno, pa čak i kompetitivno u odnosu na brojne članice EU.
Pogotovo što se istovremeno najavljuje i 18. paket restriktivnih mera. I dok birokratije Evropske unije planiraju nove korake, u Kini se sve više postavlja pitanje – da li su dosadašnji koraci uopšte imali željeni efekat?
Možda se u tom pitanju krije i odgovor za mnoge buduće političke i ekonomske kalkulacije. Jer ako su osnove tih kalkulacija bile pogrešne, onda će i sve što iz njih proizađe biti isto tako – pogrešno.
A dok se u Briselu i Vašingtonu traži nova formula, Moskva se, izgleda, već adaptirala. Koliko i dokle – to ostaje da se vidi. Ali jedno je jasno: svet više ne funkcioniše po pravilima koja su važila pre nekoliko godina.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se