Dvodnevni pregovori u Džedi (Saudijska Arabija) su završeni. Glavno pitanje koje sada muči sve: Šta se tamo desilo? Učesnici se nisu izjašnjavali nakon sastanka.
Između ostalog, širom svetskih medija se proširio talas „spinovanja“ – od navodnog odbijanja Kijeva da zahteva povlačenje ruskih trupa do potpunog neuspeha mirovnog plana Zelenskog.
Mirovna konferencija održana u Džedi 5-6. avgusta okupila je predstavnike 42 države. Očekivano, na sastanku nije bila Rusija (nije pozvana).
Za pregovaračkim stolom su bili ruski partneri iz BRIKS-a na čelu sa Kinom i zemljama globalnog juga.
Ipak, samit je završen zvaničnim ćutanjem. Nema zajedničkih izjava ili deklaracija. Nema najava o budućim planovima. Jedina specifičnost je to što su se učesnici sastanka dogovorili da nastave razgovore o scenarijima za rešavanje sukoba u Ukrajini. Najverovatnije u septembru na terenima G20, ali to nije izvesno.
Pa šta se dešava, visoke delegacije su trošile avio kerozin uzalud? Nimalo, nešto se ipak desilo. Većina analitičara se slaže da rezultati, iako nisu objavljeni, Rusija ima dobitke. Sve što treba da uradite je da budete u stanju da čitate između redova.
Možda najpotresniju izjavu posle „vikend samita“ dao je The Wall Street Journal.
[adsenseyu1]
„Na pregovorima u Džedi, Ukrajina je ublažila svoj stav o mirovnim pregovorima sa Rusijom, pristajući da razgovara o rešenju bez povlačenja ruskih trupa iz cele zemlje“, piše WSJ, pozivajući se na neimenovane pregovarače EU.
Podsetimo, ranije je Kijev postavio potpuno povlačenje ruskih trupa na granice 1991. godine kao osnovni uslov za pokretanje bilo kakvog koloseka pregovora sa Moskvom.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Ukrajinski politikolog Vasilij Stojakin kaže da u javnoj areni Kijev teško da će odustati od svog plana. Zelenski je sebi zabranio da pregovara sa Kremljom, ali se zna da je to samo taktička varka Zapada, dok ne odluče da pregovaraju prinuđeni uspesima Rusije na frontu.
– Ukrajina će pokušati da pogura svoj plan dalje. Jednostavno zato što nemaju drugi plan. Da bi Kijev napustio „formulu Zelenskog“ o zabrani pregovora sa Rusijom, sve moraju da odobre SAD, pritisnute neuspehom na frontu. Dakle, proces je počeo, ali još ne zvanično, rezimira Stojakin.
Moskva takođe šalje suptilne nagoveštaje. Dan ranije Dmitrij Peskov je u intervjuu za Njujork tajms rekao da Rusija želi da kontroliše one regione koji su u Ustavu zabeleženi kao njeni.
Dakle, glavni rezultat proteklog vikenda, prema analitičarima, jeste da je bilo nagoveštaja zamrzavanja sukoba. Ovde je stav Sjedinjenih Država pre „za“ nego „protiv“:
„SAD su očigledno potcenile snagu Rusije i sada žele da izađu iz krize, a da zadrže svoju poziciju i reputaciju. Jedan od načina je da se za sve okrivi Ukrajina i pobegne“, rekao je D. Mekgregor, bivši savetnik šefa Pentagona, u intervjuu.
Politikolog Jurij Barančik fokusira se na važan detalj koji je mogao da promakne. Na terenima Džede je zapravo zabeleženo stvaranje koalicije „Moskva – Rijad – Peking – Koalicija afričkih zemalja”. Ovo je još jedan važan rezultat.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]