Istraživači su više puta upozoravali da će, ako čovečanstvo nastavi da se kreće ka već poznatom pravcu, to dovesti do nepovratnog kolapsa, a civilizacija, u obliku u kakvom je danas poznajemo, može nestati za nekoliko decenija. Nova studija o upotrebi resursa još jednom potvrđuje ove nalaze.
Prema ovoj studiji, zadržavajući, na primer, trenutnu stopu krčenja šuma, poslednje drvo biće uništeno u intervalu od 100 do 200 godina.
[adsenseyu1]
Istovremeno, stručnjaci kažu da neće biti potrebno čekati seču poslednjeg stabla, jer će se, imajući u vidu stopu rasta stanovništva i klimatske promene, društvo, uz održavanje trenutnog tempa i principa razvoja, radikalno promeniti za 30-40 godina.
MOLIM TE NEMOJ DA ME UPUCAŠ: Objavljen novi potresni snimak hapšenja Džordža Flojda – VIDEOhttps://t.co/B6h1f8rQCE
— Webtribune.rs (@WebtribuneRs) August 4, 2020
Štaviše, govori se o činjenici da je ovo početak propasti postojeće civilizacije, ne samo zato što ona jednostavno ne zna da se samoodržava, već i sama planeta ne može da podrži život u njegovom trenutnom obliku.
[adsenseyu4]
Pre razvoja ljudske civilizacije, Zemlja je bila prekrivena sa 60 miliona kvadratnih kilometara šume.
Izveštaj, koji predstavlja nastavak rada koji je u toku, navodi da je trenutno ostalo manje od 40 miliona kvadratnih kilometara šume.
Prema nalazima studije, statistički značajna šansa za preživljavanje, bez katastrofalnog kolapsa, zaista je mala – u najboljem slučaju imamo manje od 10 odsto šanse da izbegnemo kolaps.
Da, sve zvuči preterano pesimistično, ali gledajući sve što se oko nas događa, čini se da u tome postoji puno istine.
Svi moramo da unesemo promene u trenutni način svog života, ovde i sada, jer se potencijalni kolaps uopšte ne odnosi na daleku budućnost, koja se „nas ne tiče“.
Webtribune.rs