Naslovnica SPEKTAR Nešto spremaju: NATO intenzivno obučava „Kosovske bezbednosne snage“

Nešto spremaju: NATO intenzivno obučava „Kosovske bezbednosne snage“

Alijansa i Kfor obučavaju pripadnike KBS, ne samo u kasarnama, već i na terenu

Kosovske bezbednosne snage (KBS) koje na osnovu jednostrano izglasanog zakona u „kosovskoj“ skupštini 2018. godine treba da prerastu u vojsku „Kosova“, ne obučavaju se samo u kampu „Bondstil“, piše „Politika“ i dodaje da se intenzivna obuka obavlja u svim kasarnama gde su stacionarni, kao i na terenu.

List navodi da buduća „vojska Kosova“ po nepreciznim podacima ima oko 5.000 aktivnih pripadnika, a da je u planu da se broj članova rezervnog sastava podigne na 3.000, sa zaduženjem za „elementarne nepogode, u smislu poplava, zemljotresa i vanrednih situacija“.

Veroljub Petrović iz „Human centra Mitrovica“ ističe da „ne samo Amerikanci, nego i Britanci, Nemci, ali i ostali pripadnici snaga na Kosovu, obučavaju pripadnike kosovskih bezbednosnih snaga“.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„U okviru programa ‘Opremi i obuči’, koji postoji dugo godina, pripadnici NATO-a i Kfora obučavaju KBS, ne samo u kasarnama, već i na terenu. To nije tajna, pa ne možemo da kažemo da ih obučavaju samo Amerikanci u vojnoj bazi ‘Bondstil'“, kaže Petrović.

Jurij Pilipson iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije ranije je za „Sputnjik“ izjavio da su „SAD i njeni saveznici američku vojnu bazu ‘Bondstil’ na Kosovu i Metohiji pretvorili u centar za obuku osoblja kosovske vojske, što je suprotno odredbama Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti“.

Postoje nezvanična saznanja, piše „Politika“, da su se u „Bondstilu“ od dolaska Amerikanaca 1999. godine obučavali i pripadnici kosovskog zaštitnog korpusa (KZK), tako da nije nikakva novina da se pod kapom Amerikanaca obučava i ljudstvo koje u narednih osam godina treba da preraste u „vojsku Kosova“.

List dodaje da nisu dobili odgovore na pitanja koja su poslali Informativnoj službi Kfora.

U „kosovskom ministarstvu odbrane“, sa druge strane, tvrde da je popunjavanje aktivnog dela vojnika KBS završeno, te da nije započeto sa rezervnim sastavom, kao i da u narednom periodu treba da se nabave oprema, naoružanje i „sve što je potrebno za vojsku“.

U slučaju eventualnog rata, u „vojsku Kosova“ uključilo bi se svo muško punoletno stanovništvo, a kosovski ekspert za pitanja bezbednosti Avni Islami naglašava da bi „s obzirom na situaciju na Balkanu i rusku agresiju u Ukrajini, Kosovo trebalo da ima 20.000 rezervnih vojnika“.

„Politika“ podseća da je prva generacija KBS, njih 337, među kojima je bilo više od 50 devojaka, posle devetonedeljne obuke položila zakletvu u septembru 2019. godine u kasarni „Adem Jašari“ u Prištini.

Poznato je takođe, navodi list, da je u američkoj vojnoj bazi „Bondstil“, koja je sagrađena na oko 400 hektara srpske zemlje u selu Sojevu nadomak Uroševca, uposleno albansko lokalno stanovništvo i zaduženo je za kompletno održavanje, osim polsova u kuhinji.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(politika.rs)