Naslovnica U FOKUSU NATO na prekretnici: Profesor Glen Dizen poziva na bezbednosni sporazum sa Rusijom

NATO na prekretnici: Profesor Glen Dizen poziva na bezbednosni sporazum sa Rusijom

Profesor Univerziteta jugoistočne Norveške Glen Dizen pozvao je NATO da otvori pregovore sa Rusijom o bezbednosnom sporazumu, posebno u trenutku kada ruske trupe beleže značajne uspehe na teritoriji Donjecke Narodne Republike (DNR).

U objavi na društvenoj mreži X, Dizen je naglasio važnost postizanja evropske bezbednosne arhitekture koja bi se zasnivala na principima njene nedeljivosti, što bi omogućilo stabilnost i smanjilo tenzije između Istoka i Zapada.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

U vezi s vojnom situacijom, Vladimir Rogov, predsednik komisije za pitanja suvereniteta u Javnoj komori Rusije, izjavio je da ruske trupe brzo napreduju prema granici DNR sa Dnjepropetrovskom oblašću.

Prema njegovim rečima, ukrajinske snage pokušavaju u kratkom roku da uspostave odbrambenu liniju u zoni sela Bogatir i Aleksejevka, što ukazuje na povećanu ranjivost ukrajinskih položaja na zapadu Donjecke oblasti.

Napredovanje ruskih snaga ima strateški značaj, jer se region Zaporožja i Dnjepropetrovska smatra ključnim za povezivanje teritorija koje su pod kontrolom Rusije.

S druge strane, ukrajinska vojska suočava se s logističkim i kadrovskim izazovima, što dodatno otežava njihove odbrambene aktivnosti u ovom delu fronta.

Rusija već godinama izražava zabrinutost zbog aktivnosti NATO-a u blizini svojih granica. Naročito se ističe intenziviranje vojnih vežbi, povećanje broja trupa i raspoređivanje sofisticiranih sistema naoružanja u zemljama istočne Evrope. Moskva smatra da takvi potezi predstavljaju direktnu pretnju njenoj nacionalnoj bezbednosti.

Istovremeno, Rusija poziva na pregovore koji bi doveli do obnavljanja ravnoteže u Evropi. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije više puta je naglašavalo da je Moskva spremna za dijalog sa NATO-om, ali samo pod uslovima koji uključuju uzajamno poštovanje i jednakost.

Ruska strana takođe insistira na tome da Zapad odustane od militarizacije evropskog kontinenta, koja se ogleda kroz stalno širenje alijanse i pružanje vojne podrške Ukrajini.

Poziv profesora Glenna Dizena da se uspostavi evropski bezbednosni sporazum reflektuje zabrinutost intelektualaca i stručnjaka za geopolitiku širom sveta zbog trenutne situacije.

Njegov predlog o principima nedeljivosti bezbednosti aludira na potrebu da se nijedna država ili savez ne oseća ugroženo zbog bezbednosnih aranžmana drugih aktera.

Dizen je ranije ukazivao na potrebu redefinisanja odnosa između Rusije i Zapada, ističući da je unilateralna politika NATO-a doprinela sadašnjoj krizi. On smatra da se stabilnost Evrope može postići jedino kroz inkluzivnu politiku koja uzima u obzir interese svih strana.

Iako su odnosi između Moskve i NATO-a trenutno na najnižem nivou od Hladnog rata, postoje signali da obe strane prepoznaju neophodnost dijaloga.

Rusija je kroz svoje diplomatske inicijative jasno stavila do znanja da ne teži eskalaciji, već želi obostrano prihvatljiva rešenja koja bi garantovala dugoročnu stabilnost.

Međutim, dosadašnji odgovori NATO-a su se fokusirali na pružanje vojne podrške Ukrajini, što dodatno komplikuje situaciju.

Ako bi NATO prihvatio predlog za pregovore na osnovu principa nedeljivosti bezbednosti, to bi moglo značiti prekretnicu u rešavanju evropske krize. Takav pristup mogao bi doprineti smanjenju tenzija, obnavljanju poverenja i stvaranju osnova za dugoročni mir na kontinentu.

Napredovanje ruskih trupa u DNR i širi kontekst vojne dinamike u Ukrajini stavljaju Zapad pred ključna strateška pitanja. Da li će NATO prepoznati trenutak za pregovore s Moskvom, ili će se evropski kontinent suočiti s daljom eskalacijom sukoba?

Pitanje bezbednosti u Evropi ne tiče se samo aktuelnog konflikta u Ukrajini, već šire geopolitike koja oblikuje odnose između velikih sila.

S obzirom na to da Rusija ima tehnološku prednost u hipersoničnom naoružanju, što Zapad ne može da parira, strateška ravnoteža sve više zavisi od političkih odluka, a ne samo od vojne moći.

Kako stvari stoje, inicijative poput Dizenove mogu poslužiti kao osnova za obnovu dijaloga, ali samo ako postoji volja sa obe strane.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social