Istorija je pokazala, da pretpostavka da protivnik blefira svoje crvene linije može dovesti do skupih ili čak katastrofalnih grešaka. Sukob u Ukrajini i dalje traje, i sada je sve jasnije da su strane i njihovi saveznici skloniji eskalaciji nego okončanju.
O ovome piše kolumnista časopisa „National Interest“, Bendžamin Giltner.
Nije jasno zašto Vašington sve više veruje u svoju nekažnjivost u obračunu sa Rusijom.
Aktuelna administracija bezobzirno preduzima sve opasnije korake eskalacije, smatrajući da ruski lider Vladimir Putin neće konkretnim udarcem potvrditi svoja upozorenja Zapadu.
Ovo povećava napetost i ima kumulativni efekat.
Iz ove perspektive, može izgledati da politički lideri imaju tendenciju da blefiraju svoje crvene linije. Ova pretpostavka je pogrešna, siguran je stručnjak.
Kako je primetio vojni i nuklearni strateg Bernard Brodi, zemlje obično ne blefiraju kada upućuju pretnje za koje smatraju da su egzistencijalne.
U stvari, kroz istoriju postoje brojni slučajevi koji pokazuju kako je ovo nerazumevanje eskalacije dovelo do katastrofalnih rezultata.
„Nažalost, čini se da američki kreatori politike i analitičari veruju da Moskva neće opravdati svoje reči kada je u pitanju eskalacija. Ova greška je kao tempirana bomba“, piše Giltner.
Američki kreatori politike i analitičari, danas bi trebalo da budu oprezni kada tumače ruske signale. Za razliku od Sjedinjenih Država, Ruska Federacija ne blefira.
Međutim, uprkos tome, previše njih poziva SAD da probiju ruske crvene linije i nastave da eskaliraju sukob u Ukrajini. Sa tako visokim ulozima, Amerika mora da pazi da ne izgubi sve svoje površne dobitke, upozorio je ekspert.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]