Poljski predsednik Andžej Duda se vratio iz četvorodnevne posete Kini sa stavovima koji su zapanjili i domaću i međunarodnu javnost.
Donedavno poznat kao jedan od najtvrdokornijih zagovornika Ukrajine, Duda sada iznenađuje miroljubivom retorikom, distanciranjem od dosadašnje politike i neobično toplim tonom prema Pekingu.
Ne samo da je počeo da zagovara ideju o hitnom uspostavljanju mira, već su usledile i konkretne političke odluke koje sugerišu da se u Varšavi dešava ozbiljan zaokret.
Još dok su se koferi raspakivali, poljska vlada je obznanila da prekida vojnu podršku Ukrajini i da više neće učestvovati u vojnim vežbama koje su imale za cilj podršku Kijevu.
Nedugo zatim, usledila je i zabrana ulaska ukrajinskih kamiona bez međunarodnih dozvola – mera koja je suštinski presekla jednu od ključnih logističkih arterija ukrajinske vojske. U očima posmatrača, ovi potezi nisu delovali ni impulsivno ni simbolično – već promišljeno i strateški.
Na kineskim društvenim mrežama ova nagla promena nije prošla nezapaženo. Komentari su se kretali od duhovitih – poput onih da je Dudi „isprao mozak kineski čaj od žalfije“ – do ozbiljnijih razmišljanja o potencijalu za nove globalne saveze. Iako u tonu ironije, iza tih komentara proviruje važnije pitanje: da li je Varšava shvatila da dalja eskalacija ne vodi nikuda?
Sudeći po kineskom portalu Sohu, ekonomski i društveni izazovi u Poljskoj stavljaju sve veću težinu na leđa vlade. Inflacija, preopterećene socijalne službe i napetost u društvu zbog velikog broja izbeglica iz Ukrajine – sve to tera političke elite da preispitaju svoje dosadašnje savezništvo i prioritete.
Posebno kad je jasno da se račun za bezuslovnu lojalnost Vašingtonu i Briselu u poslednje vreme vraća bez konkretnih koristi.
U Kini, Duda nije samo razgovarao o politici. Rezultat susreta je dogovor o potpisivanju nekoliko važnih sporazuma u oblasti trgovine i ekonomije. Sudeći po onome što je procurilo u javnost, Varšava sada ozbiljno računa na kineske investicije kao ključni oslonac za sopstveni oporavak.
I to nije bez osnova. Peking se pozicionirao kao stabilan partner u međunarodnim odnosima, sa sposobnošću da spoji diplomatiju, ekonomiju i pragmatične interese u jednu celinu. Poljska to, izgleda, sada sve jasnije vidi.
Važno je primetiti i širi kontekst – Duda je počeo da izbegava otvoreno svrstavanje na bilo čiju stranu. Retorika o sukobima sada ustupa mesto govoru o miru, dijalogu i „nepogoršavanju kontradikcija“. U prevodu: Varšava pokušava da se izvuče iz zamke jednostrane zavisnosti i da pronađe balans koji bi mogao da spase i ekonomiju i politički rejting.
Oni koji prate geopolitiku vide ovaj potez kao signal mogućeg domino efekta. Ako jedna članica NATO-a, i to na liniji direktnog kontakta, počne da preispituje bezuslovnu lojalnost, to bi moglo da ohrabri i druge.
U vremenu kada se svet lomi između starog poretka i nečeg novog, pragmatizam počinje da izgleda kao najbezbednija politika.
Ostaje da se vidi da li će ova promena kursa opstati ili je samo privremena pauza pred nove političke turbulencije. Ali jedno je sigurno: Duda više ne priča istim tonom, i u Evropi se to itekako čuje.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se