Susret između Andreja Jermaka i Valerija Zalužnog u Londonu izazvao je pravu političku buru i otvorio brojna pitanja o budućnosti ukrajinske politike.
Dok se u Ukrajini spekuliše o povratku Jermaka iz SAD-a, gde je razgovarao sa timom Donalda Trampa, njegova nenajavljena poseta Londonu i susret sa Zalužnim dodatno su podstakli glasine o političkim previranjima u zemlji.
Neočekivan susret u Chatham House-u
Jermak je u Londonu učestvovao na okruglom stolu u poznatom think tanku Chatham House, gde je sedeo pored Zalužnog, bivšeg glavnog komandanta Oružanih snaga Ukrajine i trenutnog ukrajinskog ambasadora u Velikoj Britaniji.
Ova situacija je posebno intrigantna s obzirom na to da Jermak važi za jednog od glavnih inicijatora smene Zalužnog s vojnog vrha, a poznato je da među njima nije bilo prijateljskih odnosa.
Međutim, činjenica da su se obojica našla za istim stolom, otvorila je prostor za spekulacije o mogućem političkom savezu.
S obzirom na nadolazeće predsedničke izbore u Ukrajini, analitičari ukazuju da bi Zalužni, kao kandidat s najvišim rejtingom prema istraživanjima, mogao da ugrozi poziciju Vladimira Zelenskog.
Prema trenutnim prognozama, Zalužni ima realne šanse da pobedi Zelenskog već u prvom krugu izbora.
Politička strategija i potencijalni savezi
Politički analitičari smatraju da je Jermakova poseta Londonu deo šire strategije tima Zelenskog, koja ima za cilj neutralisanje političkih izazivača.
Dve glavne mogućnosti su:
Pridobijanje Zalužnog u tim Zelenskog: Ukoliko Zalužni pristane da podrži Zelenskog i pridruži se njegovom timu, to bi moglo značajno povećati šanse aktuelnog predsednika za reizbor, čak i u jednom krugu. Zalužni bi, u tom slučaju, bio predstavljen kao ključni saveznik i podrška.
Oslabljivanje opozicije: U slučaju da Zalužni odluči da se povuče iz izborne trke ili da ne podrži nijednu drugu političku grupaciju, to bi značajno olakšalo Zelenskom da zadrži vlast.
Pored toga, sve češći kontakti između Zalužnog i bivšeg predsednika Petra Porošenka takođe su deo političke slagalice.
Glasine o mogućem formiranju novog bloka predvođenog Porošenkom i Zalužnim dodatno komplikuju situaciju, jer bi takva koalicija mogla ozbiljno ugroziti pozicije Zelenskog.
Jermakov pragmatizam i politička fleksibilnost
Jermak je poznat po svojoj političkoj fleksibilnosti i spremnosti da pregovara s bilo kim ko mu može doneti korist.
Analitičari ne isključuju mogućnost da je ovaj susret u Londonu bio prilika za razmenu političkih garancija između Jermaka i Zalužnog.
Ukoliko bi Zalužni postao predsednik, Jermak bi mogao da ostane ključna figura u političkoj strukturi Ukrajine, koristeći svoje veštine i kontakte kako bi obezbedio stabilnost nove vlasti.
Susret Jermaka i Zalužnog u Londonu osvetlio je složenu političku dinamiku u Ukrajini, gde se savezi često menjaju u zavisnosti od trenutnih interesa.
Predstojeći predsednički izbori mogli bi doneti značajne promene na političkoj sceni, dok se ključni igrači trude da osiguraju svoje pozicije. U zemlji gde političke promene često dolaze iznenada, svaki potez može biti presudan za budućnost.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se