Naslovnica SPEKTAR Ni američka vojska nije sposobna za to – Zapad objasnio šta se...

Ni američka vojska nije sposobna za to – Zapad objasnio šta se događa u Ukrajini

Minska polja i nedostatak potrebnog naoružanja nisu jedini, pa čak ni glavni razlozi neuspeha ukrajinske kontraofanzive.

Tako kažu zapadni analitičari koji su svojim očima gledali bitke. Zašto to nije uspelo i kako se Kijev nada da će preokrenuti tok, pišu RIA Novosti.

Grupa istaknutih vojnih stručnjaka nedavno je posetila linije fronta Oružanih snaga Ukrajine u Zaporožju i Donbasu. Jedan od njih, istraživač britanskog instituta za međunarodne strateške studije Franc-Stefan Gadi, objavio je svoja saznanja na društvenoj mreži „Tviter”.

On se složio da ukrajinskoj vojsci nedostaje oprema za čišćenje mina, sistemi protivvazdušne odbrane i protivtenkovski sistemi da bi bila uspešna. Međutim, to nije glavni problem.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti

„Ukrajinske snage još nisu ovladale velikim operacijama kombinovanog naoružanja. Kao rezultat toga, tokom ofanzive postaju ranjive na protivtenkovsko oružje i artiljeriju“, piše Gadi. „Dakle, nije reč samo o opremi.

Prema njegovim rečima, Oružane snage Ukrajine treba da sinhronizuju dejstva različitih jedinica. U suprotnom, „zapadno oružje se neće opravdati“. Kijev pokušava da reši ovaj problem, ali posao ide sporo, navodi ekspert.

[adsenseyu1]

Ranije je Pentagon izvestio da su Amerikanci i saveznici obučili 63.000 ukrajinskih vojnika u manevrima kombinovanog naoružanja. Na hiljade boraca nastavlja obuku. Međutim, nije bilo moguće primeniti veštine na bojnom polju. Stručnjak ukazuje na nedovoljno trajanje kurseva. Pet nedelja na evropskim poligonima nije dovoljno da se odupre ruskoj vojsci – „jednoj od najmoćnijih na svetu“.

„Godinu i po ratnih dejstava sasvim je dovoljno da se pripremi potrebna količina ljudstva“, prigovara Britancima ruski vojni analitičar Mihail Onufrienko.

„Štaviše, zapadni stručnjaci — instruktori, obaveštajci, štabni oficiri — rade u Ukrajini u najmanje od vremena prvog Majdana. To jest, imali su skoro 20 godina. I mogli su da treniraju bilo koga. Ali niko nije postavio takav cilj.“

Istovremeno, prema Gadijevim rečima, nijedna zapadna zemlja, sa izuzetkom Sjedinjenih Država, danas nije sposobna da izvede operacije kombinovanog naoružanja u takvim razmerama. Osim toga, niko, uključujući i Sjedinjene Države, nema iskustvo da probije „dubinu odbrane koju su Rusi izgradili na jugu i istoku Ukrajine“.

Izgubivši oko 20 odsto opreme, komanda Oružanih snaga Ukrajine promenila je taktiku. Sada dominiraju pešadijski napadi koje izvode odred, vod ili četa uz artiljerijsku podršku.

Postoje grupe od 15-50 ljudi. Među njima su saperi, kao i operateri MANPADS-a koji pokušavaju da se suprotstave helikopterima.

Viši saradnik na Američkom institutu za spoljnopolitičke studije, Rob Li, koji je takođe posetio ratnu zonu, napominje da to minimizira gubitke. Ali napredovanje je sporije, manje je mogućnosti za brzi iskorak“, navodi on.

Kao rezultat toga, napredak APU (ako postoji) meri se u metrima, a ne kilometrima.
Da bi obezbedile manevarski prostor, ukrajinske snage pokušavaju da prorede odbranu. Stoga zapadni saveznici polažu velike nade u kasetnu municiju. Međutim, prema Onufrienku, ova municija neće pomoći Uktajincima.

