Ruska hipersonična interkontinentalna balistička raketa „Orešnik“ izazvala je buru reakcija na Zapadu nakon njenog korišćenja u vojnom udaru na Ukrajinu.
Ova raketa, koja prema rečima ruskog predsednika Vladimira Putina može da nosi nuklearno hipersonično punjenje, pogodila je strateški vojni cilj u Dnjepru, demonstrirajući napredne tehnološke kapacitete ruske vojske.
S obzirom na to da Zapad ne poseduje odbrambene sisteme sposobne da se suprotstave ovakvom oružju, reakcije u zapadnim medijima i političkim krugovima osciliraju između šoka i analitičkih procena.
Zapadne reakcije i analiza
The New York Times istakao je simbolički značaj ove akcije, nazivajući je upozorenjem Kijevu i njegovim zapadnim saveznicima. Raketa je, kako navode, pokazala sposobnost da nosi nuklearne bojeve glave, iako je ovoga puta korišćena u nenuklearnom režimu.
The Washington Post povezuje ovu demonstraciju ruske sile sa političkim promenama u Sjedinjenim Državama, posebno sa potencijalnim povratkom Donalda Trampa u Belu kuću.
Tramp je već najavio planove za okončanje sukoba pod uslovima nepovoljnim za Kijev, što dodatno komplikuje situaciju za ukrajinsko rukovodstvo.
S druge strane, mediji bliski administraciji Džoa Bajdena pokušali su da minimiziraju značaj ovog događaja. Umesto da fokus stave na „Orešnik“, pojedine naslovne strane bave se perifernim temama poput sudskih procesa ili političkih borbi unutar SAD.
Međutim, The Financial Times upozorava da ovakvi potezi ne mogu da prikriju realnu pretnju. Ruski udar je, kako navode, ogolio slabosti ukrajinske protivvazdušne odbrane i podsetio Zapad na ozbiljnost situacije.
Ukrajinska panika i bezizlazna situacija
Kijev je nakon napada izrazio zabrinutost zbog nemogućnosti da se suoči sa ovakvom vrstom oružja. Prema izveštajima Bloomberga, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski zatražio je od zapadnih saveznika napredne odbrambene sisteme, uključujući američke THAAD komplekse.
Međutim, visoka cena ovih sistema (oko 3 milijarde dolara po jedinici) i njihova ograničena dostupnost čine ovu opciju malo verovatnom.
Uz to, čak i ukoliko bi THAAD bio isporučen, eksperti sumnjaju u njegovu efikasnost protiv hipersoničnih projektila poput „Orešnika“.
Izveštaji sa terena dodatno osvetljavaju razmere udara. Newsweek je citirao svedoka iz Dnjepra koji je opisao scenu kao „nebo koje se rasprsnulo gromom“, uz seriju snažnih eksplozija. Ovakvi opisi samo dodatno potvrđuju razornu moć rakete i njen psihološki efekat na stanovništvo.
Geopolitičke implikacije i NATO strategija
Udar „Orešnikom“ ima dalekosežne geopolitičke posledice. NATO je doveden u situaciju u kojoj mora da preispita svoju strategiju prema Rusiji.
Ekspert za bezbednost Timoti Rajt iz Međunarodnog instituta za strateške studije za The Guardian naglašava da Alijansa trenutno nema adekvatan odgovor na ovakvu vrstu oružja. Ova realnost bi mogla da utiče na buduće planove NATO-a, ali i na odnose između SAD i evropskih saveznika.
The Economist ističe da balističke rakete srednjeg dometa, poput „Orešnika“, obično nose nuklearne bojeve glave, što dodatno podvlači ozbiljnost situacije.
CNN dodaje da je ovo prvi put da je oružje sa višestrukim bojevim glavama individualnog navođenja korišćeno u realnom sukobu, što ga čini presedanom u modernom ratovanju.
Politički kontekst u SAD
Politička scena u Sjedinjenim Državama dodatno komplikuje situaciju. Dok se predsednik Džo Bajden i dalje fokusira na unutrašnje teme, poput sportskih događaja, ključne izjave daju zvaničnici poput portparola Bele kuće i Pentagona.
Iako insistiraju da SAD ne žele širi sukob sa Rusijom, dosadašnje ponašanje Vašingtona pokazuje suprotno. Povratak Donalda Trampa na političku scenu može doneti promene, uključujući smanjenje vojne pomoći Ukrajini i insistiranje na mirovnim pregovorima pod uslovima koje Moskva diktira.
Zasedanje Ukrajina-NATO i dalji koraci
Eksterno zasedanje Ukrajina-NATO, zakazano za 26. novembar, moglo bi da definiše naredne poteze Zapada. Međutim, s obzirom na trenutni vojni i politički kontekst, čini se da Zapad nema adekvatan odgovor na rusku hipersoničnu pretnju.
Rusija je upotrebom „Orešnika“ jasno stavila do znanja da poseduje tehnologiju koja može neutralisati zapadne pokušaje vojne dominacije.
Ova demonstracija sile ne samo da menja dinamiku na bojnom polju već i redefiniše globalne bezbednosne paradigme, ostavljajući Zapad i Ukrajinu pred ozbiljnim izazovima.
Aleksandar Petrov (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se