[adsenseyu3]
[adsenseyu2]
Svemirska letelica Osiris-Reks bez posade je lansirana u četvrtak sa ciljem sletanja na potencijalno smrtonosni asteroid Benu do 2018. godine.
U narednih pet godina bi trebalo da se vrati na našu planetu sa uzorcima sa potencijalnog ubice zemlje, za koji se strahuje da bi nas mogao udariti u narednih 200 godina. Ključni prikupljeni podaci će onda biti upotrebljeni kako bi se zaustavio monstruozni asteroid.
Sa procenjenih 500 metara dužine, mega kamen verovatno ne bi doveo do kraja života na Zemlji, ali bi mogao izazvati široko razaranje, pa čak i izbrisati jednu zemlju.
Asteroid bi mogao da prođe blizu Zemlje 2135. godine.
[adsenseyu4]
On će proći toliko blizu da se plaše da bi gravitaciona sila naše planete mogla da ga povuče bliže tokom drugog prolaska kasnije tog veka.
Misija je sinoć pohvaljena od strane Džima Grina, direktora Odeljenja planetarne nauke u NASA-i.
On je rekao: “NASA je uradila to ponovo.“
Glavni naučnik NASA-e, Elen Štofan je dodala: “Večeras je noć za proslavu. Mi smo na putu za asteroid.“
Organizatori misije su pozdravili lansiranje kao uspešno rekavši da ono pobija sve svoje ranije prekretnice.
Rič Kuns, menadžer programa Osiris-Reksa, je rekao: “Svemirska letelica Osiris-Reks je u redu.“
Benu je 11. septembra 1999. godine otkrila Linkoln laboratorija za istraživanje asteroida blizu Zemlje (LINEAR).
[adsenseyu1]
Asteroid prolazi našu orbitu svakih šest godina, dolazeći ili vrlo blizu na 270.000 kilometara od Zemlje, ili vrlo daleko na 300 miliona kilometara.
Glavni istraživač Osiris-Reksa, Dante Lauret, je rekao: “Taj prelet 2135. godine će povući Benu-ovu orbitu, potencijalno ga stavljajući na put za Zemlju, kasnije tokom tog veka.“
“Može biti suđeno da izazove ogromnu patnju i smrt“, rekao je on.
Veruje se da je asteroid širine 9 kilometara istrebio dinosauruse.
Zato je Osiris-Reks misija od vitalnog značaja da bismo zaštitili budućnost Zemlje.
To će omogućiti naučnicima da razviju načine za suočavanje sa asteroidima u sukobu sa Zemljom.
Ovo će uključiti osmišljavanje načina da se koristi svemirska letelica da skrene tok sa gravitacijom umesto da ih diže u vazduh, što samo može da pošalje još manjih kamenja da jurišaju na nas u širem području.
Zamenik glavnog istraživača za misiju, Edvard Bišor, je rekao: “Ako astronomi jednog dana identifikuju asteroid koji predstavlja značajnu opasnost za Zemlju, prvi korak će biti da se prikupi više informacija o tom asteroidu.“
“Srećom, Osiris-Reks misija će nam dati iskustvo i alat potreban za obavljanje posla.“
NASA se takođe nada da uzorci sa Benu-a sadrže tragove porekla solarnog sistema i izvora vode i organskih molekula koji su možda našli svoj put do Zemlje, koji su od vitalnog značaja za formiranje života.
On je dodao: “Idemo na Benu jer želimo da znamo šta je svedočilo periodu njegove evolucije.“
“Iskustva vezana za Benu će nam reći nešto više o tome odakle je došao naš solarni sistem i kako je evoluirao“, rekao je on. “Kao detektivi u krimi serijama, ispitaćemo delove dokaza sa Benu-a kako bismo kompletnije razumeli priču našeg solarnog sistema, koji je na kraju krajeva priča o našem poreklu.“
Potparol NASA-e je rekao: “Svemirska letelica će provesti godinu dana u letu u neposrednoj blizini Benu-a – njenih pet instumenata će slikati asteroid, dokumentovati njegov grudvast oblik i meriti njegove hemijske i fizičke osobine.“
Ako sve prođe dobro, Osiris-Reks treba da sleti u pustinju Juta 2023. godine sa 60 g uzorka sa Benu-a.
Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]