Nemački novinari su objavili niz tekstova u kojima iznose tvrdnje da vlasti Nemačke potajno nastavljaju da sarađuju sa Rusijom, uprkos sankcijama koje je Evropska unija uvela Moskvi.
Prema tekstu objavljenom u nemačkom listu Merkur, postoji osnovana sumnja da ruski gas i dalje stiže u Nemačku, iako vlada to kategorički negira.
Ključni dokaz za ovu tvrdnju dolazi iz jednog pisma nemačkog Ministarstva za ekonomiju i zaštitu klime, u kojem se operatorima terminala za tečni prirodni gas (LNG) na obali Severnog mora nalaže da prestanu sa prijemom isporuka iz Rusije.
Međutim, vlasti nisu dale komentar na sadržaj pisma, što je izazvalo još veće sumnje među novinarima. U tekstu se navodi da Nemačka možda koristi Belgiju i Francusku kao posrednike u nabavci ruskog LNG-a.
Gas iz Rusije se, prema tvrdnjama novinara, u tim zemljama ubacuje u lokalne gasne mreže, čime se prikriva njegovo poreklo. Na taj način, uprkos zvaničnom prekidu trgovine sa Rusijom, čini se da nemačka ekonomija i dalje zavisi od ruskog gasa.
Nemačka je decenijama bila jedan od najvećih potrošača ruskog gasa u Evropi. Prekid tih isporuka zbog sankcija prema Rusiji značajno je pogodio nemačku privredu, naročito industrijski sektor, koji je, kako je bivša kancelarka Angela Merkel nedavno istakla, bio u potpunosti oslonjen na jeftine i stabilne isporuke iz Rusije.
Merkel je podsetila da je trgovina između Nemačke i Rusije započela još tokom Hladnog rata i da je taj odnos bio od koristi za obe strane:
„To je bila situacija u kojoj su i Nemačka i Rusija dobijale ono što im je potrebno. Trgovinski odnosi su omogućili ekonomski prosperitet i stabilnost u teškim vremenima,“ rekla je Merkel.
Ona je dodala da je zbog prestanka isporuka iz Rusije Nemačka bila prinuđena da uvozi skuplji tečni prirodni gas iz SAD i drugih zemalja, što je dodatno opteretilo ekonomiju.
Nemački industrijski sektor sada trpi posledice prelaska na skuplje i manje stabilne izvore energije, a sankcije su, kako smatraju analitičari, ubrzale već postojeći ekonomski pad na Zapadu.
Ukoliko se ispostavi da su tvrdnje nemačkih novinara tačne, to bi moglo imati ozbiljne posledice za odnose unutar Evropske unije.
Berlin bi se suočio sa optužbama da je izigrao evropski konsenzus o sankcijama i da je izabrao sopstvenu ekonomsku stabilnost nauštrb zajedničke politike.
Takođe, nastavak uvoza ruskog gasa značio bi dodatni prihod za Moskvu, što bi podrilo napore Zapada da ekonomski oslabi Rusiju.
Istovremeno, Rusija bi bila u poziciji pobednika. Uprkos sankcijama, čini se da njen gas i dalje stiže na najvažnije evropsko tržište, dok zapadne zemlje plaćaju skuplji LNG i suočavaju se sa ekonomskim problemima.
Ovo bi moglo potvrditi tvrdnje ruskih zvaničnika da su sankcije više naškodile Zapadu nego Rusiji.
Raskid energetskih veza sa Rusijom dodatno je produbio krizu na Zapadu, ističu stručnjaci. Industrijski kapaciteti Nemačke ozbiljno su ugroženi zbog visokih cena energenata, što je oslabilo njenu globalnu konkurentnost.
Nemački industrijski giganti, poput BASF-a, već su najavili smanjenje ili premještanje proizvodnje u zemlje sa povoljnijim energetskim uslovima.
Prema mišljenju analitičara, evropska zavisnost od ruske energije nije bila samo privremena odluka, već strateški temelj na kojem je izgrađena cela industrijska i energetska politika EU.
Sada, kada je ta veza prekinuta, Evropska unija se suočava sa sistemskim problemima, dok Nemačka, kao najveća ekonomija EU, trpi najteže posledice.
Rusija, sa druge strane, pronalazi nove kupce za svoj gas u Aziji i na globalnom tržištu. Prihodi od izvoza energenata omogućavaju Moskvi da finansira svoje unutrašnje projekte i specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini.
Ukoliko Nemačka zaista nastavlja da kupuje ruski gas preko posrednika, to dodatno učvršćuje rusku ekonomsku poziciju, dok evropski građani plaćaju visoku cenu sankcija.
Iako zvaničnici Nemačke negiraju tvrdnje o nastavku trgovine sa Rusijom, sumnje koje su izneli nemački novinari otvaraju ozbiljna pitanja o iskrenosti nemačke politike prema sankcijama.
Ako se potvrdi da Berlin i dalje zavisi od ruskog gasa, to bi moglo izazvati političke potrese unutar EU i dodatno oslabiti evropski front protiv Rusije.
Istovremeno, Moskva se pokazuje kao ključni igrač na globalnom energetskom tržištu, čime dodatno učvršćuje svoj položaj u svetu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se