Srbija je saveznik Moskve na Balkanu i neutralna država, zbog čega joj je potrebna stalna zaštita, posebno jer je okružena vazdušnim bazama NATO-a, ocenio je ruski general-major Sergej Lipovoj.
„Vojna saradnja Rusije i Srbije je prilično produktivna, snabdevamo Srbiju našim udarnim helikopterima Mi-35M, transportnim helikopterima Mi-17V5, tenkovima T-72, oklopnim izviđačkim vozilima BRDM-2MS i avionima MiG-29. Beograd je više puta ukazivao na moguću kupovinu raketnih sistema ’Pancir‘ i S-400“, rekao je general-major Sergej Lipovoj za „Rosisku gazetu“ povodom vojne vežbe „Slovenski štit 2019“, u kojima učestvuju jedinice protivvazduhoplovnog raketnog kompleksa S-400 i kompleksa „Pancir-S“ Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije.
[adsenseyu1]
On je podsetio da je Srbija verni saveznik Rusije na Balkanu, jer nije ušla u NATO i jer je odbila da podrži sankcije protiv Moskve.
„Ona nije u Alijansi, a taj status zahteva stalnu zaštitu, posebno jer je Srbija bukvalno okružena NATO bazama u Rumuniji, Mađarskoj, Italiji, Bosni i Bugarskoj. Pored toga, ne zaboravimo na kosovske separatiste koji redovno vrše provokacije protiv Srba i pridruživanje susedne Crne Gore NATO-u“, primetio je general.
Kako je naveo Lipovoj, važno je da se jasno pokaže da je Srbija pod ruskom zaštitom, što znači da nijedno pitanje na Balkanu neće biti rešeno bez Rusije, dodao je general Lipovoj.
Potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom unijom
Premijerka Ana Brnabić potpisala je danas u Moskvi Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Evroazijske unije (EAEU), kojim se proširuje lista srpskih proizvoda koji mogu da se izvezu na teritoriju EAEU bez carine i povećavaju se kvote za izvoz robe za koje važe ograničenja.
[adsenseyu4]
Sporazum će zameniti postojeće bilateralne sporazume sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom i proširiti zonu slobodne trgovine i na Jermeniju i Kirgistan što obuhvata tržište od oko 185 miliona ljudi.
Prema sporazumu, Srbija će u zemlje unije moći da izveze bez carina i 2.000 tona cigareta, oko 90 hiljada litara vinjaka, 400 tona polu-tvrdog i tvrdog kravljeg sira, neograničene količine kozjeg i ovčjeg sira i neograničene količine voćnih rakija.
Prema sporazumu koji se danas potpisuje, ostaje carina na izvoz automobila iz Srbije.
Srbija potpisivanjem sporazuma neće postati članica Evroazijske eonomske unije, jer članstvo i nije bilo tema pregovora koji su se vodili od 2016.godine, već prvenstveno trgovinske kvote za sir, cigarete i druge proizvode.
Ukupna robna razmena Srbije sa pet zemalja članica EAEU u prošloj godini je iznosila 3,4 milijarde dolara, a oko 90 odsto ukupne trgovinske razmene se realizuje sa Rusijom.
Primena sporazuma će početi kada ga ratifikuju parlamenti Srbije, Rusije, Kirgistana, Jermenije, Belorusije i Kazahstana.
Potpisivaju sporazuma prisustvovao je i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić, navodi Tanjug.
Evroazijska ekonomska unija zvanično je osnovana 1. januara 2015. godine.
[adsenseyu1]