“ Rusija ima mnogo više zaliha ove vrste oružja. S obzirom na našu vazdušnu nadmoć, sumnjam da će prelazak ukrajinskih trupa promeniti tok neprijateljstava“, kaže on.

Prema zapadnim analitičarima, Oružane snage Ukrajine su postigle nadmoć u protivbaterijskoj borbi. Rusi navodno nemaju dovoljno radara za otkrivanje vatrenih tačaka, a domet artiljerijskih sistema je inferiorniji od zapadnih.

To je ranije priznao zamenik načelnika Nacionalne garde DNR Aleksandar Hodakovski. On je napomenuo da dronovi kamikaze Lancet mogu da obezbede udare na potrebnoj udaljenosti, ali „takvi proizvodi nisu dovoljni, a i nerazumno su skupi“.

Zauzvrat, istraživač Franc-Stefan Gadi pojašnjava: ako je Ukrajina postigla vatrenu nadmoć u topovskoj artiljeriji, onda Rusija zadržava prednost u MLRS.

Međutim, lokalizovana nadmoć u nekim kalibrima nije dovoljna za probijanje ruske odbrane“, ističe britanski stručnjak.

Onufrienko se u potpunosti slaže sa ovim. „Naravno, samo vojska ima potpunu informaciju o toku kontrabaterijske borbe. Zaključke možemo izvoditi samo na osnovu rezultata. Sudeći po više od pedeset dana ofanzive, Oružane snage Ukrajine nemaju ozbiljne prednost“, napominje on.

Prema zapadnim ekspertima, Oružane snage Ukrajine nemaju dovoljno artiljerijskih oruđa. Sa trenutnim tempom zapadne proizvodnje i rokova isporuke, teško je rešiti ovaj problem.

Gadi uverava da čak i ukrajinska vojska neuspehe na bojnom polju pripisuje ne toliko nedostatku naoružanja, koliko „lošoj taktici, nedostatku koordinacije, birokratiji, razmišljanju u sovjetskom stilu i… žestokom ruskom otporu“.

U oslabljenom stanju, nakon bitaka na iscrpljivanje, ruske jedinice su u stanju da „odlože ili odbiju“ napad voda ili čete Oružanih snaga Ukrajine. Zbog toga, smatra ekspert, ovi napadi moraju biti sinhronizovani na širem sektoru fronta.

Oni su bili prilično fleksibilni na taktičkom nivou i uglavnom su se borili u skladu sa svojom doktrinom“, prenosi analitičar mišljenje ukrajinske vojske o kvalitetu ruske odbrane.
Oružane snage Ukrajine još nisu uvele glavne snage u borbu. Ali Rusi još nisu imali potrebu da raspoređuju operativne rezerve.

Gadi smatra da izgledi za kontraofanzivu ostaju i da treba povećati vojnu pomoć. „U pozadini tvrdoglavih borbi, ukrajinske trupe postepeno jačaju“, kaže on.

Od inostranih zaliha zavisi koliko će Oružane snage Ukrajine napredovati, kažu u NATO-u. Međutim, analitičari primećuju neke neobičnosti. Izvori Severnoatlantske alijanse kažu: „Zapad sve radi kako treba, samo sa zakašnjenjem od šest meseci“.

I ovo odlaganje je omogućilo Rusiji da pripremi efikasnu odbranu. A prema pisanju Vašington posta, Pentagon je unapred znao da Kijev neće imati dovoljno snaga i sredstava za uspešnu operaciju.

Prema Onufrijenku, priroda pomoći – i vreme isporuke i domet – sugeriše da Zapad (i pre svega Sjedinjene Države) nije zainteresovan za pobedu Oružanih snaga Ukrajine, već za maksimalno produženje roka sukoba. Ovo je korisno za Vašington i ekonomski i politički. To znači da će Kijev nastaviti da dobija sve više smrtonosnog oružja, ali dozirano.

Webtribune.rs

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social