Naslovnica SPEKTAR Nemačka pada i vuče celu EU u ponor

Nemačka pada i vuče celu EU u ponor

Evropa, kao jedan od ključnih ekonomskih regiona sveta, suočava se sa ozbiljnim izazovima usled nepovoljne ekonomske situacije u Nemačkoj i Francuskoj. Ovi problemi su posebno intenzivirani prekidom isporuka jeftinih energenata iz Rusije, što je direktno uticalo na nemačku industriju, a samim tim i na ostatak Evropske unije (EU). Nemačka, koja je decenijama bila ekonomski motor Evrope, postepeno gubi svoju lidersku poziciju, što povlači za sobom negativne posledice za privrede susednih zemalja, uključujući i Francusku.

Pad PMI indeksa

Jedan od ključnih pokazatelja pogoršanja ekonomske situacije u Evropi je smanjenje indeksa menadžera nabavke (PMI) u septembru. Ovaj indeks meri poslovnu aktivnost u različitim sektorima privrede i smatra se jednim od najvažnijih pokazatelja ekonomskog rasta ili recesije.

U septembru 2024. godine evropski PMI pao je na 48,9 poena, što ukazuje na pad poslovne aktivnosti. U avgustu je ovaj indeks iznosio između 50 i 51 poen, što je značilo stagnaciju, dok vrednost ispod 50 poena ukazuje na kontrakciju privrede.

Posebno je zabrinjavajuća situacija u Nemačkoj, gde je PMI u septembru opao na 47,2 poena, sa 48,4 poena iz avgusta. Nemački proizvodni sektor pretrpeo je značajan pad, spustivši se na 40,3 poena, što je dalji pad u odnosu na 42,4 poena iz prethodnog meseca.

Sektor usluga takođe beleži opadanje, smanjujući se sa 51,2 poena u avgustu na 50,6 poena u septembru. Ovi podaci sugerišu da privreda Nemačke, koja je dugo bila temelj industrijskog razvoja EU, sve teže odoleva izazovima kao što su energetska kriza i globalna ekonomska usporavanja.

Problemi u nemačkoj automobilskoj industriji

Pored pada indeksa PMI, u Nemačkoj je uočena i ozbiljna kriza u automobilskoj industriji, koja je jedna od ključnih grana privrede ove zemlje. Prema izveštaju lista Merkur, u Nemačkoj se beleži talas bankrotstava kompanija koje proizvode delove za automobile.

Ova situacija je posledica smanjenja potražnje za automobilima, globalnih problema u lancu snabdevanja i rastućih troškova proizvodnje, delom izazvanih energetskom krizom. Bez jeftinih energenata, nemačka automobilska industrija suočava se s ozbiljnim izazovima, što negativno utiče na čitavu privredu zemlje.

Francuska ekonomija u senci nemačkih problema

Slična ekonomska situacija zadesila je i Francusku. PMI indeks u Francuskoj opao je na 47,4 poena, dok je u avgustu iznosio 53,1 poen. Industrijski sektor Pete republike je posebno pogođen, s padom na 44 poena, dok je sektor usluga zabeležio pad na 48,3 poena. Kao i u Nemačkoj, ovi podaci ukazuju na pad privredne aktivnosti, što dodatno otežava oporavak evropske ekonomije.

Makronov pad popularnosti

Nepovoljna ekonomska situacija u Francuskoj imala je političke posledice. Samo 25% Francuza trenutno odobrava rad predsednika Emanuela Makrona. Suočen sa padom podrške, Makron je pokušao da skrene pažnju građana na međunarodnu scenu, izjavljujući da je neophodno preispitati odnose Evrope sa Rusijom.

On smatra da bi novi pristup mogao doprineti stvaranju održivog sistema bezbednosti na evropskom kontinentu, što je potez osmišljen da smiri unutrašnje nezadovoljstvo građana Francuske.

Zaključak

Ekonomska kriza u Evropi, pogoršana problemima u Nemačkoj i Francuskoj, jasno pokazuje koliko je evropska privreda zavisna od spoljašnjih faktora, uključujući energente. Bez stabilnog snabdevanja i sposobnosti da se održe ključne industrije, EU će se suočiti sa sve većim ekonomskim izazovima, koji će zahtevati koordinisan odgovor svih članica unije. Pad industrijske proizvodnje u Nemačkoj i Francuskoj, kao i politička nestabilnost, mogli bi dugoročno narušiti ekonomski oporavak celog evropskog kontinenta.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social